Den Země: 5 tipů na oslavu a co jste o něm asi nevěděli?

21. 4. 2023

Už 53. ročník Dne Země připadá letos na sobotu 22. dubna. Co ale vlastně tak významný den symbolizuje? Jak vznikl? A proč bychom ho aspoň drobnostmi určitě oslavit měli?

Z úst Gaylorda Nelsona, senátora za stát Wisconsin, poprvé vyšlo pojmenování Den Země, a to v roce 1970. Chtěl tak upozornit na ničení životního prostředí, znečištění ovzduší, mizející divokou přírodu. Využil energii protiválečného hnutí a Den Země označil za celonárodní výuku o životním prostředí. Na jeho popud se prvního Dne Země zúčastnilo dvacet milionů Američanů, tedy asi 10 % tehdejší populace země, a to formou akcí a demonstrací.

Prezident Richard Nixon stál následně za vznikem Agentury pro ochranu životního prostředí, která přijala první environmentální legislativu, včetně zákona o čistotě ovzduší, zákona o čistotě vody a zákona o ohrožených druzích. A podobné tendence se dříve nebo později rozšířily doslova do celého světa.

Za těch padesát let se z tohoto dne stala mezinárodní událost, která se slaví ve více než 200 zemích světa, apeluje na péči o Zemi a motivuje lidstvo zavázat se k velkým i malým změnám na její ochranu.

Pár podnětů k zamyšlení…

  • Datum 22. dubna bylo pro Den Země vybráno proto, že připadalo na období mezi jarními prázdninami a závěrečnými zkouškami a organizátoři chtěli maximalizovat zapojení studentů.
  • Tématem Dne Země 2023 je Investice do naší planety.
  • Aktivit ke Dni Země se na celém světě každoročně účastní přibližně 1 miliarda lidí.
  • Na Den Země v roce 2011 lidé v Afghánistánu vysadili 28 milionů stromů v rámci kampaně ,,Plant Trees Not Bombs”.
  • Podle WWF došlo v letech 1970-2014 k celkovému poklesu populací živočišných druhů na celém světě o 60 %, a to v důsledku ztráty životního prostředí, znečištění, změny klimatu a dalších faktorů.
  • Podle OECD se očekává, že světová populace vzroste ze současných 7 miliard na 9 miliard v roce 2050, což jen zvýší dopad lidské činnosti na životní prostředí.
  • Celosvětově se recykluje pouze 9 % plastového odpadu.
  • Domorodé komunity sice tvoří pouze 5 % světové populace, ale chrání 80 % celosvětové biologické rozmanitosti. Přesto jsou každý den ohroženy v oblasti lidských práv, sociální a klimatické spravedlnosti a musí bojovat proti systémovému násilí v podobě zabírání půdy, těžby, agrobyznysu, odlesňování, kontaminace vody a tím seznam nekončí.

Jak Den Země oslavit?

1. Podpořte opylovače

Máte-li doma nebo na chalupě zahradu, jste právě vy ideálním adeptem na včelího pronajímatele. Osaďte záhonky nebo květináče kolem terasy divokými květinami a původními druhy, které jsou nejen krásné, ale také přitahují hmyz. A to znamená úrodu a zdravé sady a pole v okolí, protože bez opylení nedozrají jablka, třešně, meruňky, jahody, rajčata ani dýně. Sáhněte třeba po narciskách, kosatcích nebo slunečnicích, případně po bylinkách, rozmarýnu, bazalce nebo levanduli.

Ale nezoufejte, i takový balkon může být rájem včel. Původním rostlinám se bude dařit v menších květináčích, a první semínko může pocházet třeba z rostoucího přání. Znáte je? A mezi rozkvetlé květináče se skvěle hodí i hmyzí domek. Ten slouží jako ubytování pro slunéčka sedmitečná, zlatoočky či škvory, ocení ho i včely samotářky, které vám opylují především ovocné dřeviny.

2. Naplňte kontejnery

Jaro je v plném proudu a o delší či kratší výšlapy do přírody určitě není nouze. A Den Země si přímo říká o úklidovou akci. Vydejte se na procházku s pytlem na odpadky a pomozte uklidit všechny plasty nebo sklo, které najdete. A nezapomeňte na rukavice! Po cestě domů se můžete zastavit na trzích nebo na lokální farmě a podpořit místní zemědělce, kteří to potřebují víc a víc.

3. Ještě nespoříte?

Může se to zdát jako samozřejmost, že nad všemi stoly a postelemi září úsporné žárovky. Opak je pravdou, přitom Agentura pro ochranu životního prostředí uvádí, že pokud by každá domácnost v USA vyměnila pouze jednu standardní žárovku za úspornou, ušetřili by ročně na nákladech za energii přibližně 600 milionů dolarů. V Česku LED žárovky můžou domácnosti ušetřit až pět tisíc korun ročně.

4. Kde je voda, tam je život

Den Země může být příležitostí k tomu si sednout a naplánovat nový zavlažovací systém pro zahradu. Tam, kde nejsou trávníky, zvažte instalaci kapkového zavlažovacího systému nebo hadice se zavlažovacími otvory, které vodu dostanou přímo do půdy. A nezapomeňte na časovač! Začněte také sbírat dešťovou vodu a opravte netěsnosti. Kvůli slabě kapajícímu kohoutku denne ztratíte až 20 litrů denně. Tak se vrhněte na audit vodovodních kohoutků.

5. Vypněte

Světlo nad kuchyňskou linkou může svítit jen během vaření, nabíječky na telefon nebo rychlovarnou konvici po každém použití ze zásuvky vytáhněte, ušetříte tím 5 až 10 procent spotřeby energie v domácnosti. Ale vypněte i vy – dejte si den bez televize, sociálních sítí a práce. A to je ta nejlepší oslava Dne Země!

Když je klima příležitost…


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Nadační fond Simony Kijonkové věnoval v roce 2022 na charitativní aktivity téměř 4,5 milionu korun

Přejít na článek

Stavby s vůní dřeva: Která studentská stavba je nejlepší?

Přejít na článek

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2017 promluvil světově uznávaný ekonom a oceňoval se soukromý i veřejný sektor

Přejít na článek