Festival ProTibet 2019 se bude konat po celé České republice a v Košicích

1. 3. 2019

Od 1. do 31. března se v 60 městech v České republice uskuteční 18. ročník Festivalu ProTibet. Letos je výjimečný tím, že 10. března uplyne přesně 60 let od krvavého potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

V Ostravě při této příležitosti rovněž vznikl filmový dokument nazvaný Kauza Tibet, který bude mít letos na festivalu premiéru. „Film mapuje neradostnou situaci Tibeťanů, kterým se již patnáct let snažíme jako obecně prospěšná společnost MOST ProTibet pomáhat,“ říká Petr Ďásek, koordinátor festivalu. Z Ostravy proudí zejména tibetskému exilu v Indii díky společnosti nepřetržitá, největší česká podpora již 15 let, kdy se podařilo získat zejména pro děti a nejchudší staré Tibeťany pomoc ve výši 25 milionů korun a ovlivnit více než 4 000 osudů. Vůbec první Festival ProTibet se konal v Ostravě v roce 2002, a odtud se postupně díky MOSTu rozšířil do celé republiky.

„Nový film Kauza Tibet pojednává zejména o nucené emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů i násilné smrti 1,2 milionů Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. V této děsivé situaci, a ve snaze připoutat světovou pozornost, se Tibeťané uchylují k zoufalému činu – sebeupalování. K dnešnímu dni se jich upálilo 154,“ přibližuje Petr Ďásek obsah filmového dokumentu.

Ročník 2019

Oblíbenou součást festivalu tvoří filmová produkce, a proto jsme si speciálně pro letošní ročník připravili hned několik filmových dokumentů.

Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Film Pawo vypráví příběh mladého tibetského Dorjeeho, který utekl do exilu v Indii. Zde si musí vybrat mezi novým životem nebo bojem za svobodu Tibetu.

Příběh naděje vypráví film Domů do Tibetu. Sleduje cestu tibetského kameníka Sonama Lamy z jeho exilového domu v USA do obsazené vlasti. Tajemný buddhistický koncept znovuzrození zůstává pro mnohé lidi na Západě těžko pochopitelným. Film To správné dítě vypráví o čtyřletém hledání převtělence lamy Köčhonga. Drancování Tibetu je krátký dokument o hrozných důsledcích bezohledné těžby Číny v Tibetu.

Klasickými, neobyčejně strhujícími dokumenty jsou filmy Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himaláje. První dokument zachycuje tvrdou realitu tibetských dětí při nebezpečném, a často také smrtelném, pochodu přes himalájská sedla do exilu v Nepálu. Druhý ukazuje život šesti dětí o pět let později v tibetské exilové vesnici Tibetan Children Village v indické Dharamsale.

Letošní ročník uvede 1. 3. v Knihovně města Ostravy přednáška tibetského mnicha Geshe Yeshi Gawy, který se narodil v Tibetu a vzdělání získal v Indii. Tématem besedy je Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu. Hned druhý březnový den, a to v sobotu, se přednáška přesune také do Opavy. V rámci festivalu ještě navštíví Pelhřimov, České Budějovice a Stříbro.

Správný Festival se neobejde bez besed. Kolem posvátné hory Kailás provede Ing. Martin Špětla v Klubu Atlantik. V Dobré čajovně náročného pijáka čeká pokorná pouť Mgr. art. Milana Špaka od kláštera ke klášteru v tajemné zemi Zanskar. O ujgurské žhavé problematice v Číně pohovoří v Klubu Fiducia Mgr. Ondřej Klimeš, PhD., odborník na Východní Turkestán.

U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Starším Tibeťanům navíc pošleme výtěžek z Festivalu prostřednictvím nadace JSD.

Více o celém Festivalu ProTibet na www.protibet.cz.


Zdroj: Tisková zpráva, Festival ProTibet 2019 se bude konat po celé České republice a v Košicích, Most ProTibet