Giving Tuesday 2022: Jak se letos zapojují neziskové a dobročinné organizace?

27. 11. 2022

Obnova přírody, domov pro opuštěná zvířata, péče o křehké seniory. Který druh pomoci je vám nejbližší? Stačí si vybrat a rozdávat radost. Všechny krásné a tolik potřebné výzvy neziskových organizací se potkaly pod jednou střechou Giving Tuesday — světový den štědrosti připadá už na 29. listopadu.

Když se děti a rodiče přestanou smát…

Maminky a tatínci samoživitelé mají jednu z nejnáročnějších rolí — uchovat v bezpečí dětský svět a nedovolit, aby ti nejmenší přišli o bezstarostné dětství. Ale někdy potřebují i oni pomocnou ruku.

💙 Tu jim podává Fandi mámám. Na Giving Tuesday zveřejní příběhy samoživitelek a jejich dětí i se seznamy přání materiální pomoci. A přání jsou tu od toho, aby se plnila.

💙 Organizace Aufori zase pořádá letní tábor Deset dní jinak pro děti z chudých rodin. Návštěva ZOO nebo výlet do přírody? Letní kino, skákací hrady a malování na obličej? Zážitky, které by měl mít v dětství každý.

💙 Dobré víly dětem motivují na Giving Tuesday zaměstnavatele — nakupte vílí vouchery na aktivity a objetí pro děti z dětských domovů; vyzdobte vouchery vánoční strom a motivujte ostatní zaměstnance, ať udělají radost někomu dalšímu.

A jak s pomocí souvisí kufřík? Hned dvěma cestami. Nadační fond La Vida Loca a projekt Život v kufříku dává opuštěným miminkům vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. A s kufříkem vycestujeme do nejchudších zemí světa společně s Mary´s Meals a podporou dětí ve vzdělávání.

Aby planeta zůstala zdravá…

Ochrana životního prostředí je široký pojem a každý z nás si pod ním představí něco jiného. Pro někoho je to opětovné využívání odpadu, pro někoho obnova vodních zdrojů nebo lesů a divoké přírody. Jak ale životnímu prostředí pomůže Giving Tuesday? Zapojené organizace pojaly svoji účast opravdu kreativně…

💙 Hnutí DUHA vydraží obrazy Petra Morese pro kampaň Zachraňme lesy a pustí se do sázení nových stromečků.

💙 Nadace Dřevo pro život daruje stromečky pod stromeček. A nejen, ze je bude vysazovat po celé republice, ale ocení i přiloženou ruku k dílu během teambuildingu nebo jiného stmelování týmu.

💙 Voda znamená život, nejen pro lidstvo, ale i pro rostliny, živočichy, houby a mikroorganismy. A právě o jejich domov se také stará Veolia. Obnovuje mokřady a každý příspěvek, který během Giving Tuesday dorazí na sbírkové konto, zdvojnásobí a věnuje na odkup mokřadních pozemků na Karvinsku.

Cirkulární ekonomika je také velmi silné téma, REMOBIL třeba vybírá nepotřebné mobily a recykluje je. Každý jeden odevzdaný mobil znamená příspěvek 10 Kč pro Jedličkův ústav a navíc díky jeho recyklaci přináší úsporu 29 litrů vody spotřebované při výrobě nového mobilu. MOMENT Česká Republika zase vyzývá k darování nepotřebného oblečení.

Samota je pro ně nejtěžší…

Říká se, že na Vánoce by nikdo neměl být sám. My si ale myslíme, že samotu si nikdo nezaslouží po celý rok. A stejnou myšlenku s námi sdílejí organizace pomáhající seniorům.

💙 Kytka pro babi a dědu, to je projekt Aranžérie — sociálního podniku, který rozdává radost v domovech pro seniory. Někteří senioři totiž nedostali květinu a necítili dobro několik let.

💙 Co babičky a dědové, kteří nikoho blízkého nemají? I ti si zaslouží dokončit svůj příběh tam, kde je jim dobře, a se vším, co potřebují. Právě pro ně je tady Nadace Krása pomoci. Vyslechne, nasměruje, vysvětlí. Aby měli potřebné zdravotní pomůcky a léky, podporu a úsměv.

Podle Domova Sue Ryder je stáří křehké jako vánoční ozdoba. A proto zranitelným seniorům v rámci sbírky poskytuje osobní asistenci, rehabilitace, paliativní péči. Elpida vrací babičky a dědečky do života jiným způsobem — Ponožkami bez domova. Ty plete více jak 200 babiček po celém Česku, dárce ponožky koupí, Elpida je předá Armádě spásy a ta je na Štědrý den rozdá lidem bez domova.

Sami nemohou zůstat ani handicapovaní a vážně nemocní. Domov sv. Josefa a jeho Domovenka zajistí jednu hodinu cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózou. Aby mohli žít doma. Asgent zase podporuje výzkum léčby Angelmanova syndromu, neboli „syndromu šťastného dítěte” — obtíže s chůzí, epilepsie, poruchy spánku. Ale naděje je na dohled! Podporu pro pacienty s chronickým únavovým syndromem nabízí organizace Neúnavní. Co všechno díky štědrým dárcům na Giving Tuesday plánují? Dočtete se v jejich výzvě.

Pomoc pro nejen čtyřnohé…

Od divokých zvířat v lesích přes slony až po domácí mazlíčky či nemocné tlapky — všichni zvířecí přátelé potřebují láskyplnou péči a pomoc.

💙 Skrze Pet Heroes můžete naplnit misku pejskům a kočičkám v nouzi, vyvenčit čtyřnohé kamarády v Lanškrouně nebo přiložit ruku k dílu při budování centra pro handicapovaná a nemocná zvířata.

💙 Pustit chlup můžete pro Pestrou psí školku, která udělá ze štěňátek SuperPsy a nejlepší parťáky pro handicapované.

💙 A co ,,Kočky nikoho”? Zamezit nekontrolovanému množení, léčba nemocí, a hlavně péče v zimním období je posláním lidí v Nadaci na ochranu zvířat, kterým osudy kočičích bezdomovců nejsou lhostejné.

A protože Giving Tuesday je synonymem kupy dobra na jednom místě, zapojil se do něj třeba i Asistenční jednorožec a jeho nová koňská posila do terapeutického týmu; ADRA a Zlatá rybka, která pomůže v obnově rybníků ve vyprahlé Africe; i Amnesty International s lidskoprávním Maratonem psaní dopisů, protože někdy dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. A všechny svoje síly napínají také děti z Montessori školy Andílek, které vyrábí každý rok vánoční ozdoby pro dětské pacienty v Motole i pro seniory v domově SeneCura.

 

Ani celá kniha by nestačila, abychom mohli popsat a představit všechny organizace, které hledají i prostřednictvím Giving Tuesday pomoc a podporu. Další z nich najdete přímo na webu Giving Tuesday a věříme, ze vás inspirují. K pomoci, ale třeba i registraci vlastní výzvy.

Protože Giving Tuesday je za dveřmi!


Autor: Asociace společenské odpovědnost

Související

Sbírka potravin slaví 10 let. Výsledkem jsou tisíce tun darovaných potravin a miliony porcí jídla pro potřebné

Přejít na článek

Až 86 % Čechů minulý rok pomohlo. Letos se k tomu i skrze Giving Tuesday chystá až třetina české veřejnosti

Přejít na článek