Dům postavený z videokazet, džínů a kartáčků

18. 11. 2014

Dům odpadu v Brightonu je první svého druhu ve Velké Británii. Postaven je téměř celý z odpadků, včetně křídy, kávových šálků a svítidel zachráněných z lodi plující do Bangladéše.

Pamatujete si videokazety, ty velké černé krabice, ze kterých se přehrávaly obrázky? Když se objevila DVD, byly k ničemu, ale teď našly nové využití. Asi čtyři tisíce těchto kazet bylo spolu s dvěma tunami džínů, dvěma tisíci kusů starého koberce a dvaceti tisícy kartáčků na zuby použito ke stavbě domu.

Výsledkem je první anglický dům postavený téměř úplně z odpadu. Za jeho vznikem stojí univerzita v Brightonu, která dům otevřela v červnu tohoto roku veřejnosti jako svůj „živý“ výzkumný projekt. V domě se totiž naživo testují nové tipy oken, solárních panelů anebo nové izolační a stavební materiály.

Na 20 tisíc kartáčků na zuby dodala pro stavbu domu společnost, která čistí letadla po dálkových letech. Podle zprávy Greenpeace z roku 2006 o odpadu ve světových oceánech (zde) je plastový odpad problémem všech světových oceánů, od polárních oblastí až k rovníku. Kartáčky na zuby, zapalovače, uzávěry lahví a stříkačky jsou přísadami (více zde), které tvoří „plastovou polévku“ pokrývající Tichý oceán.

Vědci tedy zkoumali např. izolační vlastnosti nejen videokazet, ale i kartáčků na zuby a křídy, která by jinak skončila na skládce.

V současném stavebnictví přijde nazmar zhruba 20 % veškerého materiálu. To znamená, že z každých pěti postavených domů zůstane tolik odpadu, že by se z něj dal postavit další dům. Cílem projektu, který vede Duncan Baker-Brown z University of Brighton a Kevin McCloud, který uvádí televizní show Grand Designs, je ukázat, že domy s minimální uhlíkovou stopou se dají s využitím odpadu a přebytečného materiálu postavit levně a rychle.

Do stavby byli zapojeni studenti, místní stavebníci, školáci a dobrovolníci, kteří využili betonových bloků, dřeva, plastových banerů, kusů polystyrénu či vyřazených cyklistických duší. V kuchyni je pracovní deska vyrobená ze starých šálků na kávu, schody z lisovaného starého papíru a světla, která byla zachráněna z lodi, která je vezla do Bangladéše k sešrotování.

Tak, jak roste cena materiálů, může být podobný dům první z mnoha energeticky úsporných budov třídy A.

Zdroj: The Guardian: The house made from 4,000 video cassettes and two tonnes of jeans, září 2014, celý článek dostupný zde