Giving Tuesday 2022: Jak se letos zapojují firmy?

18. 11. 2022

Dobré skutky, rozzářené úsměvy na tvářích, pomoc pro ty nejpotřebnější. Tyto hodnoty nejsou cizí mnoha českým firmám, které se letos spolu se svými zaměstnanci zapojují do tradičního Giving Tuesday – světového dne štědrosti – který připadá na 29. listopadu. Co firmy letos vymyslely?

Fantazii se meze nekladou a i v roce 2022 se sešly kreativní a originální výzvy na slovo vzaté. Výlety, sport, nebo obědy pro děti ⬇

💙 Hello Bank! zajistí týden obědů pro 1 000 dětí, a to skrze organizaci WOMEN FOR WOMEN, která pomáhá znevýhodněným dětem. Navíc bude motivovat svoje zaměstnance, aby si nosili vlastní oběd v krabičce a ušetřené peníze za jídlo v restauraci věnovali dětem také.

💙 Flixbus zase na Giving Tuesday společně se seniory ze spolku Elpida vyrazí autobusem do Drážďan na proslulé vánoční trhy, ale i za muzei a galeriemi.

💙 A vánoční trhy si pro tento rok vybrala také společnost Hyundai. Do areálu automobilky pozvala 11 neziskových organizací z okolí a poskytla jim prostor pro prodej výrobků. Nebude chybět ani pojízdná kavárna, kde za kávovarem stojí osoby se zdravotním nebo duševním onemocněním.

💙 A protože podpora chybí v Česku také malým sportovním týmům, rozběhlo PENNY projekt Hýbeme se hezky česky a uspořádalo soutěž mezi lokálními sportovními kluby a týmy. Vítězným klubům pak daruje finanční příspěvek, který převezmou přímo na Giving Tuesday z rukou fotbalových legend Vladimíra Šmicera a Jana Kollera.

Ani letos nechybí Sbírka potravin, do které se nespočet firem zapojuje a vybírá potraviny nebo drogerii pro Českou federaci potravinových bank. Mezi nimi například:

💙 Max Banka

💙 Nadační fond Simony Kijonkové a Zásilkovna s.r.o.

Žádná výzva není stejná a každý rok si společnosti dávají opravdu záležet na tom, aby vymyslely originální, ale zároveň maximálně efektivní formu pomoci. Stejně to letos udělala advokátní kancelář PEYTON legal, která pořádá sbírku oděvů a jiných zimních doplňků pro Azylový dům sv. Terezie v Karlíně; pražské letiště se svou výzvou Pošlete knihu do světa zaměřenou na cirkulární ekonomiku; ale i Tchibo se sbírkou oblečení pro charitativní obchůdek Koloběh. Ten pomáhá osobám se zdravotním postižením. Už podruhé si speciální výzvu připravila společnost ČEPS. Tři organizace přihlášené do Giving Tuesday mohou získat finanční dar ve výši 150 000 Kč pro každou z nich. A tomu se říká Štědré dny!

T-Mobile na Giving Tuesday spustí už podesáté interní sbírku Pomáhejme příběhům. Ta podpoří 20 lidí z bezprostředního okolí zaměstnanců, kteří se vinou nemoci nebo úrazu ocitli v těžké životní situaci, a vybrané finance společnost zdvojnásobí. Mnoho firem si oblíbilo i fenomén dobrovolnictví a nadchlo pro něj i své zaměstnance. Česká podnikatelská pojišťovna uspořádala v Centru Paraple dobrovolnický den. Pomáhali při terénních úpravách na zahradě, malovali a zvelebovali prostory pro klienty, teď navážou i zaměstnaneckou sbírkou.

Výzkumná agentura Ipsos slaví v letošním roce 30 let. V rámci akce #30DobroTýdnů mohli zaměstnanci strávit pracovní den dobrovolnictvím tam, kde jim to osobně dává největší smysl. A dobré věci už věnovali 544 hodin. Jedna ze společností už má dokonce svoji letošní výzvu za sebou – Lidl a sbírka Srdce dětem. Zákazníci mohou už jedenáct let pravidelně nakupovat papírová srdíčka a pomoci tak nemocným dětem. A zapojí se i Nadace ČEZ se zaměstnaneckou sbírkou a projektem Plníme přání, myslíme na druhé.

S dobrými skutky nezaostávají ani veřejné instituce. Krajský úřad Moravskoslezského kraje se zapojí do Giving Tuesday vlastní krví – dobrovolníci z řad zaměstnanců darují krev v odběrovém centru. Úřad vlády ČR pořádá sbírku oděvů pro neziskovou organizaci Klub svobodných matek a Městská část Prahy 2 se zase zaměřila na opuštěná zvířata – vybere krmivo, hračky, obojky, deky nebo pamlsky pro psy a kočky ve třech různých útulcích.

Giving Tuesday je za dveřmi, i přesto ale zbývá čas na další výzvy. Napadá vás, jak byste mohli vy nebo vaše firma pomoci? Registrujte svoji výzvu a rozdávejte dobro spolu s námi! A nebo se inspirujte na webu www.givingtuesday.cz. Těšíme se na vás…


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Ocenění „Dobrovolník roku 2021“ získal dobrovolník ADRA Peter Chvojka

Přejít na článek