IKEA chce do 2020 využívat jen obnovitelné zdroje energie

13. 6. 2016

Obnovitelné zdroje energie, energeticky nízkonákladové produkty a snižování emisí dodavatelského řetězce podporují snahy švédského giganta o udržitelnost.

K příležitosti zlomového pařížského summitu ke změnám klimatu COP21 IKEA oznámila několik zásadních kroků. Zavázala se investovat 600 milionů EUR do obnovitelných zdrojů energie – navýšení předchozí investice ve výší 1,5 miliardy EUR – a dalších 400 milionů EUR na podporu komunit ohrožených změnou klimatu.

Největší světový prodejce nábytku prohlašuje, že „vsází vše na jednu kartu“, a to na kartu pozitivního vlivu na klima skrze investice do obnovitelných zdrojů energie, opatření na podporu jejího efektivního využívání, snížení emisí skleníkových plynů dodavatelského řetězce, a úpravou produktů za účelem změny spotřebitelských návyků. Tyto a další změny (jako například zavedení nástrojů na hodnocení udržitelnosti nebo sdílení zkušeností i praktických opatření) už pomohly jejím dodavatelům zvýšit efektivitu využívání energie za poslední 4 roky o 18 %.

Na klimatické konferenci COP21 firma prosazovala radikálnější přístup, zejména skrze koalici globálních společností a investorů We Mean Business, která je oddána „zelené“ politice. IKEA také spoluzaložila RE100, kampaň za kompletní přechod na obnovitelné zdroje energie, které se nyní účastní více než 50 globálních společností.

IKEA plánuje exportovat přebytek vlastní energie během čtyř let. Společnost momentálně pokryje vlastní produkcí 53 % svých energetických potřeb; firma provozuje 314 větrných turbín a na svých prodejnách a distribučních centrech nainstalovala 700 000 solárních panelů. V některých státech – například v Dánsku, Finsku, Norsku, Švédsku nebo Polsku – IKEA vyprodukovala dostatečné množství energie na pokrytí vlastního provozu. V Kanadě jejich větrné farmy vyprodukují dokonce dvojnásobek potřebné energie.

Významnou součástí firemní strategie je také podpora šetrného chování k životnímu prostředí ze strany zákazníků. IKEA obměnila kompletní sortiment osvětlení na LED žárovky a odhaduje, že do roku 2020 toto opatření ušetří množství energie odpovídající roční spotřebě všech domácností Londýna a Paříže.

Zdroj: The Guardian Sustainable Business, GSB awards 2016, 27 May 2016, celý článek dostupný zde.