EY Světovým podnikatelem roku 2024 je Vellayan Subbiah z Indie

Ze světa členů

2. 7. 2024

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Vellayan Subbiah, výkonný místopředseda společnosti Tube Investments of India („TII“) a předseda společnosti Cholamandalam Investment and Finance Co. Ltd. („Chola“). Byl vybrán z 51 národních vítězů reprezentujících 47 zemí a regionů. Celkem se aktuálního ročníku EY Podnikatele roku zúčastnilo téměř pět tisíc soutěžících. Do Indie putuje tato prestižní cena během 24leté historie soutěže již počtvrté.

Vellayan Subbiah je lídr, který nepracuje jen pro své firmy a lidi, kteří v nich působí, ale který chce změnit trajektorii své velké země. Profesní dráhu zahájil jako inženýr, pak pracoval jako strategický konzultant. Změna nastala před 15 lety, když se zapojil do vedení rodinného podniku. Nejprve se mu během globální recese podařilo vyvést společnost Chola z problémů s ostatními společníky. Stal se předsedou jejího představenstva a za dobu svého působení zvýšil její tržní kapitalizaci 60krát.

V roce 2018 převzal Vellayan Subbiah vedení výrobní společnosti TII. Jedná se o společnost s dlouholetou historií, která existuje tři čtvrtě století. Přesouváním investic a akvizicemi spustil její úspěšnou transformaci, takže se cena akcií od jeho nástupu zvýšila již 13násobně. Její dceřiná společnost CG Power právě v rámci společného podniku se zahraničními firmami zahájila výstavbu prvního zařízení na výrobu polovodičů v Indii.

Vellayan Subbiah ale není jen úspěšným podnikatelem, výrazně se angažuje také v oblasti udržitelnosti a celospolečenského blahobytu. Díky němu se jeho společnosti věnují řadě inciativ, které je posunuly k významným environmentálním a sociálním milníkům a nastavily nové standardy firemní odpovědnosti.

„Vellayan má všechny vlastnosti skvělého podnikatele,“ říká Carmine Di Sibio, předseda správní rady a generální ředitel EY Global. „Jeho podniky vykazují impozantní růst, ale jeho příběh zdaleka není jen o číslech. Jeho skromný a osobní přístup k vedení a jeho filozofie usilující o lepší život i pro ostatní jsou ztělesněním toho, co znamená být EY Světovým podnikatelem roku. Je příkladným mecenášem, poskytuje stipendia na vzdělávání, podporuje inovace ve zdravotnictví i péči o životní prostředí. Gratulujeme Vellayanovi, který si titul nejlepšího světového podnikatele skutečně zaslouží.“

„Udělení titulu EY Světový podnikatel roku je pro mě velkou poctou a jsem za ni velmi vděčný,“ říká Vellayan Subbiah, výkonný místopředseda TII a předseda Chola. „Jsem zástupcem už čtvrté generace rodinného podniku, takže mám v sobě hluboko zakořeněného podnikatelského ducha a stále se nechávám inspirovat těmi, kteří tu byli přede mnou, i těmi, kteří přijdou po mně. Pevně věřím, že pokud budeme přistupovat k výzvám jako k příležitostem a půjdeme cestou sebezdokonalování, můžeme dosáhnout neomezených úspěchů. Děkuji svým úžasným kolegům, kteří mi to všechno umožnili. Doufám, že budu pokračovat v odkazu předchozích držitelů tohoto skvělého ocenění tím, že budu na své podnikatelské cestě nadále podporovat ostatní.“

Českou republiku v celosvětovém finále reprezentoval Sotirios Zavalianis, EY Podnikatel roku 2023 České republiky a majitel společnosti AKESO hodling a.s. „Na letošním světovém finále soutěže EY Podnikatel roku v Monte Carlu jsme měli tu čest sledovat, jak Sotirios Zavalianis s hrdostí a odhodláním reprezentoval Českou republiku. Jeho podnikatelská cesta a vize jsou důkazem, že jsou u nás podnikatelé, kteří se neztratí ve světové konkurenci. Gratuluji Vellayanu Subbiahovi z Indie a těším se na další ročník soutěže EY Podnikatel roku plný inspirativních příběhů,“ říká Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika.

„Ani ve snu jsem nečekal, že zažiji takovou globální událost. Měl jsem možnost seznámit se se všemi národními vítězi, s lidmi, kteří tvrdě pracují, aby si splnili své sny. Vítěz vyhrál zaslouženě, co rodina za čtyři generace a zejména právě vítěz dokázali, je neuvěřitelné,“ popisuje své dojmy ze světového finále Sotirios Zavalianis, EY Podnikatel roku 2023 České republiky. Cílem soutěže Světový podnikatel roku, kterou každoročně pořádá EY, je oslavit úspěchy vizionářských lídrů, kteří přetvářejí celá hospodářská odvětví, rozvíjejí ekonomiku a usilují o řešení globálních problémů. Světové finále s řadou workshopů a dalších akcí, které vrcholí vyhlášením vítěze, je příležitostí pro zakladatele podniků, generální ředitele a podnikatelské špičky z celého světa k setkávání a navazování nových kontaktů.

Také v letošním roce vybírala EY Světového podnikatele roku nezávislá porota podle kritérií rozdělených do čtyř oblastí (podnikatelský duch, společenský přínos, růst a dopad). Jejími členy byli jako každoročně renomovaní podnikatelé z celého světa z různých oborů. Předsedou poroty byl Hernan Kazah, spoluzakladatel a ředitel společnosti Kaszek Ventures.


Zdroj: EY Světovým podnikatelem roku 2024 je Vellayan Subbiah z Indie. EY. Tisková zpráva.

Související

Kaufland je podle studie Impact Metrics opět nejlepší v udržitelnosti mezi obchodními řetězci

Přejít na článek

Mladí Češi mají zájem o informace o ekologickém cestování, pojmu zatím nerozumí

Přejít na článek