Ekologie a etika na prvním místě. Výsledky celoevropského průzkumu spotřebitelů odhaleny v mezinárodní den veganství

6. 11. 2019

Přední německý výrobce veganských potravin Veganz odhalil výsledky spotřebitelského průzkumu, kterého se zúčastnilo 24 000 lidí z 15 evropských zemí.

Firma se průzkumem snaží lépe porozumět spotřebitelům a jejich motivům pro nakupování ekologicky udržitelnějších výrobků.

I v České republice přibývá počet flexitariánů – tedy lidí, kteří cíleně omezují svoji spotřebu živočišných výrobků. To dokazuje i březnový průzkum agentury Ipsos, dle kterého až třetina populace plánuje konzumovat více rostlinných produktů a zároveň méně masa a živočišných produktů.„Vedle cukru se lidé snaží snížit spotřebu zejména masa, masných výrobků a živočišných tuků, hlavním motivátorem v tomto směru je zdravý životní styl. Ženy oproti mužům častěji zmiňují také etické důvody, muži regulaci hmotnosti či zdravotní problémy,“ dodává k výsledkům Tomáš Macků, ředitel komunikace výzkumné agentury Ipsos. „Zajímavé rovněž je, že pro třetinu lidí s VŠ vzděláním, kteří snížili nebo plánují snížit konzumaci mléka a výrobků z něj, byla důvodem ohleduplnost ke zvířatům,“ dodává Macků.

Ze zúčastněných 24 000 lidí z 15 evropských zemí vytvořila firma reprezentativní vzorek 3 000 dotazatelů.

Co se týče motivů, dobré životní podmínky zvířat jsou pro vegany jednoznační prioritou. Zvířata jsou důležitá zejména pro účastníky z Holandska a Španělska – všichni z nich uvedli, že se stravují vegansky z lásky k živým tvorům. Zdravotní aspekt je pro vegany například důležitější než čerstvost. Pro více než polovinu účastníků, kteří se stravují čistě rostlinně, bylo zdraví kromě etických a ekologických důvodů významným důvodem pro bezmasé stravování.Samotná veganská strava ale přitom nemusí být dostatečnou zárukou splnění požadavek zdravého stravování. Až 88 % veganů si před nákupem rostlinných alternativ čte kompletní složení. Ve Francii a Itálii všichni zúčastnění vegani kladou důraz na vysokou kvalitu a chuť veganských alternativ.

Od letošního roku jsou vybrané Veganz výrobky více dostupné i v České republice. Do svého sortimentu je zařadil obchodní řetězec Kaufland. Jejich veganské výrobky můžete také pořídit na rohlik.cz a pražském obchodě Puro.


Zdroj: Veganz Nutrition Survey 2019 – 15 european countries, one survey!. Homepage – Veganz [online]. Dostupné ZDE.