Ekologové vyzvali papeže, aby se stal na 40 dní veganem

7. 2. 2019

Několik týdnů před velikonočním půstem vyzvali ekologové papeže, aby se stal na 40 dní veganem. Darují mu za to milion dolarů, které bude moct věnovat charitě vlastního výběru.

Kampaň vede 12 letá Genesis Butler. Jejím cílem je povzbudit veřejnost ke snížení spotřeby masa a mléčných výrobků, což by pomohlo v boji proti klimatickým změnám. Z výzkumů vyplývá, že globální oteplování nemůže být zastaveno bez výrazných zásahů do současné podoby masného průmyslu, který kromě produkce skleníkových plynů způsobuje také znečištění, odlesňování a s ním spojenou ztrátu divoké přírody.

 

Papež je vůdcem římskokatolické církve sdružující 1,2 miliardy věřících. Sám se k environmentálním problémům dlouhodobě vyjadřuje. „Klimatické změny jsou globálním problémem s velmi znepokojivými dopady na životní prostředí, společnost, ekonomiku a politiku,“ řekl již před více než třemi lety. Ve stejném roce prohlásil, že ekologická krize a destrukce biodiverzity může ohrozit samotnou existenci lidského druhu.

 

Genesis Butler z Kalifornie je vegankou už od svých šesti let a sama organizovala několik protestů proti týrání zvířat. „Když lidem vyprávím o škodách, které masný průmysl způsobuje planetě, někteří z nich se rozhodnou stát se vegany. Vyprávím jim také o tom, jak je rostlinná strava zdravá a může předcházet různým nemocem,“ říká Butler.

Kampaň podporuje řada celebrit včetně Paula McCartneyho, herečky Meny Suvari nebo hudebníka Mobyho. Ve zprávě adresované papeži Butler uvádí: „Řekl jste, že jakákoliv snaha o ochranu našeho světa vede nevyhnutelně ke změně životního stylu, produkce a spotřeby. Souhlasím s vámi celým svým srdcem, a proto prosím o vaši podporu v boji proti jednomu z nejzásadnějších zdrojů globálních problémů – živočišné výrobě.“

 

„Začali jsme s touto kampaní, abychom světové vůdce probrali z jejich lhostejnosti,“ říká generální ředitel kampaně Million Dollar Vegan Matthew Glover. „Jsme vděční papeži, že se již tolikrát vyjádřil o nutnosti opatření proti klimatickým změnám a pokorně jej proto prosíme, aby zkusil v období půstu jíst pouze rostlinnou stravu. Stal by se tak příkladem toho, že každý z nás může žít soucitně a v souladu se svými principy.“


Zdroj: Volně přeloženo Českou veganskou společností, členem Asociace společenské odpovědnosti, z anglického originálu Pope Francis offered $1m charity donation to go vegan for Lent.

Pope Francis offered $1m charity donation to go vegan for Lent | Life and style | The Guardian. [online]. Copyright © 2019 Guardian News and Media Limited or its affiliated companies. All rights reserved. [cit. 07.02.2019]. Dostupné ZDE.

Celý dopis Genesis Butler naleznete na tomto odkazu.