Giving Tuesday má po celém světě podporu známých osobností

20. 11. 2019

Světový den dárcovství Giving Tuesday se slaví již od roku 2012. Během chvíle se stal globálním dárcovským hnutím, které je po celém světě poháněno jednotlivci, rodinami, neziskovkami, firmami a komunitami, ale i celebritami.

Podpora zvířecích útulků, pomoc nemocným, rozvoj vzdělávání dívek či ochrana ohrožených druhů… To jsou některé z mnoha počinů známých zahraničních osobností na seznamu Giving Tuesday. Tento den má totiž jediný společný cíl: pomáhat.Americká zpěvačka Selena Gomez, britský herec Stephen Fry, bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obama či herečka Natalie Potman jsou jen některé z mnoha celebrit, které se v minulosti účastnily oslav Giving Tuesday. Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, začala už 21. listopadu 2018, kdy den před Díkůvzdáním navštívila přeživší tragédie požáru věžové budovy Grenfell Tower v Londýně z roku 2017. Oblékla si rukavice a pomohla v kuchyni komunitního centra Al Manaar, které pomáhá místním lidem bez domova.

Girls support girls aneb slavné ženy podporují další ženy

Britská modelka a herečka Cara Delevingne na svém Instagramu v rámci loňského Giving Tuesday sdílela své zážitky z pobytu v africké Ugandě, kde navštívila dospívající dívky v rámci iniciativy Girl Up Campaign od Nadace OSN. Mladé ženy a dívky podpořila také pákistánská bojovnice za lidská práva Malála Júsufzaj, která vybízela své podporovatelé na Twittru, aby darovali na její Malala Fund, jehož cílem je podporovat vzdělávání dívek. Mnoho známých žen loni podpořila výzvu od bývalé první dámy Spojených států amerických Michelle Obama a její iniciativu Girls Opportunity Alliance od Obama Foundation. Podpořila ji americká modelka Tyra Banks či britská zpěvačka a návrhářka Victoria Beckham. Americká modelka Karlie Kloss vyzvala k podpoře jejího hnutí Kode With Klossy, která učí dospívající dívky kódovat. Americká herečka Gillian Anderson podpořila hnutí Women For Women.

Pozadu však nejsou ani slavní muži. Americký herec Robert Downey Jr. podpořil myšlenku dárcovství na Giving Tuesday, jihoafrický komik Trevor Noah , který aktivně pomáhá po celý rok díky své nadaci, vyzval své followery na Instagramu, aby se do Giving Tuesday zapojili. Britský herec Sir Patrick Stewart sdílel na Twitteru video s fenkou Ginger z psího útulku Wags and Walks, na který přispívá finančně. Americký herec a rodák z Bostonu Chris Evans podpořil místní charitu Christopher’s Haven, která pomáhá nemocným dětem s rakovinou. Britský podnikatel a majitel značky Virgin Richard Branson sdílel, jak mohou lidé díky jeho nadaci podpořit projekty jako Ocean Unite, globální výzkumný Rocky Mountain Institute nebo nadaci jeho matky Eve Branson. Americký moderátor Jimmy Kimmel na Giving Tuesday veřejně poděkoval dětské nemocnici v Los Angeles, kde se mu postarali o nemocného syna Williama „Billyho“ Johna. Ten musel hned tři dny po narození prodělat závážnou operaci srdce.

Hvězdy pro UNICEF

Mnoho celebrit na Giving Tuesday sdílelo podporu právě Dětského fondu Organizace spojených národů. Americký herec Jack Black na Instagram vložil svou fotografii v rámci americké kampaně #ForceForChange. UNICEF podporuje i americká zpěvačka Selena Gomez nebo The Beatles a Ringo Starr, který přes Twitter vyzval, aby lidé darovali 10 dolarů, změnili si profilový obrázek na Facebooku a označili dva kamarády.

Mezi další známé osobnosti, která na Giving Tuesday zaplavily své sociální sítě činy dobra, patří britský komik Jack Whitehall, který podporuje dětskou gramotnost, skupina Linkin Park podpořila na Twitteru umělecké kurzy se značkou MadeWorn, britská zpěvačka Sophie Ellis-Bextor podpořila vážně nemocné děti nebo americká komička Ellen Degeneres sdílela jak lze pomocí dronů chránit slony a nosorožce před pytláky, což je podle jejich slov „laskavé a zároveň cool“.

Zapojte se letos také do oslav Giving Tuesday! Bojkotujte nesmyslný konzum na Black Friday jeho protipólem — světovým dnem dárcovstvím Giving Tuesday, který smysl má. Na webu www.giving-tuesday.cz najdete stovky dárcovských výzev, vyberte si tu, která vás zahřeje u srdce.Giving Tuesday, světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat a dělat dobré skutky. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, oslavuje se vždy v úterý následující po Dni díkůvzdání a nákupním šílenství na Black Friday. Letos Giving Tuesday připadá na úterý 3. prosince 2019, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci.

Partnery letošního ročníku jsou Albatros Media, Nadace Vodafone a Skupina ČEZ. Partnerem pro výzkum trhu a veřejného mínění je výzkumná agentura Ipsos. Mediálním partnerem je Deník N.