Dobrovolníci o víkendu uklízeli v rezervaci velkých kopytníků černé skládky i pozůstatky po sovětské armádě

29. 3. 2022

Množství odpadků o víkendu odstranili z rezervace velkých kopytníků a jejího okolí dobrovolníci v rámci prvního letošního dobrovolnického dne. Zaměřili se především na černé skládky vzniklé v posledních letech, ale i desítky let staré pozůstatky ještě po sovětské armádě, která v těchto místech působila více než dvě desetiletí po roce 1968.

„Projekt rezervace divokých koní v Milovicích je tak unikátní, že když o něm čtete, tak chcete být prostě u toho. A to se nám dnes povedlo,“ uvedla Alena Kunzfeldová ze společnosti Beckman Coulter Česká republika, která dobrovolnický den zorganizovala a získala pro něj svoje kolegy ze zaměstnání.

Patnáct dobrovolníků uklízelo především odpadky v okolí okružní návštěvnické stezky vedoucí kolem rezervace. Věnovali se ale také odklízení pozůstatků po sovětské armádě, především pneumatik z nákladních automobilů, ale i celých kol, včetně železných disků. „Dobrovolnický den tak patřil vůbec k těm fyzicky nejnáročnějším ze všech, které jsme od roku 2014 pořádali. Všem dobrovolníkům bych chtěl velice poděkovat, výsledek jejich práce je velmi viditelný,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila.

Dobrovolníci odklízeli také černé skládky, které v bývalém vojenském prostoru zůstaly pro „lovcích mědi“. Ti po odchodu sovětské armády v roce 1991 vykopávali ze země kilometry měděných kabelů. Zatímco ušlechtilý kov tehdy skončil ve sběrných surovinách, hromady odstraněné gumové izolace se dodnes vršily na řadě míst bývalého vojenského prostoru. Účastníci brigády odstranili také část igelitů a plastových sáčků, které do rezervace zanesl vítr z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou.

Na dnešním úklidu bývalého vojenského prostoru spolupracovalo také město Milovice, které umožnilo uložit sesbírané odpady do sběrného dvora. Společnost Česká krajina pořádá dobrovolnické dny v bývalém vojenském prostoru od roku 2014, kdy začaly přípravy na založení rezervace velkých kopytníků, která pak vznikla v roce 2015. Od té doby se na úklidu bývalého vojenského prostoru podílely stovky dobrovolníků.

V sobotu 2. dubna 2022, proběhne hlavní jarní termín největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z přírody, měst a obcí. Zájemci o uspořádání úklidů mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz zadávat své akce. Pokud si chcete úklid přírody trochu zpestřit, můžete vyrazit Ploggovat! Plogging je jednoduchá aktivita kombinující běhání a sbírání odpadků. Počet vysbíraných pytlů odpadků pak zaznamenejte do interaktivního počítadla na webu www.ploggingcesko.cz.


Zdroj: Dobrovolníci o víkendu uklízeli v rezervaci velkých kopytníků černé skládky i pozůstatky po sovětské armádě. Česká krajina o.p.s. Tisková zpráva, 26. 3. 2022.

Související

Evropská senzace – odchov ťuhýkovce žlutokorunkatého

Přejít na článek

Skutečně zdravá škola a společnost Lidl podpoří dalších šest jedlých školních zahrad

Přejít na článek