ERGO Aktiv nabízí zážitkové programy proti stresu

14. 8. 2016

Stres je neoddělitelnou součástí našich životů. Neustálé přizpůsobování se novým výzvám vyvolává otázku, jak nalézt rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Případná nerovnováha a dlouhodobý stres totiž přináší nejen snížení kvality života, ale má i zásadní vliv na zdraví a pracovní výkonnost. Víte, co stres způsobil 9. listopadu 2013?

„Do noci 9. listopadu 2013 šlo všechno hladce,“ říká Jirka, aktivní sportovec, maratonský běžec se dvěma dětmi, vždy pozitivní a oblíbený v kolektivu i zaměstnání, který působil na pozici National Key Account Manager v mezinárodní potravinářské firmě. To ráno se Jirka probudil a myslel si, že mu jeho žena připravila nevšední překvapení. Měl pocit, že přestěhovala celý jejich dům. Nemohl se v něm vyznat, ale ani se neorientoval v čase, nevěděl jaký je rok, měsíc, den a nemohl mluvit. Když ho manželka vezla do nemocnice, měl už tohoto překvapení dost. To překvapení se jmenuje cévní mozková příhoda, lidově mrtvice.

Cévní mozkovou příhodu utrpí každý rok 26 373 dalších lidí. Téměř 1/3 z tohoto počtu jsou mladí lidé v produktivním věku. Těm se život ze dne na den převrátí naruby a místo obtížných pracovních úkolů se musí naučit zvládat činnosti, které pro ně byly běžné (oblékání, jízda tramvají, komunikace, chůze, práce na počítači apod.), ale také otázky, jak zabezpečit svou rodinu, splácet hypotéku a zastat svou společenskou roli. Častou příčinou tohoto stavu je právě dlouhodobý stres a nezdravý životní styl.

Proč ale na mrtvici čekat? Nestálo by za to udělat něco dříve, než nás či někoho z našich blízkých cévní mozková příhoda postihne? Proto se Jirka spolu s dalšími mladými lidmi, které postihla mrtvice, zapojil do organizování firemního zážitkového preventivního programu „Stres? Děkuji nechci!“

Díky tomuto projektu Jirka a další pomáhá „zdravým“ zaměstnancům zvládat stres a předcházet tak invalidizujícím onemocněním, kterým je mimo jiné i mrtvice. Výtěžek programu „Stres? Děkuji nechci!“ je navíc věnován na rehabilitaci mladých lidí po cévních příhodách v rehabilitačním centru ERGO Aktiv. A díky tomu pomáhá firemní prevence hned dvakrát.

Zdroj: Pro Asociaci společenské odpovědnosti, Olga Pekárková – koordinátorka firemních programů (olga.pekarkova@ergoaktiv.cz)