Impact Hub a Česká spořitelna startují Silnější hybatele

16. 2. 2022

Máte v ulici někoho, kdo věnuje svůj volný čas péči o své okolí a sousedství? Kdo aktivně a z vlastní vůle tvoří přidanou hodnotu pro ostatní? Takových osobností je bezpočet a Impact Hub a Česká spořitelna jim šijí podporu na míru. Program Impact First se mění v program Silnější hybatelé a na čerstvých absolventech 13. běhu ukazují velké příběhy malých lokalit. Odbornou porotu programu minulý týden zaujal nejvíce Lesní klub a školka Malejov a opavský komunitní Luční sad. Do 6. března se mohou hlásit o podporu další iniciátoři.

Kateřina Rybářová Vavrečková z Opavy dlouhodobě usiluje o pozitivní změnu na pomezí města, pole a lesa. Dostala možnost obhospodařovat 2 hektary soukromé půdy a založila sad, který teď slouží nejširšímu okolí i turistům. V lokalitě najdete přes 90 druhů dřevin a na 1 300 keřů i bylinkovou zahrádku. Spolek Kapradí, ve kterém je Rybářová Vavrečková koordinátorkou aktivit, si sadem plní cíl pečovat o životní prostředí, vzdělávání a širokou komunitu. Do správy krajinné oázy už se zapojilo přes 80 dobrovolníků.

“Díky programu Impact First mi došlo, že i kdybych se rozkrájela, náš spolek to neposune. Tou cestou je profesionalizace. Spolu s mentorem jsem se proto zaměřila na projektové řízení, procesy, reflexe týmových potřeb a zefektivnění komunikace. A díky koučinku jsem si v sobě uklidila, takže se teď cítím mnohem silnější a jistější,” přiznala v prezentaci před porotou. “Přestože jsme Kapradí založili jako dobrovolnickou iniciativu, každoročně se nám daří navyšovat příjmy. Abychom podpořili udržitelnost projektu skrze další zisk, rozjeli jsme teď také pilotní provoz Kytek z Kapradí,” dodává Rybářová Vavrečková a vysvětluje, že se s týmem pustili do ohleduplného pěstování květin, z kterých vážou originální a sezónní kytice.

Stejně zásadní pokrok zvládli za pár měsíců akcelerace udělat Natalie Baránková s týmem Lesního klubu a školky Malejov. Tento typ instituce údajně nepovažuje za jedinou správnou cestu, ale některým dětem a rodičům naplňuje potřeby nejlépe. Proto chce také tuto alternativu dále rozvíjet. “Akcelerace mi pomohla odložit některé nápady a začít se soustředit na založení Přírodní školy, která na školku naváže. Další stupeň navrhli sami rodiče napojení na naši komunitu a škola se pro mne stala prioritou. Povedlo se sehnat ideální prostory a projekt už je na papíře. V jádru našich aktivit zároveň nadále stojí pozitivní dopad na komunitu. Staráme se o komunitní zahradu, pořádáme sousedské aktivity, např. blešáky a ornitologické procházky nebo také sousedské úklidy, a chceme v tom pokračovat,” říká Baránková, ředitelka spolku a maminka tří dětí. “Díky spolupráci s mentorem a koučem jsme spoustu věcí v organizaci stabilizovali. Po nastavení nových kompetenčních modelů se mi podařilo poodstoupit od operativy a získat tak čas na metakognici. Načerpala jsem mnohé nejen pro svůj pracovní život,” sumarizuje Baránková.

“Lokální hybatelé plní nenahraditelnou roli. Vylepšují své okolí a jeho podmínky odspoda, se znalostí lokálních potřeb a možností. Snažíme se je v aktivitách podpořit a ukázat jim, jak lze vybudovat udržitelné, společensky prospěšné podnikání. Zjednodušeně řečeno, mohou konat dobro a zároveň si jím vydělávat, aby nemuseli bohulibé aktivity dotovat svými prostředky bez náhrady. Impact First proto uvádí edici Silnější hybatelé, ve které mohou jedinci neskutečně zrychlit svůj profesní i osobní růst,” vysvětlila za organizační tým Andrea Studihradová z České Spořitelny.

Tuto zkušenost potvrzuje také další účastník, Martin Kopáček zakladatel Spirit of Street. “Pracoval jsem v denním centru pro lidi bez domova. Jednou si k nám pro polévku přišla devatenáctiletá dívka, která právě zahajovala svůj život na ulici. Ocitla se ve spirále bez prostředků, vyrůstala v dětském domově. Později jsem založil cyklodílnu pro výrobu designových kol a elektrokol a právě mladistvým ze znevýhodněného prostředí tady chci dát šanci na první práci, zkušenosti, nový kolektiv. Spirit of street tedy bude sociální podnik. A jsem na začátku, ale Impact First mi dal spousta podnětů a dostal jsem množství klíčových rad. Celá akcelerace spočívá v tom, že vás tlačí kupředu, bez stresu a motivujícím způsobem,“ uvedl Kopáček působící v Ostravě.

Další příležitost získat nové know-how, nové kontakty a podporu v hodnotě 150 000 Kč je otevřena do 6. března. Zájemci také mohou využít nezávazné a bezplatné konzultace svého záměru a projektu s koordinačním týmem Impact Hubu. Více informací o celém programu najdete ZDE.


Zdroj: Pokud pořádáte komunitní a sousedské aktivity, máte nárok na podporu pro rozvoj společensky prospěšného podnikání, říkají tvůrci programu Silnější hybatelé. Česká spořitelna. Tisková zpráva, 3. 2. 2022.

Související

Regionální fórum o udržitelném rozvoji řešilo i zapojení nevládního sektoru do plnění SDGs v Česku

Přejít na článek

Skupina Unibail-Rodamco-Westfield opět pomáhá znevýhodněným uchazečům uplatnit se na trhu práce

Přejít na článek

Po službě u energetiků přechází terénní VW Amarok na Orlík k vodním záchranářům

Přejít na článek