IKEA ČR vyčlenila pro komunity zasažené koronavirem hmotnou pomoc v hodnotě 10 milionů korun

9. 4. 2020

Společnost IKEA Česká republika vyčlenila na ochranu zdraví a zvýšení bezpečnosti osob a komunit z vysoce rizikových skupin hmotnou pomoc v hodnotě 10 milionů Kč.

Od uzavření obchodních domů IKEA v polovině března je společnost v úzkém kontaktu s krizovými štáby měst, v jejichž okolí podniká. V reakci na konkrétní potřeby tak IKEA dosud darovala tisíce metrů látek na šití roušek, přes 250 postelí a matrací, 2 600 kusů lůžkovin a ručníků a 1 450 kusů krabic a košů. Věcné dary byly například využity ve Fakultní nemocnici v Motole na kompletní vybavení improvizovaného zázemí pro odpočinek i spánek lékařů a zdravotníků, kteří se vzhledem ke zvýšenému riziku nákazy rozhodli dočasně pobývat v nemocnici.

„Podobně jako mnoho jednotlivců a společností, i my jsme se v současné mimořádné situaci rozhodli pomoci a naplnit tak náš závazek o pozitivním dopadu na místní komunity ve městech, kde působíme. Ve spolupráci s krizovými týmy městských samospráv v Praze, Brně a Ostravě pomáháme reagovat na konkrétní potřeby a poskytujeme potřebné vybavení do nemocnic, zdravotnických a pečovatelských zařízení a mnoha dalším pomáhajícím organizacím, školám a divadlům. Na okamžitou hmotnou pomoc v nouzi jsme v České republice vyčlenili 10 milionů Kč,“ říká Vladimír Víšek, manažer pro trvalou udržitelnost, IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Nyní je v řešení podpora ze strany IKEA při zařizování nově vzniklého zázemí pro specializované zdravotnické týmy v největší české nemocnici, kde jsou pacienti s COVID-19 hospitalizováni. „Fakultní nemocnice v Motole vyhradila pro účely dočasného pobytu zdravotnického personálu v nemocnici speciální patro se zázemím pro odpočinek i spánek. Improvizovaný prostor nyní vybavujeme 150 postelemi a ložním prádlem. Se zástupci FN Motol v tuto chvíli jednáme o dalších formách pomoci,“ uvádí Vladimír Víšek.

Už v první vlně celospolečenské solidarity darovala IKEA tisíce metrů 100% bavlněných látek na šití roušek, mezi jinými Magistrátu hl. m. Prahy, iniciativě Sijemerousky.cz, Národnímu divadlu v Brně, Národnímu divadlu Moravskoslezskému v Ostravě, Klaudiánově nemocnici nebo Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích. „Obdrželi jsme desítky žádostí o urgentní dodávku 100% bavlněných látek, které jsme obratem vyřizovali tak, abychom je mohli doručit v řádu několika hodin,“ říká Vladimír Víšek. V další vlně reagovala IKEA na potřebu vybavit dočasné ubytování pro lidi bez domova, kteří představují vysoce rizikovou skupinu, a zajistit nezbytné vybavení pro karanténní opatření v domovech důchodců. IKEA pro tyto účely darovala Červenému kříži v Praze a Armádě spásy v Ostravě 200 matrací a 1 450 kusů polštářů, přikrývek, ložního prádla a ručníků. Velký zájem je obecně také o uzavíratelné plastové sáčky využitelné pro sterilní přepravu roušek. V posledních dnech IKEA tyto produkty dodala např. Zdravotnické záchranné službě hl. m. Prahy.

Ingka Group celosvětově daruje komunitám 26 milionů eur

Lokální podpora na jednotlivých trzích vychází z globálního přístupu mateřské společnosti Ingka Group, která rozhodla o poskytnutí nouzové pomoci prostřednictvím věcných darů v hodnotě 26 milionů eur. To umožní 30 zemím, ve kterých IKEA působí, začít na místní úrovni okamžitě jednat. IKEA Foundation se rovněž zavázala poskytnout až 10 milionů eur především na pomoc stávajícím partnerům s programy zaměřenými na boj s koronavirem. Součástí globální strategie pomoci je také podpora a ochrana nejohroženějších skupin malých a středních podnikatelů. V rámci těchto opatření společnost Ingka Centres, která v České republice provozuje nákupní centra Avion Shopping Park, rozhodla o odpuštění platby nájemného a servisních poplatků pro všechny nájemní jednotky po dobu jejich uzavření v souladu s vládním opatřením.


Zdroj: Tisková zpráva IKEA ČR, 8. 4. 2020.

Související

Tesco pomáhá časopisu Nový Prostor mimořádným prodejem časopisů

Přejít na článek