Fandi mámám proti předsudkům

10. 11. 2019

NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ - to je název kampaně projektu Fandi mámám, který pomáhá maminkám samoživitelkám a jejich dětem. Chce tak poukázat na zažité předsudky, které lidé vůči matkám samoživitelkám mají.

„Chceme, aby společnost změnila pohled na samoživitelky. Aby se na ně lidé nedívali skrz prsty jako na ženy, které si za svoji situaci mohou samy. Protože na vztah i na zplození dětí musí být vždycky dva, žádný příběh není černobílý. Chceme, aby tyto ženy společnost naopak vyzdvihovala a oceňovala za to, jak svoji situaci zvládají, že se nevzdaly a že ze všech svých sil pečují o své děti,“ říkají shodně zakladatelky Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová.

„Přiznávám, že jsme na začátku projektu mnohdy také měly předsudky. Zvlášť když nám přišel dopis od maminky tří dětí a každé dítě mělo jiného tátu. Ale pak proniknete hlouběji do příběhu, zjistíte, jak se věci mají a rázem změníte názor. Právě i tato zkušenost nás přivedla na myšlenku kampaně NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ“, vysvětluje Žaneta Slámová.

PŘÍBĚH SAMOŽIVITELKY

V souvislosti s kampaní si zakladatelky nadělily ke třetím narozeninám projektu i nový web, který obarvily do černobílé, aby svůj záměr ještě více podpořily.

Z úvodních černobílých fotografií webu www.fandimamam.cz se mile usmívá i blondýnka Pavla s dvanáctiletou dcerou Viktorií. Právě Pavla byla před třemi lety jednou z prvních samoživitelek, kterým projekt Fandi mámám pomohl: „Pro zveřejnění svého příběhu jsem se tehdy rozhodla především proto to, abych motivovala ostatní samoživitelky, aby se nevzdávaly a bojovaly za sebe i za své děti. Prožívala jsem po rozvodu velmi složité období. S tatínkem Viktorie jsem se seznámila na brigádě, když mi bylo dvacet osm let. Všechno se seběhlo velice rychle – náhlé vzplanutí – těhotenství – svatba. Po narození malé Viktorie ale začaly problémy. Manžel neustále vybíral veškeré peníze z účtu. Kolikrát jsem neměla ani na plenky. Když byl dceři rok, řekla jsem „stop“ a vyhodila ho. Mezi tím mi ještě ukradl vše, co šlo, dokonce vybral i naspořené peníze pro dceru. Vše jsem zvládala s pomocí a podporou mých rodičů, u kterých dodnes bydlíme. Pomáhali mi i finančně, ale většinou formou půjčky a splácím jim to. Otec Viki se o dceru nezajímá, na alimentech mi dodnes dluží přes sto šedesát tisíc.“

Když se Pavla přihlásila do projektu Fandi mámám, žádala o brusle pro dceru, o komodu na prádlo, kroužek hraní na kytaru a o lístky do Národního divadla na představení Labutí jezero, což byl její i tehdy devítileté Viki velký sen. Všechno se díky dárcům podařilo velmi rychle sehnat. „Velice mi pomohlo, že mohla Viki díky projektu Fandi mámám navštěvovat téměř rok hodiny hry na kytaru. Také jsme navštívily představení Labutí jezero v Národním divadle, dokonce jsme se podívaly i do zákulisí. Byl to ohromující a dojemný zážitek,“ vzpomíná Pavla.

ŠŤASTNÝ KONEC

Tím se ale s projektem nerozloučila. Fandi mámám nepomáhá jen materiálně, snaží se zůstat s maminkami v kontaktu i poté, co pro ně zajistí základní materiální pomoc.

„Velmi nás těší, když se nám samoživitelky, kterým jsme v rámci projektu pomáhaly, samy ozvou a podělí se s námi o šťastný konec, jak rády říkáme. Třeba jako Pavla, která už dnes naši pomoc nepotřebuje a které si moc vážíme za to, jaká je a za to, že se nevzdala a bojovala. Dnes dokonce pomáhá i v rámci Fandi mámám ostatním maminkám,“ říká hrdě jedna ze zakladatelek Petra Květová Pšeničná.

„Po dobu proběhnutých tří let jsem nezahálela a šla jsem za svým vysněným cílem. Podařilo se mi dálkově vystudovat vysokou školu a jsem na sebe patřičně hrdá. Viki chodí do 7.třídy, navštěvuje kroužek juda. Je nám fajn. Otec o dceru nejeví zájem. Je moc dobře, že tento projekt vznikl. Domnívám se, že na samoživitele není brán zřetel a pozapomíná se na ně, na nás. Víc takových fajn projektů!“ dodává dnes již s úsměvem samoživitelka Pavla.

O FANDI MÁMÁM

Projekt Fandi mámám funguje od roku 2016 a poskytuje materiální pomoc pro maminky samoživitelky a jejich děti. Založily ho moderátorky Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová. Projektem prošlo za tři roky již přes 60 konkrétních samoživitelek, pro které se podařilo sehnat materiální pomoc. Pro každou maminku z projektu se nyní spolek snaží zajistit i dlouhodobé dárce, kteří by vybranou samoživitelku pravidelně podporovali až do chvíle, kdy se její situace zlepší. Kromě materiální pomoci poskytuje projekt samoživitelkám také poradenství v oblasti vymáhání alimentů, rodinného práva, sociálních věcí, shánění práce či osobního rozvoje. Skrz zveřejněné příběhy maminek samoživitelek se projekt snaží upozorňovat na problematiku samoživitelství a změnit pohled společnosti na maminky, které zůstaly na své děti samy. Celá organizace Fandi mámám funguje díky dobrovolnicím, které svůj volný čas věnují práci pro tuto neziskovou organizaci. Spolek Fandi mámám získal Firmového oscara v rámci ocenění Český goodwill 2019 v kategorii Mecenáš. Český Goodwill je oceněním pro firmy, kterých si lidé váží.

O zakladatelkách

  • PETRA KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ

Petra je moderátorka a novinářka. Vystudovala Fakultu humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Deset let působila v TV Barrandov, kde pracovala jako scénáristka, reportérka a moderátorka, mimo jiné čtyři roky moderovala hlavní zpravodajskou relaci Naše zprávy. Kromě toho pracovala i jako externí redaktorka časopisů Instinkt a Interview. Je vdaná, má dva syny – Matěje a Jakuba. Od roku 2018 je na rodičovské dovolené a zároveň se věnuje řízení organizace Fandi mámám.

  • ŽANETA SLÁMOVÁ

Žaneta je moderátorka a dlouhá léta pracovala v oblasti marketingu. Vystudovala ekonomii a management na České Zemědělské Univerzitě v Praze a sedm let měla na starosti marketing časopisů Týden a Instinkt a dalších titulů. V roce 2013 začala působit nejprve jako reportérka a následně jako moderátorka hlavních zpráv na televizi Barrandov. Poté moderovala vlastní talk show Žaneta show. V roce 2018 odešla z televize Barrandov a v současnosti působí jako moderátorka zpráv v Českém Rozhlase. Je vdaná, má dceru Josefínu.


Zdroj: Tisková zpráva, Fandi mámám proti předsudkům, Fandi mámám, www.fandimamam.cz.