Giving Tuesday vyhlásilo 5. květen dnem globální solidarity

5. 4. 2020

Asociace společenské odpovědnosti se pod hlavičkou Giving Tuesday Česko připojuje ke globální akci #GivingTuesdayNow, v rámci které budou lidé z celého světa oslavovat dobré skutky učiněné v reakci na COVID-19.

V úterý 5. května vzdá celý svět včetně Česka hold štědrosti a dobrým skutkům občanské společnosti, podniků i neziskových organizací po celém světě. Vyjádří podporu i pracovníkům, kteří s pandemií bojují v první linii. Vše s jasným cílem, pouze společně se můžeme uzdravit a zvládnout současnou krizi.

Celosvětové dárcovské hnutí Giving Tuesday vyhlásilo 5. květen 2020 dnem solidarity a dobrých skutků v reakci na mimořádné události související s COVID-19. V Česku akci #GivingTuesdayNow jako národní partner Giving Tuesday zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti, největší iniciativa společenské odpovědnosti a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN. Ta do oslav mobilizuje více než 340 svých členů a dárcovskou komunitu, která se každoročně do Giving Tuesday zapojuje.

Oslavy Giving Tuesday probíhají běžně po celém světě každým rokem vždy v úterý po Dni díkůvzdání a jako protipól nákupnímu šílenství během Black Friday. Letos poprvé v historii hnutí Giving Tuesday vybízí všechny příznivce dárcovství, aby spojili své síly a vyvolali příliv štědrosti, občanské angažovanosti a filantropie o něco dříve. Vyzývá k projevu solidarity a podpoře komunit a neziskových organizací, které nyní pečují o lidi zasažené pandemií.

Lidé mohou během #GivingTuesdayNow projevit solidaritu a štědrost různými způsoby. Každý akt štědrosti se počítá. „Jakožto globální komunita můžeme truchlit nad současnou krizovou situací, ale současně musíme hledat cesty, jak si pomoci. Každý z nás může udělat nějaký dobrý skutek, nezáleží jak velký, a může tím pomoci zachovat v provozu organizace a služby, které jsou klíčové pro místní komunity,” sdělila Asha Curran, CEO globálního hnutí Giving Tuesday.

Jak lze například pomoci?

  • Podpořte zdravotníky, věnujte jim materiální dary a především dodržujte karanténní opatření.
  • Podpořte vaši oblíbenou organizaci, žádný dar není malý, organizace ocení jakoukoliv pomoc.
  • Pomozte drobným podnikatelům tím, že si u nich zakoupíte voucher nebo jim napíšete pozitivní online recenzi.
  • Bojujte s osamělostí, popovídejte si se svým sousedem, zavolejte příbuzným, pomozte seniorům.
  • Staňte se dobrovolníkem a pomozte lidem ve svém okolí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých.

Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, jež Giving Tuesday v Česku zastřešuje, dodává: „Pandemie koronaviru zvedla v Česku obrovskou vlnu solidarity a chuť pomáhat. Štědrost má obrovskou moc sjednotit a uzdravit komunity v časech dobrých i zlých. Globální hrozba, jakou je COVID-19, se dotýká každého člověka na této planetě. Stejně tak představuje skvělou příležitost se jako společenství globálně spojit.

Hlavní partneři #GivingTuesdayNow, Nadace Billa a Melindy Gatesových a firma PayPal, na situaci kolem COVID-19 již aktivně reagují. Další firmy jako Facebook, LinkedIn se postupně přidávají a mobilizují své fondy i zaměstnance. Nejinak tomu je v České republice, kde hlavní partneři Giving Tuesday mobilizují své síly. Nadace Albatros například urychlila spuštění online platformy Talentify, která umožňuje najít podporu při učení pro konkrétní děti od starších studentů. K podpoře vrstevnického doučování face-to-face přidali možnost online propojení také s dospělými dobrovolníky, kteří pomohou především v době distančního vzdělávání.

Rychle reagovala také Skupina ČEZ, která zprovoznila krizový grant. „V čase krize je nejdůležitější rychlost pomoci. Proto naše firemní Nadace ČEZ zprovoznila bleskový grant Krizová pomoc, který mohou využít organizace, města i obce v boji proti současné epidemii koronaviru. Po dvou týdnech jsme uzavřeli poslední schvalovací kolo Krizové pomoci – COVID 19. Podpořili jsme celkem 648 projektů v částce 26 587 864 Kč a také tři nemocnice v hodnotě 4 133 618 Kč. Mimořádné příspěvky putovaly do Thomayerovy nemocnice (1,5 milionu) na nákup první sanitky pro převoz vysoce infekčních pacientů a do Nemocnice Motol (2 miliony) na pořízení monitorů životních funkcí. Zvláště si také vážím aktivit našich zaměstnanců, kteří se v době kritického nedostatku ochranných pomůcek pustili do šití roušek a pro své kolegy v první linii jich nyní ušili přes šest tisíc. Někteří zaměstnanci také vyrábějí na 3D tiskárnách ochranné štíty pro zdravotníky v místních nemocnicích,” dodává Michaela Chaloupková, leader udržitelného rozvoje a členka představenstva Skupiny ČEZ.

K akci #GivingTuesdayNow se plánují připojit organizace napříč všemi sektory. Mnoho z nich již odvádí skvělou práci, která si zaslouží obdiv. Připojit k oslavám se samozřejmě může každý jedinec včetně dětí. Inspiraci na dobré skutky naleznete například ve speciálním vydání #DoGood kalendáře, který vydala Asociace společenské odpovědnosti.

Svátek Giving Tuesday vznikl v roce 2012 v USA a během pár let se rozšířil do dalších zemí světa. Stalo se z něho globálního hnutí štědrosti, v rámci kterého spolupracují lídři z více než 60 zemí světa. K oslavám tohoto svátku se však každoročně připojují lidé a organizace napříč všemi kontinenty. V Česku oslavy pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti probíhají od roku 2016. V loňském roce se oslavy Giving Tuesday staly historicky nejštědřejším úterým v Česku. Na dobročinné projekty se 3. prosince 2019 podařilo vybrat více než 71 milionů korun.

 

Partner Giving Tuesday

Související

Premiérové představení Cirku La Putyka uvidíte v srpnu na Open Air festivalu CIHLAFEST

Přejít na článek

Společnost EY hledá nového EY Podnikatele roku, toho nejlepšího vyšle do světového finále v Monte Carlu

Přejít na článek