Epilepsie? Žádná křeč!

Ze světa členů

25. 10. 2023

Říká se, že přichází jako blesk z čistého nebe. Dochází při něm k náhlému a nekontrolovatelnému elektrickému výboji v mozku, který má za následek abnormální projevy mozkové aktivity. Někdy se projevuje celotělovými křečemi se ztrátou vědomí, jindy pouhým zahleděním takříkajíc „do blba“. Jako když vichřice zpřetrhá dráty vysokého napětí a město na chvíli přikryje tma.

O čem je řeč? Epilepsie

V České republice s ní žije až 100 tisíc lidí. To je každý stý. Čistě statisticky by to znamenalo, že i u vás ve firmě pravděpodobně někdo s epilepsií pracuje nebo se o práci u vás bude ucházet. Nebo možná někoho s touto diagnózou už znáte. Epilepsie je nemoc jako každá jiná, v každém případě je ale dobré jí rozumět a být připraven, kdyby se něco stalo.

Epilepsie je nejčastější neurologické onemocnění. Přesto toho o ní lidé moc nevědí. Pro vaše kolegy nebo potenciální budoucí kolegy by mělo vznikat přátelské prostředí beze strachu a obav, plné pochopení a podpory. Diverzita je důležitá. V různorodosti jsou možnosti a rozmanitost, nikoliv překážky.

Ani s epilepsií to není žádná věda, stačí jen vědět pár věcí. Žádná křeč! Společnost E, nezisková organizace, lidem s epilepsií pomáhá již 33. rokem a to napříč celou Českou republikou. Před dvěma lety odstartovali projekt Epizóna, ve kterém se věnují epilepsii v práci. V rámci multidisciplinárního týmu odborníků problematiku zpracovali od A do Z a nyní o ní školí ve firmách a předávají know-how ostatním.

Jak školení vypadá?

Nabízí komplexní balíček školení, který šijí na míru. Balíček standardně obsahuje tři skupinová školení, která je možno dle požadavků modifikovat. Pro vaše zaměstnance k tomu navíc nabízí individuální poradenství zcela zdarma. Dle vašich preferencí školí prezenčně i online. K besedám přistupují personalizovaně, a tak jsou besedy určené jednak pro zaměstnavatele, jednak pro zaměstnance.

1) O epilepsii vám nejprve poví obecně. Řeknou vám, co se pod názvem diagnózy skrývá, jak se projevuje, jak vypadají epileptické záchvaty a jak epilepsie ovlivňuje pracovní život. Součástí obecné přednášky je také vystoupení tzv. živé knihy, tedy člověka, který s onemocněním žije a poví vám, jaké to je.

2) Pro zaměstnavatele a HR oddělení mají připravenou besedu s názvem S epilepsií v práci bez obav. Personalisté a HRisté hrají v nastavování klima na pracovišti klíčovou roli a obavy nejsou na místě. Mají připravenou kompletní metodiku, která vás vztahem se zaměstnancem/uchazečem s epilepsií provede od začátku až do konce. Součástí této besedy je rovněž sdílení osobní žité zkušenosti jedním z našich kolegů nebo kolegyň.

3) Třešničkou na dortu je kurz první pomoci. Toho jste v rámci školení BOZP ze zákona povinni se účastnit, o epilepsii se v něm povětšinou ovšem prohodí jen pár slov, nebo se o ní nemluví vůbec. A to je škoda. Váš kolega i vy si zasloužíte pracovat v prostředí, kde si lidé důvěřují a cítí se v bezpečí.

4) V průběhu spolupráce jsou vám a vašim zaměstnancům k dispozici zcela zdarma jakožto odborná psychosociálně poradenská služba.


Zdroj: Epilepsie? Žádná křeč!. Společnost E

Související

Loono bojuje za zdravé plíce. Zaměřuje se na nový screening i problematiku kouření

Přejít na článek

Skutečně zdravá škola a společnost Lidl podpoří dalších šest jedlých školních zahrad

Přejít na článek