Festival Země na talíři již tento týden v Praze. Poté se přesouvá do Olomouce a do Ostravy

18. 9. 2017

Témata potravin a zemědělství se letos opět představí v podobě dokumentárních filmů na festivalu Země na talíři.

Jeho 7. ročník se ve svém podtitulu ptá, zda s vírou v současnou i budoucí funkčnost našeho potravinového systému sázíme na iluze – nebo tyto iluze dokonce sami vysazujeme? S touto otázkou na rtech se festival vydává do různých (často kritických) oblastí systému produkce a spotřeby potravin a snaží se nalézat odpovědi i možná řešení – a to hned ve třech městech. V Praze se odehraje od 21. do 24. září v kině BIO OKO a Studiu ALTA, v Olomouci ve dnech 9. a 10. října a v Ostravě 21. a 22. října.

Téma udržitelného rozvoje a funkčního potravinového systému, který je odpovědný z hlediska sociálních i environmentálních dopadů, je v dnešní době kritické. Světová populace roste, zdrojů nepřibývá. I proto, více než kdy předtím, potřebujeme systém výroby a spotřeby potravin, který zajistí dostatek jídla pro sedm a půl miliard lidí nyní, ale zachová i zdroje pro budoucí generace.

Šest snímků v české premiéře – o ekologickém zemědělství, vlivech změny klimatu, záborech půdy, důsledcích nadměrného rybolovu a využívání chemikálií při produkci potravin, ale i o tom, jaká pozitiva by mělo zařazení hmyzu do našeho jídelníčku – vám otevřou oči a zároveň vás zavedou na dobrodružnou cestu poznání po celém světě.

Filmy (synopse a trailer ke shlédnutí v odkazech)

Čtvrtek 21. 9. | 18:00 | BIO OKO

Sustainable: Potraviny v jiném světle ▷ bit.ly/trailer-Sustainable

Čtvrtek 21. 9. | 20:30 | BIO OKO

Koloběh jedů ▷ bit.ly/trailer-Koloběhjedů

Pátek 22. 9. | 18:00 | BIO OKO

Ryba, kterou jím ▷ bit.ly/trailer-Ryba

Pátek 22. 9. | 20:30 | BIO OKO

Děkujeme za déšť ▷ bit.ly/trailer-Dekujeme

Sobota 23. 9. | 20:30 | BIO OKO

Vítej brouku ▷ bit.ly/trailer-Vitejbrouku

Neděle 24.9. | 18:00 | STUDIO ALTA

Mrtví osli se hyen nebojí ▷ bit.ly/trailer-Mrtviosli (Tento snímek promítáme ve spolupráci s Ekumenická Akademie a BUZZ talks)

Debaty

Po každém z filmů následuje debata s hosty, kteří se u nás daným tématem zabývají a nabídnou divákům hlubší kontext i českou perspektivu. Například téma udržitelného rybolovu přiblíží Mgr. Jan Freidinger z Greenpeace, souvislosti změny klimatu a zemědělství Mgr. Alexander Ač, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, problematiku používání chemických látek v zemědělství MUDr. Miroslav Šuta, expert v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví a ekologický publicista, zemědělství u nás pan Ing Martin Charvát z oddělení ekologického zemědělství na MZe.

Jedná se o jediný festival svého druhu v Česku, který upozorňuje na klíčové otázky výroby a spotřeby potravin dnes a v budoucnosti, u nás i na druhém konci planety. Proč je téma důležité? V roce 2050 populace vzroste z dnešních 7,5 miliard osob až na 10 miliard a poptávka po potravinách tak stoupne až o 70 %, až jedna třetina vyprodukovaných potravin se vyplýtvá, lidé v České republice žijí tak, že bychom potřebovali 2,8 planety…

Již sedmý ročník festivalu Země na talíři pořádá Glopolis, nezávislé analytické centrum, think-tank, zaměřený na globální výzvy a na to, jak na ně reaguje Česká republika a Evropská unie. Akce se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí a ministra zemědělství Mariana Jurečky. Více informací o festivalu nalezente na webových stránkách festivalalimenterre.cz.