FOREWEAR získal Cenu FČOK, mimo jiné za spolupráci s členy Asociace CSR

16. 2. 2020

Náš člen, společensky prospěšný projekt FOREWEAR, byl v únoru oceněn zvláštní cenou poroty v Cenách Francouzsko-české obchodní komory 2020, které se letos konaly již po sedmé.

Soutěž vyhledává ojedinělé, inovativní a odpovědné firmy ve třech kategoriích: originální podnikatelský příběh, pomoc potřebným a společenská odpovědnost jako součást byznys plánu a propagace dobrého jména Francie jako přirozená součást podnikání.

 

zdroj: Archiv FČOK

Projekt FOREWEAR využívá nepotřebné textilní přebytky a vyrábí z nich obrandované firemní dárkové předměty. Momentálně vytváří 6 pracovních míst pro švadleny v chráněné šicí dílně v Chotěboři, kde výrobky vznikají, a doposud pomohl najít využití 35 tunám vyřazeného šatstva.

Odbornou porotu zaujalo nadšení zakladatelky projektu, Markéty Borecké, která se projektu věnuje dlouhodobě a dokázala efektivně propojit téma cirkulární ekonomiky s fungujícím podnikatelským modelem. Zvláštní cenu poroty získala za svůj přístup i výsledky, jako ztělesnění úspěšného podnikatelského příběhu, který je zároveň odpovědný ke svému okolí a životnímu prostředí.

 

zdroj: Archiv FČOK

FOREWEAR již v roce 2014 vytvořil recyklované zápisníky pro francouzskou společnost AXA Assistance, která je zároveň členem Asociace společenské odpovědnosti. Vznikl design od Zuzky Jurové v barvách trikolory, které jsou zároveň i korporátní barvy společnosti. Ve společnosti proběhla též sbírka oblečení jako CSR aktivita, do které byly zapojeni zaměstnanci firmy.

Dlouhodobá spolupráce probíhá též s dalším členem A-CSR, s francouzskou společností Veolia. V průběhu let proběhlo 5 sbírek oblečení a vzniklo již několik designů pro různé druhy výrobků, naposledy kapsičky do tašky či kabelky s přírodním motivem z větviček a listů sesbíraných v okolní přírodě.

Mgr. Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia, spolupráci s FOREWEAR ohodnotila: „Zpětná vazba obdarovaných je veskrze pozitivní, což nás samozřejmě moc těší. Nepředáváme jen reklamní předmět, ale i příběh, který za ním stojí! Obdivujeme myšlenku, jak pracovat s nepotřebnými oděvy, předcházet vzniku odpadu, až po podporu pracovních míst znevýhodněných lidí v chráněné dílně v Chotěboři, v charitativním obchůdku Koloběh a tréninkovém pracovišti klientů Jedličkova ústavu v Praze. Chráněnou šicí dílnu v Chotěboři jsme navíc už 2 roky po sobě podpořili z našeho nadačního programu MiNiGRANTY. Naše příspěvky byly použity na nákup vybavení dílny.“

Další francouzskou společností, pro kterou FOREWEAR připravil limitovanou designovou sérii vánočních dárků a která je zároveň členem Asociace společenské odpovědnosti, je společnost Edenred. Vznikly tak recyklované obaly na knihy v červeno-bílém designu, které zaměstnanci dostali jako vánoční dárek i poděkování za zapojení do sběru oblečení.

V říjnu 2018 ve společnosti Edenred proběhla sbírka oblečení mezi zaměstnanci. Shromáždili 8 pytlů, tj. cca 90 kg oblečení, které bylo předáno do charitativního obchůdku Koloběh, který provozuje Borůvka Praha o.p.s. Zde z tohoto množství zůstalo přibližně 40 kg a zbytek putoval dále. Vytříděných 40 kg pěkných a zachovalých kousků oblečení se dalo prodat za cca 4000 Kč a tato částka pomohla financovat chod obchůdku. O spolupráci vznikl článek Edenred daroval oblečení pro dobrou věc.

Michaela Číhalíková, tehdejší CSR & On-line Marketing Manager Edenred CZ s.r.o., o spolupráci uvedla: Standardní reklamní předměty jsou často nekvalitní a neekologické. Navíc bez přesahu do chodu firmy, která je kupuje. Na projektu FOREWEAR si nejvíce cením cesty ke vzniku finálního dárku – mít možnost zapojit celou firmu do sběru oblečení a díky příběhu recyklace textilu interně představit udržitelný rozvoj. A na konci cesty darovat unikátní obaly na knihy, to už je jen taková třešnička na pomyslném dortu. Jsem ráda, že takovéto projekty vznikají, a Markét děkuji za skvělou spolupráci a přeji do budoucna spoustu spokojených zákazníků!“

Kromě zmíněných obalů na knihy a zápisníků v obalech z recyklované textilie projekt FOREWEAR vyrábí též organizéry, obaly na tablety a mobilní telefony, nákupní tašky a tašky na víno. Výrobky jsou šité v chráněné dílně, takže je možné odebrat je jako daňově odečitatelnou položku v rámci náhradního plnění.

Spoluprací s FOREWEAR je možné podpořit pracovní místa v chráněné dílně i dobrou myšlenku neplýtvání a odpovědné výroby propagačních předmětů též podle Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v rámci dobrovolných závazků, ke kterým se projekt FOREWEAR též přihlásil už v roce 2018.