I malé štípnutí může být velkou hrozbou

6. 4. 2014

Více než polovina světové populace je ohrožena nemocemi jako jsou malárie, horečka dengue, žlutá zimnice či schistosomóza přenášenými komáry, mouchami, klíšťaty a dalšími přenašeči.

Každoročně se nakazí více než miliarda lidí, milion z nich zemře. Letošní Světový den zdraví 2014, připadající na 7. dubna, se rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO) věnovat vážnosti a šíření těchto onemocnění. WHO zdůrazňuje, že těmto onemocněním lze zcela předejít. Nově publikovaný Globální přehled přenášených nemocí popisuje kroky, které mohou vlády, komunity a rodiny podniknout k vlastní ochraně před touto infekcí.

Je to právě kontrola, monitorování přenašečů a prevence, které mohou zachránit mnoho životů a odvrátit utrpení. „Jednoduchá, efektivní intervence pomocí insekticidů, moskytiér, vnitřních postřiků již zachránila miliony životů“, uvedla Dr. Margaret Chan, generální ředitelka WHO. „Ve 21. století by neměl nikdo umírat na kousnutí komára či klíštěte“.

Tato onemocnění postihují nejchudší populaci, a to zejména v místech, kde není přístup k adekvátnímu bydlení, nezávadné pitné vodě či hygienickému zařízení. Obzvláště náchylní jsou podvyživení lidé a osoby s oslavenou imunitou. V posledních dvou dekádách se však nemoci znovu rozšířily i do dalších částí světa. Příčinami šíření jsou změny životního prostředí, nárůst cestování a světového obchodu, změny v zemědělství a urbanizace. Komáři, přenášející horečku dengue, se nyní nachází ve 100 zemích světa a ohrožují 2,5 miliardy lidí, tedy 40 % světové populace. Dengue byla hlášena v Číně, Portugalsku i USA. Zprávy z Řecka ukazují, že se po 40 letech vrací také malárie.

Světový den zdraví 2014 vyzývá k obnově sledování těchto onemocnění a zvýšení ostražitosti, dále také k lepšímu poskytování zdravých životních podmínek, jako jsou přístup k nezávadné vodě, kanalizaci a hygieně.

Zdroj: WHO (5. 4. 2014): World Health Day 2014: Preventing vector-borne diseases. Dostupné zde.