Global Sharing Day poprvé v České republice

22. 4. 2014

Na 1. června připadá nejen Mezinárodní den dětí, ale také celosvětový svátek sdílení. Sdílení začíná být velké téma v mnoha zemích.

V loňském roce se konal první ročník Global Sharing Day. Tématem bylo jídlo a akcí se zúčastnilo přes 4 milióny lidí ze 192 měst z celého světa. Ve Velké Británii se dokonce zapojilo i několik firem a po celém světě se tak konaly “sousedské hostiny”.

A co je důvodem jeho vzniku? V mnoha zemích si lidé uvědomují, že nekonečný růst není možný a spotřeba nás všech převyšuje možnosti naší planety. Že vlastnit není nutné. Lepší je mít věci dostupné třeba díky sdílení. Proč bychom například měli doma vrtačku, když ji použijeme párkrát do roka. Není lepší si ji půjčit od souseda? A co třeba střešní box, přívěs nebo malý traktor na sekání trávy…?

Někdo si možná vzpomene na společné prádelny našich babiček či prababiček, ve kterých se pralo “velké prádlo”. Ale ekologie není jediný důvodem. Sdílení prohlubuje i sousedské vztahy. Přestáváme být odosobněnými jedinci, ale jsme součástí komunity nebo skupiny lidí, kteří mají něco společného, třeba bydliště. Známe své sousedy, vztah je jiný, než když se “jen pozdravíme” na chodbě. Víme o sobě víc a spíše požádáme o pomoc, když ji potřebujeme. A co taková společná večeře ve vnitrobloku místo klasické schůze sousedů?

To všechno jsou důvody, proč vznikla platforma Hearth.net – štědrá síť lidí sdílejících dary a zkušenosti. A právě v Hearth.net se letos rozhodli zorganizovat také celosvětový den sdílení v České republice. Již nyní se k akci připojily různé organizace z celé republiky – sdílení bude probíhat ve Zlíně, v co-workingovém centru Viva Ostrava, v Hubu v Praze, mateřských centrech, v komunitě v Brně a dalších. A témata, kterých se bude sdílení týkat? Spektrum je neuvěřitelně široké, inspirace vychází ze zahraničí – workshopy zdarma, společné hostiny, akce, kde si lidé například navzájem opraví zdarma kola, bazárky pro dobrou věc nebo jen jako výměna oblečení, akce pro děti zorganizované skupinou dobrovolníku (přece jen nelze na Den dětí zapomenout) nebo diskuze nad tím, jak rozhýbat sousedskou komunitu.

Oslavte také 1. června sdílení a zapojte se i vy. Chcete vědět víc, pomoci s organizací nebo se jen přidat? Pište na info@adato.cz.