Dánská výrobna piva dává autistům práci

2. 5. 2017

Dle nedávno zveřejněné studie Britské národní autistické společnosti je na plný pracovní úvazek zaměstnáno pouze 16 % autistů, a to navzdory faktu, že valná většina z nich by pracovala ráda.

Toto přání vyslyšeli bratři Lars a Jesper Carlsenovi, kteří v dánském městečku Skippinge v loňském roce otevřeli výrobnu piva People Like Us, která zaměstnává výhradně autisty.

Jedním ze zaměstnanců je i 39letý Rune Lingreen trpící Aspergerovým syndromem. Předtím, než získal v tomto malém pivovaru pozici vývojáře, byl téměř deset let bez trvalého zaměstnání. Zklamání z toho, že pro něj a mnoho dalších autistů není na pracovním trhu místo, byla tedy hlavním impulsem pro založení výrobny piva People Like Us, jejíž zakladatelé jsou zároveň majitelé společnosti LeVas, poskytovatele vzdělávání a školení pro osoby s autismem. ,,Byli jsme stále více frustrovaní z reality, že naše děti opouštějí LeVas s vyhlídkou, že jejich šance najít zaměstnání se rovná nule,‘‘ říká Jesper. Ve Velké Británii je přitom přibližně 450 000 autistů v produktivním věku, kteří představují obrovský a bohužel nevyužitý talentový potenciál.

Klíčový je především přístup zaměstnavatelů, kteří kladou na uchazeče u přijímacího pohovoru poměrně vysoké nároky v podobě otevřených nebo nejasných otázek, s čímž se valná většina autistů nedokáže popasovat. Řada z nich má rovněž problém se sociální interakcí na pracovišti. Pokud tedy zaměstnavatelé nevyjdou autistům alespoň částečně vstříc, je pro ně obtížné si práci nejen najít, ale zároveň si ji udržet. ,,Autismus postihuje každého jinak a ne všichni jsou schopni pracovat,‘‘ říká Emma Jones z Národní autistické společnosti. ,,Ale mnozí z nich schopní jsou, a zpravidla bývají při hledání práce, která by odrážela jejich zájmy a talent, velmi zoufalí. S malým porozuměním a přizpůsobením ze strany zaměstnavatele mohou být ovšem autisté pro firmu skutečným přínosem,‘‘ dodává. A to si, bohudík, začíná uvědomovat i stále více firem.

A jsou mezi nimi takoví giganti jako Microsoft, Vodafone nebo GCHQ. Jak uvedl Michel Van der Bel, britský generální ředitel společnosti Microsoft, při příležitosti nedávného zahájení autistického a inkluzivního programu: ,,Jednou z výzev, před níž stojí britská ekonomika, je budování kvalifikovaných pracovníků. Tohoto cíle můžeme dosáhnout, pokud budeme více oceňovat dovednosti, které jsou tam venku.‘‘ Toho si je vědoma i další společnost, dánská Specialisterne, která se snaží přivézt na pracovní trh více autistů již od roku 2004, a daří se jí tak spoluprací s firmami po celém světě, včetně softwarového obra SAP nebo servisní firmy EY. Na druhé straně je tu ovšem řada firem, které si spoluprací s autisty až tak jisté nejsou. A není jich málo, celých 60 % společností, které v loňském roce reagovaly na kampaň Národní autistické společnosti, uvedlo, že se obává, že by své autistické zaměstnance podporovalo nesprávným způsobem.

People Like Us ovšem žádné takové obavy nemělo a nemá. ,,Myslíme si, že téměř všechny role v pivovarnické společnosti mohou být zastávány autisty,‘‘ říká majitel Lars Carlsen. ,,Existují zde různé pracovní příležitosti, od rozvíjení receptů až po účetnictví,‘‘ dodává. Ačkoliv společnost nevlastní plnohodnotný pivovar (prostor v Skippinge je užíván pro rozvoj receptů, zatímco komerční šarže jsou vyráběny v pivovaru De Proef v Belgii), stal se vzorem pro ostatní, aby přijali autisty mezi své zaměstnance, jak učinil například distributor piva Det Belgiske Hus či škola vaření Timm Vladimirs. ,,Spoluprací s námi se zkrátka inspirovali,‘‘ uzavírá Lars Calrsen.

Letošní rok bude pro zaměstnance této malé výrobny piva opravdu nabitý. Otevření letního baru v Odsherred Teater, šest festivalů a zahájení podzimní kampaně. K tomu zajištění, aby byla vyráběná piva k dispozici po těměř 40 místech po celém Dánsku, včetně hradu Dragsholm, jejíž restaurace vlastní Michelinskou hvězdu. ,,Nevím, zda budu tuto práci vykonávat po zbytek svého života,“ zamýšlí se Rune Lingreen, ,,ale je hezké tu být, stát se znovu součástí pracující komunity a snad být schopen změnit vnímání lidí s autismem.‘‘ dodává na závěr.


Zdroj: The Guardian, The Danisch beermakers brewing up work for autistic people, volně přeloženo z aj originálu, celý článek dostupný zde