Efektivní darování potravin je důležitější než kdy jindy

3. 1. 2023

Společnost Tesco pravidelně daruje neprodané potraviny ze všech svých obchodů do potravinových bank, které je následně přerozdělují potřebným. Za loňský rok Tesco takto zachránilo 1 443 tun potravin, což představuje 3,4 milionu porcí jídla. Již během letních měsíců došlo k zintenzivnění komunikace s potravinovými bankami, neboť zásoby potravin se začaly velice rychle dostávat pod běžný průměr. Poptávka po darovaném jídle je v současné době enormní.

Počet lidí v nouzi výrazně narůstá. Důvodem je nejen dva roky trvající koronavirová krize, která připravila mnoho Čechů dlouhodobě o výdělek, ale rovněž zdražování promítající se do všech potřeb obyvatel. Lidí, kteří přicházejí pro potravinovou pomoc, je bohužel stále více,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Hledáme cesty, jak darovat ještě více. Ve spolupráci s Federací potravinových bank se snažíme posílit svozy tak, aby byly zužitkovány opravdu všechny potraviny a žádná nepřišla nazmar. Postupně revidujeme odvozy ze všech našich obchodů, zejména v regionech, kde je největší poptávka, abychom se ujistili, že kapacita darovaných potravin je využita na maximum,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco pro Českou republiku.

Obchody Tesco nabízí každý den potravinovým bankám například ovoce a zeleninu, což je v zimním období nejen důležitý zdroj vitamínů, ale zároveň vítané odlehčení finanční zátěže na rozpočty rodin a organizací. Paralelně dochází i vylepšování aplikace FoodCloud, která obchodům pomáhá potraviny darovat a potravinovým bankám zjednodušuje administrativu. Na všech obchodech tak již probíhá darování elektronicky bez zbytečného papírování.

Množství potravin, které můžeme darovat je také ovlivněno tím, že primárně zboží nabízíme s velkou slevou ve vymezených sekcích přímo na obchodech, o takto zlevněné zboží je mezi zákazníky velký zájem. Vybrané Tesco partnery, kteří nám dodávají zboží, rovněž motivujeme k tomu, aby maximálně předcházeli plýtvání potravinami a pro většinu vyprodukovaných potravin nacházeli uplatnění, aby nemusely být vyhozeny,“ dodává Katarína Navrátilová.

V letošním roce došlo k navýšení podpory podzimní potravinové sbírky, zákazníci měli možnost darovat v celé síti obchodů Tesco, včetně malých expresů. Maloobchodník se snaží vyvolat diskusi o minimalizaci plýtvání a významu darování potravin i v odborných kruzích a mezi státními orgány, v říjnu společnost pořádala mezinárodní konferenci, která byla zaměřena na udržitelné potravinové systémy.

Zpráva o potravinovém odpadu a darování potravin zde.


Zdroj: Efektivní darování potravin je důležitější než kdy jindy. Tesco. Tisková zpráva. 1. 12. 2022.

Související

Vědci našli plasty v trusu velkých kopytníků. Zvířata to může ohrozit na zdraví

Přejít na článek