Evropská senzace – odchov ťuhýkovce žlutokorunkatého

Ze světa členů

8. 8. 2023

Míhající se barevné peří, šustění v listí a hlasitý zpěv dávají tušit, že v jedné z expozic terarijního pavilonu v Zooparku Zájezd žije zajímavý pestrobarevný pěvec. A není to ledajaký ptáček – ťuhýkovce žlutokorunkatého nenajdete v žádné další české zoo. I jinde v Evropě se s nimi setkáte jen velmi vzácně. Chovatelé v Zooparku Zájezd jsou na tuto raritu velmi pyšní a nyní se navíc mohou chlubit senzačním odchovem!

Ťuhýkovec žlutokorunkatý pochází ze subsaharské Afriky. Obývá travnaté savany v rozlehlé oblasti od Senegalu na západě po Čad ve středu afrického kontinentu. Nejčastěji se zdržuje v hustém porostu křovin a za potravou vyráží ve chvíli, kdy necítí žádné nebezpečí. Na zemi pak sbírá různé druhy bezobratlých, například sarančata, brouky, housenky, ale dokáže ulovit i menší druhy ptáků nebo jejich mláďata. Samec i samice jsou si velmi podobní a dokonce se oba ozývají podobným hlasem, často v duetu. Barevně je tento druh velmi atraktivní – hlavu zdobí sytě žlutá korunka a břišní část těla je zářivě červená.

„V Zooparku Zájezd chováme ťuhýkovce asi dva roky. V zázemí jsme se jejich chovem neměli úspěch, zlom ale přišel ve chvíli, kdy jsme díky několika přesunům jiných druhů dostali možnost umístit je na začátku roku do větší voliéry v Teráriích. Krátce po přesunu do nové expozice začal pár budovat hnízdo a samička snesla první vejce, na kterém vzorně seděla asi 20 dní. Pohled do expozice jsme proto zakryli, aby měli ptáci na hnízdění co největší klid. Ukázalo se ale, že vejce nebylo oplozené. Došlo pak několikrát na stěhování hnízda a od 28. dubna samička opět seděla na vejci. 15. května se nám vylíhlo mládě, které rodiče od první chvíle bedlivě střežili a střídavě krmili. Malé mládě vesele přibíralo a 2. června opustilo hnízdo, kam se už stejně nevešlo. Je to takový náš cvalík,” směje se chovatelka Lucie Vaňková.

V současné době mládě začíná samo hledat potravu a postupně se vybarvuje jako jeho rodiče. Pohled do expozice je opět odkrytý a návštěvníci mohou vidět mládě i s jeho pestře zbarvenými rodiči. „Pokud je nám známo, v jiné evropské zoo se odchov tohoto druhu zatím nepodařil. Ťuhýkovci žlutokorunkatí nepatří mezi druhy, které by byly bezprostředně ohrožené vyhynutím. Bohužel, co není, může být. V kontextu toho, jak všude na světě ubývá přirozené prostředí pro život zvířat, můžeme být v budoucnu svědky ohrožení i zatím celkem běžných druhů. V minulosti jsme toho byli svědky již mnohokrát. Každý další poznatek o biologii a chovu druhů, u kterých toho zatím tolik nevíme, je proto nesmírně cenný,” říká k úspěšnému chovu zakladatelka a majitelka Zooparku Zájezd Dana Fraňková.

Expozice ťuhýkovců je součástí pavilonu Terária, který návštěvníci najdou v hlavní části zoo. Zoopark Zájezd je otevřen každý den, v sezoně od 9:00 do 18:00. Je zde k vidění přes 100 druhů exotických i domácích zvířat. Součástí zoo je i odpočinková zóna s občerstvením, kavárnou, dětským hřištěm nebo velkou nafukovací trampolínou. V současné době zde probíhá výstava fotografií Včera & dnes, která dokumentuje vývoj Zooparku Zájezd za 15 let jeho existence.


Zdroj: Evropská senzace – odchov ťuhýkovce žlutokorunkatého. Zoopark Zájezd. Blogový článek

Související

Zaměstnanci Lidlu vysázeli během týdne prvních 5 500 stromů v Lidl Lese

Přejít na článek

Jedinečný prostor pro rozvoj biodiverzity i vzdělávání. Coca-Cola otevřela unikátní mokřad u pražského závodu

Přejít na článek