Gender Equality? Nerovné postavení mužů a žen nenechává lidi chladnými

22. 3. 2019

Rovnost mužů a žen je jedním ze základních pilířů spravedlivé společnosti, přesto i v dnešní době stále existují některé genderové předsudky a stereotypy.

Rovnocennost všech lidí však není jen otázkou lidských práv, ale její popírání je zbytečným plýtváním lidským potenciálem. Nastíněným problémem se zabývá #SDG5 (Rovnost mužů a žen). Jeho cílem je dosáhnout genderové rovnosti a posílit postavení všech žen a dívek, které jsou v dnešní společnosti stále ještě v některých ohledech znevýhodněny.

Dobrou zprávou je, že problém nerovného postavení mužů a žen nenechává chladnými mnoho lidí a existuje velké množství jednotlivců i iniciativ, které se jím zabývají. Mezi známé zahraniční osobností, které se staví za řešení této otázky a rovnost mužů a žen podporují, patří mimo jiné britská herečka Emma Watson, anglický zpěvák Ed Sheeran, americká herečka Reese Witherspoon, britská zpěvačka a herečka Paloma Faith nebo indická herečka a modelka Freida Pinto. Z českých osobností můžeme zmínit například Barbaru Nesvadbovou, spisovatelku a zakladatelku Nadačního fondu Be Charity, modelku Simonu Krainovou či fotografa Jana Saudka.

„How can we effect change in the world when only half of it is invited or feel welcome to participate in the conversation?“ ~ Emma Watson

V rámci Global Goals World Cup, kopaly za rovnost mužů a žen týmy v Mumbaji, v New Yorku, v Dubaji, v Nairobi i v Kodani. Tento amatérský turnaj v ženském fotbale na podporu globálních cílů (a především SDG 5) se bude konat i v Praze, a to již ve středu 29. května 2019. Registrace týmů je možná do 31. března 2019 na tomto odkazu.

Projektů z Česka naplňujících SDG 5 není málo, zmiňme tedy alespoň některé z nich. Vodafone uspořádal kurzy pro středoškolačky, které si chtějí rozšířit obzory v IT, a zavedl i programy pro matky po mateřské dovolené. K vyrovnání sil žen a mužů v oboru IT zve dívky i organizace Czechitas. Na jeden z nejviditelnějších aspektů tohoto problému, 22% rozdíl v platech mužů a žen, upozorňuje například nezisková organizace Nesehnutí (nejen) svými akcemi pořádanými v rámci červnového Dne rovnosti mužů a žen.

Mezi úspěšné zahraniční projekty patří hra Who’s She, ženská verze oblíbené stolní hry #GuessWho, nebo celosvětová kampaň #MeToo, která o tomto tématu vyvolala vášnivou diskuzi. Z velkých společností zabývajících se problémem nerovnosti mezi muži a ženami můžeme jmenovat Coca-Colu a její iniciativu 5by20. V rámci této iniciativy slíbila Coca-Cola ve spolupráci s vládami, občanskou společností a jinými podniky ekonomické posílení 5 milionům ženských podnikatelek do roku 2020, a to skrze přístup ke kurzům byznysových schopností, finančním službám a propojení s vrstevníky či mentory.

Jak říká Hillary Clinton, rovnost platů a možností pro ženy a dívky musíme učinit realitou, aby se ženská práva stala jednou provždy lidskými právy.

„We need to make equal pay and equal opportunity for women and girls a reality so women’s rights are human rights once and for all.“ ~ Hillary Clinton

Vždyť mezi ženami jsou političky, podnikatelky a další úspěšné osobnosti, které svou činností dokazují, že jsou ve svých oborech minimálně stejně schopné jako muži. Vzpomeňme například Angelu Merkel, německou kancléřku a podle Forbesu nejmocnější ženu světa 2018, J. K. Rowling, spisovatelku a filantropku, Cher Wang, podnikatelku a zakladatelku společnosti HTC, a mnoho dalších.

Na kick-off eventu k projektu Global Goals World Cup Prague jsme u příležitosti Mezinárodního dne žen představili také symbol Global Goals World Cup Prague, první Global Goals stolní fotbálek na světě, jehož figurkami jsou ženy. Letošní Global Goals World Cup Prague je součástí Cen SDGs 2019, prestižního ocenění pro projekty, které mění Česko i svět k lepšímu.

Ceny SDGs letos již potřetí uděluje Asociace společenské odpovědnosti společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a Českou rozvojovou agenturou. Mediálním partnerem Cen SDGs je Forbes Česko a ČTK – České noviny.

„Freedom cannot be achieved unless women have been emancipated from from all forms of oppression.“ ~ Nelson Mandela

Do Cen SDGs 2019 se mohou hlásit firmy, neziskové organizace, jednotlivci i instituce státní či veřejné správy hned v několika kategoriích. Novinkou letošního ročníku je speciální ocenění pro projekty, které podporují rovné postavení mužů a žen, posilují postavení žen ve společnosti a naplňují tak SDG 5. Více informací o letošních kategoriích naleznete na tomto odkazu. Přihlásit projekty je možné do 31. března 2019 na webu www.globalnicile.cz.