Dobré víly pomáhají dětským domovům, připojili se dobrovolníci, firmy i univerzita

8. 4. 2020

Nezisková organizace Dobré víly dětem pomáhá dětem a personálu dětských domovů zvládnout pandemii Covid-19. Rozdala zdarma už 521 roušek, 1 000 rukavic a 30 dezinfekcí do třinácti dětských domovů.

Dobré víly dětem od roku 2015 pomáhají stovce dětí ze tří středočeských dětských domovů. Pravidelně za nimi dojíždí, učí se s nimi, ale také si s nimi hrají a povídají. O víkendech je berou za kulturou, do přírody nebo sportovat. Pořádají pro ně letní tábory. V současnosti se k nim kvůli vládním opatřením ale nemohou dostat. A personál domovů se zase nemůže dostat ke zdravotnickým pomůckám.

Dobré víly proto zmobilizovaly síly a místo pravidelných návštěv sbírají od švadlen stovky roušek, které distribuují nejen do „svých“ třech dětských domovů, ale i do dalších, které se ocitly bez pomoci státu. Lihovar Žufánek a Zlínská univerzita navíc poskytly 30 dezinfekcí a firma Unilever 120 mýdel přírodní značky Schmidt’s.

Podle Dobrých víl se o situaci dětských domovů v současné krizi věnuje málo pozornosti. Tamní vychovatelky a vychovatelé musí plnit roli rodiče, učitele, psychologa i kamaráda. Děti jsou limitované ve vycházkách, zatímco zahrady jejich domovů jsou mnohdy nevhodné pro celodenní využívání. A k tomu všemu chybí ochranné prostředky. „Musíme vyjádřit obdiv personálu dětských domovů, zvládají to skvěle,“ vyzdvihuje práci těchto lidí Dobrá víla Tereza Nitschová Šindlerová, která společně se svými kolegy pendluje po středočeském kraji a převáží všechno, co je třeba.

V DD Mladá Boleslav se Dobré víly navíc pustily do opravy zahrady, která ve stávajícím stavu není vhodná pro celodenní pobyt dětí. Během současné krize bohužel nepřibývají peníze na transparentním účtu organizace, takže je třeba brát z toho, co lidé darovali už v minulosti. Víly jsou odkázané na dary od jednotlivců a firem, jelikož žádnou podporu od státu nedostávají.


Zdroj: TZ organizace Dobré víly.

Související

Již přes 100 tisíc žáků má přístup k digitálním portálům ÁMOS vision

Přejít na článek