Dětská duše bez šrámů: Projekt k zachování Poradny pro mámy a táty

Ze světa členů

4. 6. 2024

Začátkem května spustila nezisková organizace Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství projekt, který se tentokrát zaměřil na dopad rodinných krizí na děti a nese příznačný název Dětská duše bez šrámů. V Aperiu pomáhají všem rodičům v náročných životních situacích a z vlastních zkušeností ví, že to, jakým způsobem rodiče krizi zvládnou, se odrazí na duševním zdraví jejich dětí. Jednoduše řečeno: Když jsou v pohodě rodiče, jsou v pohodě i jejich děti.

„Když rodiče čelí sami náročné situaci, je pro ně těžké zůstat pro děti oporou za všech okolností. Často tápou v tom, jak vše, co se doma děje, vysvětlit dětem co nejcitlivěji. Buď to neumí, nebo už jim na to nezbývají síly. Poradna pro mámy a táty nabízí rodičům rychlou, odbornou a praktickou pomoc, která přinese úlevu a pomůže nepřenášet své problémy na děti,“ říká Jana Pěchová, vedoucí fundraisingu.

Právní i psychologická poradna Aperia je tu pro rodiče zdarma. Mohou se na ni obrátit online, telefonicky nebo přijít na osobní konzultaci. Unikátní službou je právě poradenství v oblasti rodinného a pracovního práva, které u nás rodičům bezplatně nikdo jiný nenabízí.

Na Poradnu pro mámy a táty se denně obrací desítky rodičů v těžkých situacích. Obvykle se již za jedno dopoledne naplní kapacita webové poradny, linka je akutně přetížena. Můžeme si dovolit jen omezený počet poradců, a tak termíny pro osobní konzultace rychle ubývají. Poradna proto nemůže pomáhat všem rodičům, kteří to potřebují. Aby tu Poradna pro mámy a táty mohla zůstat v takové podobě jako dnes a své služby i nadále rozvíjet, naléhavě potřebujeme pomoc vás, štědrých dárců,“ popisuje Jana Pěchová fungování poradny a důvod, proč vlastně sbírka vznikla. Sbírkou Dětská duše bez šrámů provází příběhy klientů Aperia, kteří jako děti těžko hledali u svých rodičů oporu, když ji nejvíce potřebovali. Společně se dotýkají těch nejčastějších rodinných krizí.

Nejčastější je rozvod rodičů s malým dítětem do 6 let. První příběh vypráví Alžběta, která nás nechá očima malého dítěte nahlédnout do náročného období sólo rodičovství. V Aperiu s dětmi, jejichž rodiče procházejí rozchodem, pracuje v rámci programu Rozchodem rodina nekončí rodinná mediátorka Eva Barešová. A bezprostředně vidí, co děti prožívají, když se nemůžou o své rodiče opřít: „Malé děti nemůžou nic změnit. Jsou odkázané na rodiče. Je potřeba pracovat především s rodiči. Když náročnou situaci zvládnou oni, zvládne ji i dítě. Chtít po dítěti, aby bylo v pohodě a v klidu, je nemožné, když všechno, na čem závisí – protože ve všem závisí na rodiči – je pod ním bouřlivé. Je potřeba, aby se rodiče co nejrychleji stabilizovali a byli pro dítě pevným pilířem, ochranou…” V dalším příběhu Kristýna přiblíží období, kdy jen tiše přihlížela nemoci své sestry a problémy se u nich doma řešily křikem a pláčem. V rámci jejího vyprávění dochází Kristýna hlavně k tomu, že pro rodiče není v žádném případě ostuda říct si o pomoc. Že se doma něco děje vnímají i ti nejmenší členové rodiny a je potřeba o tom s nimi mluvit.

„Říkáme to rodičům často (vlastně skoro pořád), ale je to opravdu důležité, a tak to zopakuji znovu. Připustit si, že potřebuji pomoc, že je něco nad moje síly, není ostuda, naopak. Každý rodič by měl mít svou záchrannou síť – a nejlépe už připravenou předem, preventivně. Musíme své starosti s někým sdílet, abychom od nich pak mohli co nejvíce ochránit své děti,“ doporučuje Eva Barešová, rodinná mediátorka.


Zdroj: Dětská duše bez šrámů: Projekt k zachování Poradny pro mámy a táty. Tisková zpráva. Aperio

Související

Volejbalový turnaj za lepší svět už v pátek 10. června! Seznamte se s týmy SDGs Beach Volleyball Cupu 2022

Přejít na článek

Loono bojuje za zdravé plíce. Zaměřuje se na nový screening i problematiku kouření

Přejít na článek