Event pro zaměstnance ekologicky? Ano, jde to!

29. 9. 2019

Nechcete haldy plastových kelímků a tácků, PET lahví a příborů, nechcete zatěžovat životní prostředí nadměrnou automobilovou dopravou, ale chcete připravit venkovní teambuildingovou akci pro několik desítek lidí.

Takový byl ve stručnosti záměr Sportovního dne pro více než stovku zaměstnanců společnosti OMEXOM GA Energo. Přípravy zabraly sice trochu více času a přemýšlení, ale ukázalo se, že to jde!

Výměna auta za vlak

„Při plánování akce jsme chtěli klást důraz na ekologii nejen při zajištění občerstvení, ale mysleli jsme také na dopravu, proto všichni účastníci měli pokyn nechat doma auto a jít společně na vlak. Při objednávání jízdenek pro větší skupinu lidí je sice s Českými dráhami náročnější domluva v tom, že vše podléhá schválení. Písemný požadavek na objednávku skupinové jízdenky lze podat online až 60 dní před akcí. Skutečnost, zda je cesta většímu počtu lidí schválena, se dozvíte zpravidla až několik dní před akcí. Nicméně cesta vlakem se vydařila a všichni se dostali z Plzně do Plas,“ popisuje počátek příprav Marcela Šmídová, manažerka, která celý event připravovala. Po krátkém programu v Plasích a po obědě se vydali účastníci akce ekologickou cestou – tedy pěšky na zhruba sedmikilometrovou procházku do cílové stanice. Už občerstvení na cestu bylo zajištěno tak, aby obaly nezatěžovaly životní prostředí. Každý účastník dostal opakovatelně použitelnou láhev s vodou z kohoutku, obloženou bagetu v papírovém sáčku a jablko od českých pěstitelů.

Catering bez plastu

Cílem pro účastníky Sportovního dne byl rekreační areál u Mladotic, kde bylo potřeba zajistit občerstvení v souladu s nápadem zařídit všechno co nejvíc ekologicky. „Znamenalo to dojednat s cateringovou firmou, aby přistoupila na naše ekologické pojetí akce. Úplně zrušila použití plastových kelímků a u nápojů, které jsou uchovány v plastových obalech zvolila největší možné balení. Plastové kelímky nahradila kelímky ECO cups, plastová brčka za brčka ze slámy. Při podávání jídla bylo nutné nahradit plastové nádobí za nádobí z cukrové třtiny a palmových listů a použít dřevěné příbory. Při spolupráci s cateringovou společností bylo třeba si všechny detaily ohlídat a nespoléhat se na to, že to domyslí za vás, není to pro ně přeci jen běžná praxe… Ale podařilo se. Dokonce výborně zafungovaly zálohované kelímky na nápoje NickNack, které si každý účastní mohl dle potřeby vymýt sám v připraveném oplachovači. Využili jsme také místní studnu a voda z ní byla k dispozici ve velkých skleněných nádobách s kohoutkem,“ pokračuje Marcela Šmídová. Protože účastníci akce v areálu i přespávali, bylo nutné zajistit také snídani. Také zde organizátoři mysleli na snížení množství obalů, takže tradiční snídaňové menu bylo připravené v běžných velkých baleních, nikoliv v miniaturních snídaňových obalech. Suroviny na zajištění cateringu jsme využili od lokálních dodavatelů. V celém areálu byly pochopitelně umístěny nádoby na tříděný odpad a bioodpad a také instrukce, jak správně nádobí třídit.

Na plasty si nikdo nevzpomněl

Z reakcí účastníků byl nápad uspořádat akci, která bere ohled na životní prostředí, velmi pozitivně přijat a nikdo si vlastně na plastové kelímky a umělohmotná brčka ani nevzpomněl. Jak postupovat v souladu s ekologií a rady spojené s výběrem vhodných materiálů na kelímky a další nádobí poskytla odbornice na ekologii Barbora Fišerová. Společnost OMEXOM GA Energo se kromě jiného zabývá také zaváděním chytrých technologií a udržitelnými zdroji, i to byl jeden z důvodů vyzkoušet si uspořádání „ekologického“ Sportovního dne. Do budoucna společnost počítá s tím, že se bude orientovat ekologické projekty právě třeba při pořádání eventů pro klienty nebo zaměstnance.

 

Zaměstnanec si všiml cestou v lese odhozených pneumatik a tak donesl je do areálu k recyklaci


Zdroj: Tisková zpráva, Event pro zaměstnance ekologicky? Ano, jde to!, OMEXOM GA Energo.