Díky podpoře společnosti Lidl otevírá Skutečně zdravá škola další ročník grantové výzvy na jedlé školní zahrady

22. 3. 2023

Dnes se otevírá druhý ročník grantové výzvy „Jedlá školní zahrada“. Grantovou výzvu vyhlašuje spolek Skutečně zdravá škola ve spolupráci se společností Lidl. Cílem spolupráce je pomáhat vytvářet kulturu zdravého a udržitelného stravování ve školách. Součástí této spolupráce je i grantová výzva na výstavbu jedlých školních zahrad. Projekt počítá se zapojením dětí, pedagogů i zaměstnanců školních jídelen.

Do grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad se může přihlásit každá škola, která je zapojená v programu Skutečně zdravá škola. Na základě zaslaných přihlášek vybere Skutečně zdravá škola společně se zástupci Lidlu celkem šest škol, z nichž každá získá 100 000 Kč na realizaci jedlé zahrady a zároveň metodickou podporu při jejím budování.

Cílem projektu je zapojit do osvěty a budování školních jedlých zahrad nejen děti, ale i pedagogy, kteří budou dětem pomáhat s péčí o zahrady. Vítaná je rovněž účast rodičů, pro něž mohou být školní zahrady prostorem pro komunitní setkávání“, říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Společnost Lidl zahájila spolupráci s programem Skutečně zdravá škola v březnu roku 2022. Prvním výsledkem spolupráce byl výběr šesti škol, které díky úspěchu v prvním ročníku grantové výzvy získaly finanční prostředky na vybudování jedlých školních zahrad. Nová školní zahrada bude v roce 2023 vybudována v těchto školách: Fakultní základní škole Otakara Chlupa v Praze 13, Mateřské škole 28. října Turnov, Mateřské škole Řestoky (okres Chrudim), Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína, Základní a Mateřské škole Dětenice (okres Jičín) a v Základní a Mateřské škole Ludgeřovice (okres Opava). Nová jedlá zahrada při Mateřské škole Řestoky byla otevřena již vloni na podzim.

Z velkého zájmu máme obrovskou radost. Všechny žádosti v prvním ročníku výzvy byly velmi kvalitně zpracované – ukazuje se, že téma vzdělávání na školních zahradách je aktuální a populární. Těšíme se na projekty z letošního druhého ročníku grantový výzvy,“ doplňuje Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro děti zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch.

Těšíme se na kreativní projekty, které počítají se zapojením dětí, pedagogů i zaměstnanců školních jídelen. Mít pozemek, který školní tým dokáže přetvořit tak, aby děti mohly pozorovat a starat se o to, co jim pod rukama vzejde, má smysl. Mnohokrát jsme z úst dětí slyšeli, jak je to baví! Jak se těší, co si samy z úrody připraví nebo odnesou do školní jídelny. Neskutečně jim fandíme,“ říká Karolina Kallmünzerová, manažerka programu Skutečně zdravá škola.

„Naše roční spolupráce s programem Skutečně zdravá škola přinesla nejen první jedlou zahradu, ale i množství inspirativních setkání. Jsme rádi, že společně s dalšími můžeme sdílet a podporovat osvětu ohledně zdravého a vědomého stravování, která musí začít již od útlého věku. Těšíme se na otevření dalších pěti jedlých zahrad z loňské výzvy, stejně jako na projekty dalších škol a školek, které se do grantové výzvy přihlásí letos,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.


Zdroj: Díky podpoře společnosti Lidl otevírá Skutečně zdravá škola další ročník grantové výzvy na jedlé školní zahrady. Skutečně zdravá škola. Tisková zpráva.

Související

Další diskriminace rostlinného odvětví v Česku. Daň na rostlinné alternativy mléka se zvedne o 75 %

Přejít na článek

Sdružení TULIPAN představuje nový katalog novoročenek a výrobků z chráněných dílen

Přejít na článek