EY hledá inspirativní podnikatele, kteří mění společnost k lepšímu

11. 10. 2018

Společnost EY zahájila 13. ročník soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku, která je od roku 2006 součástí prestižního projektu EY podnikatel roku České republiky.

Pomozte společnosti EY najít a ocenit podnikatelské osobnosti, které svým osobním příkladem, dlouholetou prací pro druhé a odvahou měnit zažité stereotypy přispívají k řešení pro společnost často okrajových témat. Nominovat společensky prospěšné podnikatele může kdokoliv, jednoduše a online na www.podnikatelroku.cz do 21. října 2018.

EY hledá v této kategorii osobnosti, jejichž primárním cílem podnikání není zisk, ale společenská změna. Organizace či společnost, kterou vedou, však dokáže dosáhnout určitého stupeň finanční soběstačnosti. Jste takovým podnikatelem právě Vy? Do soutěže se můžete sami přihlásit na www.podnikatelroku.cz.

Společensky prospěšnou kategorii soutěže vyhlašuje společnost EY ve spolupráci s mezinárodní organizací zaměřenou na podporu sociálních inovátorů Ashoka. Vítěze vybírá nezávislá porota složená především z předchozích vítězů této kategorie. Letos v ní zasedne Vít Ježek (REKOLA Bikesharing), Tomáš Masopust (Portus Praha), Tereza Jurečková (Pragulic – Poznej Prahu jinak!), Jan Školník (Agentura pro rozvoj Broumovska), Drahoslava Kabátová (Letohrádek Vendula) a Jan Bárta (Nadace VIA).

Vít Ježek a Marek Eben na slavnostím galavečeru

Kvalifikační kritéria

Do soutěže se může přihlásit fyzická osoba, která je:

 • společensky prospěšný podnikatel nebo
 • zakladatel ziskové nebo neziskové organizace nebo
 • vlastník (spoluvlastník) obchodní společnosti,

a současně:

 • společnost/organizaci aktivně vede a řídí
 • podnikatel a jeho společnost/organizace musí vykázat životaschopnost implementované společensky prospěšné myšlenky a podnikání
 • podnikání/činnost organizace k 31. 12. 2017 trvala nejméně 2 roky

Speciální hodnotící kritéria soutěže

 • Podnikatelský duch: Kandidát klade na sebe i na svou organizaci vysoké nároky. Dokáže riskovat a překonávat obtížné překážky, je vytrvalý a umí se poučit ze svých zkušeností.
 • Inovativnost: Kandidát implementuje a úspěšně zavádí do praxe nové myšlenky a postupy, které vedou k systematické změně určité společenské problematiky/oblasti společenského života.
 • Udržitelnost a aplikovatelnost: Iniciativa kandidáta překročila svůj původní záměr a úspěšně se zavedla v dalších prostředích, ať už v ČR, nebo v zahraničí, a to buď přispěním podnikatele samotného, nebo někoho, kdo dále rozvinul některé z prvků jeho myšlenky.
 • Financování: Organizace kandidáta musí dosáhnout určitého stupně vlastní finanční soběstačnosti.
 • Přímý pozitivní společenský vliv: Kandidát založil, rozvíjí a dál realizuje svou společensky prospěšnou podnikatelskou myšlenku přímo nebo spolu s těmi, kdo jeho myšlenku podporují. Jeho vliv se projevuje hmatatelnými výsledky a referencemi a je dobře zdokumentován.
 • Vzor: Kandidáta je možno považovat za vzor pro budoucí společensky prospěšné podnikatele a širokou veřejnost. Reference musí potvrdit bezúhonnost kandidáta.

Medailonek vítěze pro rok 2017

 

Vít Ježek, Rekola Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Vít Ježek je dálkový cyklista a na kole už z Prahy dojel třeba do Kodaně, Paříže, nebo Istanbulu. Během svých cest poznal, jak funguje půjčování a sdílení jízdních kol (bikesharing) v zahraničí, a rozhodl se stejný koncept vytvořit v Praze. S několika kamarády v roce 2013 nakoupili stará kola, která svépomocí natřeli na růžovo a začali je rozmísťovat po městě. Dnes již nová jízdní kola vlastní výroby najdete v několika městech. Rekola mají přes 50 tisíc registrovaných uživatelů a výpůjčky se ročně pohybují v řádech statisíců. Růžová kola v ulicích si zájemce může půjčit i vrátit jednoduše přes mobilní aplikaci. V kontextu České republiky se jedná o zcela novou a unikátní službu, na kterou si před Vítkem nikdo netroufl. Rekola mění podobu současné dopravy, veřejného prostoru a vnímání lidí. Nedávno spustili výpůjčku skateboardů a dalším velkým plánem je elektrický bikesharing. V budoucnu by si Vítek kromě zahraniční expanze přál Rekola ještě více propojit s oblastí ochrany životního prostředí.


Zdroj: Tisková zpráva, EY