I vánoční večírek může pomáhat, hitem jsou dobrovolnické teambuildingy

3. 12. 2021

Sezóna teambuildingů a vánočních večírků se rozjíždí, firmy řeší, jestli půjdou se svými kolegy na večeři, bowling nebo stráví víkend na horách. Stále více společností ale hledá i alternativní možnosti, chce své kolegy a zaměstnance zapojovat do dobrovolnických projektů. Firmy a jejich zaměstnance propojuje s neziskovými organizacemi platforma Vlna pomoci.

Environmentální a sociálně udržitelné podnikání je součástí strategie stále většího množství firem. Není to přitom jen o ochraně životního prostředí, ekologické výrobě nebo třídění odpadů, ale stále větší význam hraje i sociální odpovědnost. Sociálně odpovědné firmy kladou důraz na ochranu a rozvoj zaměstnanců, diverzitu i každodenní pomoc. Novým silným trendem pro sociálně odpovědné firmy je i pořádání firemních akcí spojených s dobrovolnickou pomocí.

„Stále více firem se na nás obrací s chutí zapojit se více než jen finančně. My je umíme propojit s partnerskými neziskovkami a stanou se na určitý čas dobrovolníky. Zaměstnanci si tak nejen užijí společně strávený čas mimo zdi kanceláří, ale ještě jej stráví smysluplnou pomocí. Mnoho z nich se pak zapojuje i nadále,“ vysvětluje zakladatel Vlny pomoci David Suslik.

Součástí teambuildingu tak může být např. pomoc v pečovatelském domě pro seniory, úklid lesa nebo práce se zvířaty. Právě do Stanice pro ohrožená zvířata v Praze – Jinonicích se vydala softwarová firma Algotech. “Máme všichni radost, že jsme měli možnost se na jedno odpoledne odtrhnout od práce a pomoci i tam, kde je aktuálně potřeba. Není to úplně běžné a díky Vlně pomoci se nám to podařilo. Finančně podporujeme digitalizaci Asistence a pro fyzickou pomoc jsme si vybrali Letokruh,” vysvětluje ředitel Algotechu František Zeman. Video z teambuildingu je k dispozici zde.

„Firmy chtějí pomáhat, jejich zaměstnanci se chtějí zapojovat. Často ale nevědí, kam se obrátit a jak pomoc realizovat. My víme, kde, kdy a jak lze pomáhat. Propojujeme tedy firemní svět s tím neziskovým,“ dodal David Suslik. „Díky Vlně pomoci digitalizujeme náš interní systém, koordinujeme dobrovolníky a zároveň inzerujeme online možnosti jejich zapojení. Teambuildingová dobrovolnická akce zaměstnanců soukromé firmy byla skvělá příležitost, jak v krátkém čase zajistit několik párů dobrých rukou tam, kde jsou potřeba. Pro Letokruh jde o vítanou přidanou hodnotu účasti v projektu,” vysvětluje přínosy ředitelka neziskové organizace Letokruh Kateřina Karbanová.

Na webu www.vlnapomoci.cz je v tuto chvíli několik set nabídek dobrovolnictví, zahrnujících jak manuální práce, tak i expertní poradenství. „Nabídku partnerských neziskovek neustále rozšiřujeme, právě v předvánočním období zaznamenáváme velký
nárůst ochoty pomáhat,“ uzavřel David Suslik.

Ročně se v ČR odpracuje přes 45 milionů hodin dobrovolnictví, a přesto v neziskovém sektoru chybí chytré nástroje a centralizovaný systém pro řízení lidí a projektů. Proto vznikla Vlna pomoci, která digitalizuje a zefektivňuje činnost neziskových organizací a dobrovolníků. Vlna pomoci tak efektivně propojuje neziskové organizace s dobrovolníky. Hlavním garantem projektu je Český červený kříž, zapojily se také Armáda spásy, Asistence, Letokruh a každý měsíc přibývají další.


Zdroj: I vánoční večírek může pomáhat, hitem jsou dobrovolnické teambuildingy. Vlna pomoci. Tisková zpráva, 23. 11. 2021.

Související

Pražské kongresové centrum hledá dobrovolníky. Nabídky zapojení na více místech sdružuje Vlna pomoci

Přejít na článek

Nezištná pomoc i v těžkých dobách. Podzimní Sbírka potravin vynesla rekordních 624 tun zboží

Přejít na článek