Generální tajemník OSN jmenoval Malalu Yousafzai Poslem míru OSN

14. 4. 2017

António Guterres jmenoval Malalu Yousafzai, globální obhájkyni vzdělávání dívek a nejmladší laureátku Nobelovy ceny míru, Poslem míru OSN se zvláštním důrazem právě na vzdělávání dívek.

Slavnostní ceremoniál na počest Poslů míru se konal v sídle OSN v New Yorku v prostorech Trusteeship Council Chamber. Oficiální jmenování následovalo po rozhovoru mezi generálním tajemníkem s Malálou Yousafzai a se zástupci mladých lidí z celého světa, kteří se zaměřují na téma vzdělávání dívek.

„Dokonce i tváří v tvář vážnému nebezpečí ukázala Malala Yousafzai neochvějný závazek týkající se práv žen, dívek a všech lidí,“ řekl generální tajemník António Guterres ke svém výběru Malaly Yousafzai. „Její odvážný aktivismus ve vzdělávání dívek dodal energii již mnoha lidem na celém světě. Nyní jako náš nejmladší Posel míru OSN může Malala dělat mnohem více pro to, aby pomáhala vytvářet spravedlivější a mírový svět.“

Malala se narodila 12. 7. 1997 v Pákistánu v údolí Swát. Poté, co byla 9. října 2012 při návratu ze školy postřelena tálibánským ozbrojencem do hlavy a krku, se stala mezinárodním symbolem boje za vzdělání dívek. Útok přežila a je známa jako obhájkyně milionů dívek z celého světa, kterým bylo odepřeno formální vzdělání.

Malala Yousafzai spolu se svým otcem založila v roce 2013 Fond Malala, který má za cíl šířit povědomí o sociálních a ekonomických dopadech vzdělávání dívek. Dívkám má zároveň dodávat odvahu iniciovat změny a být leadry. Malala Yousafzai byla v roce 2014 jmenována nejmladší nositelkou Nobelovy ceny míru.

Malala Yousafzai se stala prvním Poslem Míru, který byl vybrán a jmenován generálním tajemníkem Antóniem Guterresem. Mezi Posly míru OSN patří široce uznávané osobnosti veřejného života (jako např. herci Leonardo DiCaprio či Michael Douglas, spisovatel Paulo Coelh nebo zpěvák Stevie Wonder), které pomáhají zvyšovat celosvětové povědomí o ideálech a činnostech OSN. Prostřednictvím svých veřejných výstupů a prostřednictvím kontaktů na mezinárodní média a humanitární činnosti, rozšiřují veřejné povědomí o tom, jak OSN pomáhá zlepšovat životy lidí na celém světě.

Další informace o Poslech míru OSN jsou k dispozici zde.

Zdroj: OSN, UN Secretary-General to designate Malala Yousafzai as Messenger of Peace, 10. Dubna 2017, volně přeloženo z aj, celý článek v aj dostupný zde