Designérka Stella McCartney navrhla ve spolupráci s Adidas 100% recyklovatelnou mikinu

12. 7. 2019

Britská designérka představila ve spolupráci se společností Adidas limitovanou edici mikiny, která se má stát jedním z prvních 100% recyklovatelných oděvů vyrobených komerční značkou.

Mikina Infinite Hoodie je výsledkem spolupráce designérky Stelly McCartney, společnosti Adidas a výzkumné firmy Evrnu, která unikátním procesem dokáže transformovat stará bavlněná vlákna na nová. Proces probíhá tak, že se staré vyhozené oblečení rozdrtí na drobný prášek, který je pak laboratorně rozložen na molekulární částečky, ze kterých jsou následně vyrobena zcela nová NuCycl vlákna.

 

Španělsko-venezuelská tenistka Garbine Muguruza v mikině a šatech

Mikina vyrobená za použití NuCycl vláken je navržena tak, aby mohla být opětovně vrácena do NuCycl systému a být znovu využita. „Je to zcela cirkulární kus oblečení,“ dodává Stella McCartney. Technologie firmy Evrnu v podstatě nevytváří žádný odpad a konečný produkt je nerozeznatelný od normální mikiny. „Nechceme, aby spotřebitelé museli slevit ze svých nároků na kvalitu,“ říká Stacy Flynn, ředitelka Evrnu.

 

Francouzská tenistka srbského původu Kristina Mladenovic v mikině a šatech

Infinitive Hoodie je zatím jen limitovanou edicí, která se nedostane do volného prodeje. „Momentálně bohužel nemůžeme nechat vyrobit stovky tisíc kusů,“ sděluje McCartney s odkazem na limity nové technologie. Firma Evrnu, jež podepsala dohodu o spolupráci například i se společností Levi’s, nyní testuje svou technologii pro komerční využití v roce 2020.

V rámci inovativního pilotního projektu McCartney a Adidas oznámili také výrobu nových tenisových šatů, a to ve spolupráci s Bolt Threads, kalifornskou textilovou inovátorskou firmou. Prototyp těchto šatů je vyroben ze směsice celulózových vláken s Microsilk a měl by biodegradovat jako pravé hedvábí.

 

„Někdy mám pocit, že vývoj produktu se odehrává jen v laboratoři. Nicméně je pravda, že vědci jsou opravdu těmi, kdo přináší nová řešení budoucnosti. Myslím si, že by jejich práce měla být více doceněna.“ Stella zároveň doufá, že inspiruje módní průmysl vyvíjet nová cirkulární řešení: „Uvědomuji se, že v minutě kdy něco navrhnu, tak potencionálně vytvářím nějaký odpad, který pro planetu opravdu není dobrý. Možná když ukážu ostatním, že existuje nějaký alternativní přístup, budou mě následovat.“

 

Rakouský tenista Dominic Thiem v Infinite Hoodie

Jak Stella říká: „Oblečení jen tak nikam nezmizí, dokud ho Jeff Bezos neodpálí někam do vesmíru, což také není nejlepším řešením.“


Zdroj: Stella McCartney: „Clothes are not going anywhere“. Vogue Business – Fashion’s Global Perspective [online]. Copyright © Stella McCartney [cit. 12.07.2019]. Dostupné ZDE.