Evropa společně za spravedlivou produkcí kakaa

9. 2. 2018

Pěstování a zpracování kakaa představuje především pro mladé lidi v mnoha afrických zemích široké možnosti uplatnění. Aby byl tento potenciál lépe využit, chce německá spolková vláda rozšířit své Fórum udržitelné kakao do celé Evropy.

Během summitu EU-Afrika v Abidžanu (Pobřeží slonoviny) se němečtí zástupci již domluvili na úzké spolupráci se Švýcary a Nizozemci. Spolkové ministerstvo pro hospodářskou spolupráci a rozvoj chce dále pokračovat a spolu s africkými partnery založit evropskou alianci pro férové a udržitelné kakao.

Cílem spolupráce má být zlepšení životních podmínek a příjmů pěstitelů kakaa a zejména perspektivy mladých lidí v západní Africe. Vlády, podniky a spotřebitelé by měli společně pracovat na tom, aby bylo do Evropy dováženo jen kakao, které bylo udržitelně vypěstované a spravedlivě obchodované. Tím by byla potlačena dětská práce, a naopak zemědělcům by byl zajištěn spravedlivý příjem. Vedle politických zástupců z Evropy a Afriky se na iniciativě podílí také zástupci soukromého sektoru a občanské společnosti.

Udržitelnost kakaového odvětví leží na srdci spolkové vládě již dlouhodobě, jak dokazuje právě iniciativa Fórum udržitelné kakao, na které spolupracují spolkové ministerstvo pro rozvoj a spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství spolu se zástupci veřejného života, průmyslu se sladkostmi, potravinového obchodu a občanské společnosti. Fórum bylo založeno v roce 2012 a sdružuje přes 70 členů. Ti se mimo jiné zavázali, že budou zvyšovat podíl udržitelně produkovaného kakaa ve svých výrobcích.

 

Důležitým projektem Fóra je kooperace PRO-PLANTEURS s vládou Pobřeží slonoviny, který má vést k profesionalizaci produkce kakaa v této zemi, zejména ženy a mladí lidé mají dostat šanci na spravedlivý příjem. Pobřeží slonoviny je nejdůležitějším producentem kakaa na světě, asi 60 % německého importu kakaa pochází právě z této země.


Zdroj: CSR in Deutschland, Europa gemeinsam für fairen Kakao, volně přeloženo z NJ, dostupné ZDE.

Více informací o Fóru udržitelné kakao naleznete ZDE (v AJ).