IKEA nabídne práci uprchlíkům a pomůže tak 200 000 lidem z chudoby

8. 5. 2017

IKEA se v průběhu léta chystá zaměstnat uprchlíky ve výrobních centrech v Jordánsku, a to v rámci dlouhodobého plánu zaměstnat 200 000 znevýhodněných lidí po celém světě prostřednictvím programů sociálního podnikání.

Jordánská centra, která by měla být v provozu nejpozději v srpnu, zaměstnají syrské uprchlíky a Jordánce při výrobě tkaných produktů včetně rohoží, polštářů a přehozů. IKEA vybuduje a vybaví tato výrobní centra, ve kterých budou řemeslníci pracovat na ručně vyráběných produktech.

Švédský nábytkářský gigant na projektu spolupracuje s Jordan River Foundation, nevládní organizací založenou jordánskou královnou Raniou. Tato organizace bude vést zařízení a zaměstnávat zpočátku 100 lidí, ale očekává se nárůst na 400 zaměstnanců během dvou let. Polovinu zaměstnanců budou tvořit uprchlíci a polovinu místní lidé.

Projekt následuje řadu podobných projektů nábytkářského gigantu IKEA zaměřených na znevýhodněné komunity po celém světě. V tuto chvíli tak IKEA zaměstnává na 2 000 lidí. Již probíhající iniciativy se věnují například podnikání žen v Indii nebo zaměstnávání imigrantů ve Švédsku.

Tento krok je součástí ambiciózního plánu společnosti IKEA, která přímo či nepřímo zaměstnává kolem milionu lidí a chystá se zaměstnat dalších 200 000 lidí prostřednictvím mnoha podobných iniciativ po celém světě. „Číslo 200 000 je naše dlouhodobá ambice,“ říká Jesper Brodin, ředitel sortimentu a zásobování společnosti IKEA. ,,Může to trvat 10 až 15 let. Chceme, aby tito lidé byli našimi budoucími dodavateli.“

IKEA bude spolupracovat se sociálními podnikateli – organizacemi užívajícími obchodní techniky k řešení společenských problémů, které zajistí zaměstnání se standardy pracovních podmínek a kvalitu výroby. Tato cesta umožňuje i velmi malým organizacím stát se součástí hodnotového řetězce společnosti IKEA. ,,Nabízíme obchodní model, možnosti vzdělávání a jednoduché dovednosti v plánování výroby a exportu,“ dodává Brodin. IKEA pošle v příštích týdnech do Jordánska tým designérů, aby určil různé druhy výrobků, které by mohly být vyráběny.

V dřívějším rozhovoru pro Dezeen již Brodin uvedl: ,,Jde o využití místních technik a znalostí, ne nutně o tvoření tradičního řemesla, ale o to, zkusit tvořit nové výrobky založené na místních dovednostech a tradicích.“ Centra budou situována v Ammanu a jeho okolí v severním Jordánsku, v blízkosti uprchlických táborů podél hranice se Sýrií. ,,Důležité je, že projekt necílí pouze na uprchlíky,“ vysvětluje Brodin. ,,Chceme, aby prospěl i jordánské populaci.“ Předtím, než budou výrobky vyvezeny do světa, budou uvedeny na trh v hlavním městě Ammanu.

IKEA se stává stále více aktivní v humanitární oblasti, založila nadaci IKEA Foundation na pomoc dětem v chudých komunitách a vytvořila přístřeší pro uprchlíky, které letos vyhrálo cenu Design of the Year. Brodin říká, že velké korporace by měly být více aktivní při řešení problémů, kterým dnešní svět čelí.

Iniciativa se inspiruje nedávno zesnulým Hansem Roslingem, demografem, který radil IKEA se sociálními a environmentálními strategiemi. Brodin uvádí, že kultura společnosti IKEA se v posledních několika letech podstatně změnila. Opustila opatrný přístup Ingvara Kamprada, který společnost v roce 1947 založil a odstoupil z vedení v roce 2013 v 87 letech. Změnu IKEA popisuje jako ,,generační posun“.

IKEA osvětlila svou vizi sociální a environmentální odpovědnosti ve své zprávě o udržitelnosti již v roce 2012, ve které se přihlásila k transformační změně. ,,Jsme zavázaní mít dobrý vliv na lidi a planetu.“ Nejnovější každoroční report IKEA Group o udržitelnosti mluví o pokroku v roce 2016 (report v aj dostupný zde, lokální zpráva o udržitelnosti IKEA Česká republika za rok 2016 zde), například obsazenosti manažerských pozic z 48 % ženami (cíl do roku 2020 je 50 %). Ve Velké Británii a Irsku byl zredukován odpad posílaný na skládku na nulu. Snižovat množství odpadu má pomoci i nový typ univerzálního kloubu, který má zákazníkům umožnit sestavit nábytek v několika minutách.

Zdroj: Dezeen, IKEA aims to take 200,000 people out of poverty in massive social sustainability drive, volně přeloženo z Aj, celý článek dostupný zde