Hlasujte pro projekty bojující se změnou klimatu a vyhrajte osobní portrét od Jana Saudka

23. 8. 2020

Ve čtvrtek 17. září proběhne slavnostní vyhlášení Cen SDGs, které každoročně pořádá Asociace společenské odpovědnosti. Jednou z hlavních novinek letošního ročníku je zapojení široké veřejnosti do výběru vítěze v kategorii Změna klimatu. Hlasování pro pět vybraných finalistů probíhá v termínu od 24. srpna do 10. září 2020. Hlasující zároveň mohou soutěžit o třináct atraktivních odměn. Hrát se bude například o osobní portrét od uměleckého fotografa Jana Saudka nebo gastro zážitek s Lukášem Hejlíkem.

Nová kategorie Změna klimatu je vyhlášena ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a nabízí na výběr pět inovativních projektů, které se změně klimatu postavily čelem. Vítěze této kategorie vybírá široká veřejnost ve veřejném hlasování, do kterého se můžete zapojit i vy. Hlasování probíhá do 10. září na webu www.globalnicile.cz. Který projekt vám nejvíce přiroste k srdci a udělíte mu svůj jediný hlas?


Rezervace divokých koní / Česká krajina
První rezervace na světě, kde se na pastvinách společně pasou divocí koně, zubři a pratuři. Není divu, že se v době svého vzniku stala světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém psala média na všech kontinentech. Rezervace divokých koní v Milovicích je unikátní i z dalších důvodů – společnou pastvou kopytníci pomáhají zachraňovat ohrožené druhy květin, motýlů a dalších organismů. Krajinu pak uzdravují nově vzniklými tůněmi, které pomáhají zadržovat vodu, a navracením organické hmoty do půdy, což pomáhá krajině v adaptaci na změny klimatu.
 


Beton se 100% náhradou přírodního kameniva recyklátem / ERC-TECH
Cihlám, betonu, střešním taškám, dlažbě i keramice, zkrátka všemu, co se mělo vyhodit, dává společnost ERC-TECH a.s. nový život v recyklované betonové směsi. Revoluční technologie přináší systém nekonečného kruhu využití materiálů. Pokud by plně využilo této inovace, ušetřilo by se v České republice ročně více než 3,5 miliardy korun a došlo by ke snížení objemu emisí CO2 o více jak 1 milion tun.
 


Scuk.cz / Lokalmarket
Scuk.cz podporuje lokální ekonomiku a dává prostor malým i středním farmářům, kterým poskytuje férové podmínky prodeje. Podporuje lokální zdroje a výrobu s misí udržitelného nakupování bez plýtvání s maximálním ohledem na životní prostředí a welfare zvířat. Projekt je postaven na konceptu sousedských komunit – Nákupních skupin, které vytvářejí hromadné objednávky a tím snižují náklady na dopravu, pohonné hmoty a dopad na životní prostředí.
 


SENS Foods / SENS Foods CZ
V roce 2013 OSN vydala knihu „Jedlý hmyz“, ve které vyzdvihovala hmyz jako udržitelný protein budoucnosti. O 3 roky později se této výzvy chopili v Sens a postavili největší cvrččí farmu na světě, ve které produkují udržitelný cvrččí protein. Ten je stejně kvalitní jako nejlepší hovězí, ale při jeho výrobě se spotřebuje 2 000x méně vody, 15x méně půdy a 12x méně krmiva. Udržitelné, zdravé a skvěle chutnající proteinové tyčinky, krekry, proteiny nebo těstoviny najdete zejména v supermarketech v Německu, ale také u nás a na několika trzích v Evropě a Asii.
 


Mezinárodní program Ekoškola / Tereza, vzdělávací centrum
Z jedné městské čtvrti do celého světa, z dobrovolné iniciativy k uznání OSN. Mezinárodní program EKOŠKOLA je příběhem škol, které už 15 let mění sebe a své okolí. Děti se v programu učí, že mohou samostatně ovlivnit dění ve škole a ve svém okolí ku prospěchu životního prostředí. Hledají slabé stránky své školy, společně navrhují řešení a opatření pak sami realizují. Ekoškola vytváří příjemnější, demokratičtější a přírodě bližší školu.
Hlasujte a vyhrajte atraktivní ceny

Dejte hlas svému vítězi, který mění svět k lepšímu, a sami se můžete stát vítězem! Jako odměna za to, že vám záleží na naší planetě, je pro vás připraveno 13 udržitelných cen. Vyhrát můžete:

 1. Unikátní osobní portrét od známého uměleckého fotografa Jana Saudka
 2. Voucher na dvě noci v minimalistickém přírodním domku Paseca v srdci malebné krajiny Posázaví
 3. Gastro zážitek s Lukášem Hejlíkem
 4. Dvě otevřené jízdenky po Evropě s Flixbusem
 5. Workshop Design Thinking v praxi od Q Designers
 6. Voucher na udržitelnou módu značky White Sage v hodnotě 5 000 Kč
 7. Roční předplatné časopisu Forbes Česko
 8. Roční předplatné časopisu Marie Claire
 9. Roční předplatné lifestylových novin What
 10. SDGs balíček Asociace společenské odpovědnosti
 11. Víno z hor – heroická vína pěstovaná ve vysoké nadmořské výšce
 12. Udržitelná sada produktů péče o tělo a vlasy nové oceánské řady značky Love Beauty & Planet
 13. Kolekce bio čajů Pukka s bylinkami té nejvyšší kvality s praktickým dárkem