IKEA vyřadí z prodeje jednorázové plasty

11. 6. 2018

V uplynulém roce začala společnost IKEA prodávat soupravy solárních panelů a darovat matrace uprchlíkům. Co plánuje nyní?

Nyní nábytkářský gigant oznámil, že do roku 2020 vyřadí ze svých obchodů i restaurací jednorázové plastové výrobky – včetně brček, kelímků, sáčků a talířků. Slib z minulého týdne o postupném vyřazování plastů následuje nedávné oznámení Evropské unie o plánovaném zákazu 10 druhů jednorázových plastových výrobků. Podle BBC je cílem společnosti také dosáhnout do roku 2025 nulových emisí.

Znečištění plasty je obrovský problém, který může být ničivý jak pro život v moři, tak pro život na zemi. Více než 75 % plastů, které byly kdy vyrobeny, byly následně vyhozeny. A hodně z nich se dostává do oceánů, kde je mořští živočichové omylem konzumují nebo se do nich zachytí. Odhaduje se, že každoročně vstupuje do oceánů 8 milionů tun plastů – to je zhruba jeden plný nákladní vůz každou minutu.

Ale není to jen plastový odpad, který je pro planetu škodlivý. Výroba tohoto materiálu vytváří velkou uhlíkovou stopu a spoléhá na využívání ropy a fosilních paliv, jejichž těžba poškozuje životní prostředí a přispívá ke změně klimatu.

„Díky naší velikosti a dosahu máme příležitost inspirovat a umožnit více než jedné miliardě lidí žít v rámci hranic planety lepší život,“ říká generální ředitel Inter Ikea Group Torbjörn Lööf.


Zdroj: Ikea plans ban on single-use plastics by 2020 – BBC News. [online]. Copyright © 2018 BBC. [cit. 11.06.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.