Do Česka míří sociální dluhopisy, nabídne je Erste

29. 10. 2013

Novinka ve financování míří do Česka. Sociální dluhopisy, které ve světě už pár let fungují, tu chce nabídnout nadace Erste.

Alternativní financování podporuje inovativní projety například nevládních organizací. Výnos pak platí stát.

Na dluhopisech se nemá už jen vydělávat. Nově mají i v tuzemsku přinášet také dobro. Takzvané sociální dluhopisy chce v Česku nabídnout nadace Erste. V úterý představí na konferenci v Praze koncept těchto cenných papírů, který ve světě funguje teprve pár let.

„Jsme přesvědčeni, že tento přístup může v České republice najít uplatnění a setkat se s pozitivním přijetím,“ vysvětluje společnost. Zatím nemá přesný plán, jak bude postupovat, nebo na jaké konkrétní projekty se zaměří, tomu má pomoci právě výsledek chystané konference.

Sociální dluhopisy motivují nadace či soukromé investory k tomu, aby vložily peníze do nejrůznějších veřejně prospěšných projektů. Ve Velké Británii se tak například financuje podpora ohrožených dětí nebo programy, které mají pomoci začlenit do společnosti mladé delikventy.

Podmínkou ale je, aby se jednalo o dlouhodobé projekty, u kterých se dá změřit, jak jsou ekonomicky přínosné pro společnost.

Aby se totiž podařilo přilákat peníze soukromých investorů, musí se jim samozřejmě nabídnout také zajímavý výnos. Pokud je projekt skutečně úspěšný, získá každý z investorů zpátky jak vložené peníze, tak i výnos, který mu zaplatí stát.

Díky tomu se daří zlepšit jak efektivitu projektů, tak i zvýšit zájem privátních investorů, aby vložili své peníze do veřejně prospěšných programů.

Na konferenci v Praze vystoupí například jedna z autorek sociálních dluhopisů Jane Newmanová, která netradiční investiční možnost spustila před třemi lety ve Velké Británii.

Tam jsou sociální dluhopisy navázané na program, který si klade za cíl pomoci lidem propuštěným z vězení při hledání práce či bydlení. Úspěšnost projektu se měří podle toho, jak klesá delikvence těchto lidí. Čím víc lidí se podaří začlenit do normálního života a nedostanou se znovu do problémů se zákonem, tím získá investor vyšší výnos na svém dluhopise.

Výnos mu zaplatí stát, který naopak díky takovým úspěšným projektům může ještě vyšší částky uspořit. zároveň neriskuje, že by sám stát investoval do neúspěšných programů a mohl o peníze přijít.

Autor: Pavla Francová, IHNED.cz, 2013