Fotbalový turnaj Global Goals World Cup Prague se přesouvá na rok 2021

21. 5. 2020

Praha měla být v letošním roce opět jedním ze světových měst, kde se uskuteční unikání fotbalový turnaj Global Goals World Cup na podporu globálních cílů OSN. Turnaj, kterého se účastní ženy z celého světa, se však z důvodů pandemie COVID-19 přesouvá na červen 2021.

Global Goals World Cup je výjimečný ženský fotbalový turnaj, kde každý tým hraje za jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje. Tento populární sportovně aktivistický svátek si u nás svou premiéru odbyl teprve v loňském roce. Tým českých pošťaček po vítězství v Praze vykopal první místo i v New Yorku, kde se uskutečnilo celosvětové finále. V Praze se letos 4. června měl konat druhý ročník, tentokrát i za účasti evropských týmů. Z důvodů probíhající koronavirové pandemie se však konání akce přesouvá na červen 2021.

Přihlášky do turnaje GGWCup Prague 2020 se otevřely symbolicky 8. března na Mezinárodní den žen. Po prvním týdnu registrací však bylo jasné, že se turnaj ve stanoveném termínu nebude moci uskutečnit, a to z důvodů mimořádných opatření a nejasného vývoje pandemie. Asociace společenské odpovědnosti se proto rozhodla přesunout akci na rok 2021, po vzoru dalších významných sportovních a kulturních akcí. „Odložení letošního turnaje nás mrzí, ale je to pochopitelné. V současné době je důležité myslet na zdraví nás všech,“ říká kapitánka poštovního týmu Yellow Ladies Markéta Pázlerová a dodává, že se všechny členky týmu těší na příští rok.

Rok 2020 měl být symbolem globálního aktivismu. Expo 2020, Global Festival of Action, Global Goals Week a další světové akce zaměřené na téma udržitelného rozvoje plánovaly využít tohoto magického letopočtu a motivovat všechny aktéry společnosti k akci v následujících 10 letech, které zbývají do naplnění Cílů udržitelného rozvoje.

Fotbalové turnaje Global Goals World Cup se měly konat na pěti kontinentech světa. V letošním roce se stihl uspořádat pouze jeden turnaj, a to v Ugandě. Přihlásilo se do něj 34 týmů. Další turnaje se měly uskutečnit například v Kolumbii, Maroku a městech New York a Dubaj. Většina turnajů však musela být přesunuta kvůli pandemii buď na pozdější termín, nebo na příští rok.

Organizace Eir Soccer, tvůrce konceptu turnaje GGWCup, reagovala na vzniklou situaci založením online komunity. „Clubhouse je online komunita pro ženy, které se chtějí zdokonalovat ve fotbale, vzdělávat o udržitelném rozvoji a připravovat se na turnaj GGWCup. Účelem Clubhousu je motivovat současné a budoucí účastnice turnajů k pokračování v trénincích i během pandemie. Online tréninky vedou profesionální hráčky a trenérky z různých zemí světa,“ vysvětlují důležitost Clubhousu zakladatelky turnaje. Tréninky vede například Jackie Bachteler, trenérka UEFA ze Švédska, či španělská hráčka Ella Masar, která si zahrála v Lize mistrů.

Do Clubhouse se může přidat každý, koho toto téma zajímá. Všechny tréninky jsou zdarma a lze je sledovat ze záznamu na facebookové stránce GGWCup. Program online tréninků společně s novinkami o budoucích turnajích a termínech naleznete na webu GGWCup.

Související

„Lepší vyslepičit, než ututlat,“ aktuální kampaň neziskové organizace Oživení

Přejít na článek