Veřejnost to znovu dokázala. Lidé pohybem pomohli vybrat peníze na opravu a vybudování napajedel pro divoké koně

30. 9. 2021

Milovická rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků znovu ukázala, jak výraznou podporu má u veřejnosti. Stačilo necelých sedm dní, a lidé prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem vybrali potřebných 150 tisíc korun na nová napajedla a opravu těch současných.

Díky spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti byla pomoc divokým koním nově zařazena mezi projekty, na které může veřejnost přispět pomocí aplikace Pomáhej pohybem.

„Všem, kteří přispěli na napajedla pro divoké koně a zubry bych chtěl velice poděkovat. Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá, bez ní by rezervace již neexistovala,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Veřejnost již v loňském roce v rámci dobročinné sbírky věnovala více než dva miliony na rozšíření rezervace velkých kopytníků na současných zhruba 350 hektarů.

Z peněz vybrané díky aplikaci Pomáhej pohybem ochranáři v nové části vybudují napajedla a opraví ta existující v původní části rezervace. „V rezervaci není žádný přirozený zdroj vody. Napajedla jsou proto extrémně důležitá. Zároveň jsou v provozu celoročně, a tak jsou vystavena extrémním výkyvům počasí, včetně silných mrazů během zimy. Proto po letech fungování potřebují opravu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Aplikace Pomáhej pohybem přičítá body za různé pohybové aktivity, od chůze, přes běh, jízdu na kole nebo na skateboardu až třeba po tanec. Novinkou je letos takzvaný plogging, tedy běh spojený se sběrem odpadků. „Moc děkujeme Nadaci ČEZ, která náš projekt zařadila mezi záměry, které veřejnost může v rámci aplikace podpořit. Zároveň děkuji Asociaci společenské odpovědnosti, která náš projekt doporučila. Jsme rádi, že tato štafeta dobrých skutků vyústila v pozitivní výsledek a potřebné finanční prostředky se prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem podařilo rychle vybrat,“ poděkoval Dalibor Dostál.

Zároveň věří, že lidé, kteří si aplikaci instalovali kvůli podpoře rezervace velkých kopytníků, budou v jejím využívání pokračovat i do budoucna. „Aplikace dál vybírá peníze na spoustu zajímavých a především potřebných projektů. Lidé, kteří s tím nyní začali, budou mít možnost pomáhat i do budoucna. Je to návykové, a díky spojení s pohybem zároveň zdraví velmi prospěšné,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Součástí aplikace se nově stal také takzvaný plogging, tedy běh spojení se sběrem odpadků. Také touto aktivitou mohou lidé rezervaci pomoci a uklidit odpadky na okružní stezce. Poté, co se vydáte ploggovat, nezapomeňte zaznamenat počet nasbíraných tašek odpadků do počítadla na webu www.ploggingcesko.cz a sledujte, jak se nám společnými silami daří vyčistit českou krajinu od odpadků.

K tomu, aby mohli lidé pomáhat pohybem, je třeba, aby si stáhli mobilní aplikaci EPP od Nadace ČEZ a Skupiny ČEZ. A postupovali podle jednoduchého návodu.

Jak na to?

  1. Stáhněte si zdarma aplikaci EPP na Google play nebo Apple store.
  2. Zaregistrujte se emailem, nebo přes facebook nebo EPPku používejte bez registrace.
  3. Vyberte si typ aktivity EPPka měří vaši vzdálenost, čas, rychlost a energii.
  4. Spuštěním vybrané aktivity zahájíte měření Vašeho pohybu. Váš výkon bude převeden na body. Pozor, kromě klasické procházky, jízdy na kole nebo nordic-walking si nově můžete vybrat také takzvaný plogging, tedy spojit procházku se sběrem odpadků po neukázněných návštěvnících (jen mimo pastvinu).
  5. Vyberte si projekt a věnujte mu své body.

Zdroj: Veřejnost to znovu dokázala. Lidé pohybem pomohli vybrat peníze na opravu a vybudování napajedel pro divoké koně. Česká krajina o.p.s. Tisková zpráva, 27. 9. 2021.