Impact Hub a Česká spořitelna startují Silnější hybatele

16. 2. 2022

Máte v ulici někoho, kdo věnuje svůj volný čas péči o své okolí a sousedství? Kdo aktivně a z vlastní vůle tvoří přidanou hodnotu pro ostatní? Takových osobností je bezpočet a Impact Hub a Česká spořitelna jim šijí podporu na míru. Program Impact First se mění v program Silnější hybatelé a na čerstvých absolventech 13. běhu ukazují velké příběhy malých lokalit. Odbornou porotu programu minulý týden zaujal nejvíce Lesní klub a školka Malejov a opavský komunitní Luční sad. Do 6. března se mohou hlásit o podporu další iniciátoři.

Kateřina Rybářová Vavrečková z Opavy dlouhodobě usiluje o pozitivní změnu na pomezí města, pole a lesa. Dostala možnost obhospodařovat 2 hektary soukromé půdy a založila sad, který teď slouží nejširšímu okolí i turistům. V lokalitě najdete přes 90 druhů dřevin a na 1 300 keřů i bylinkovou zahrádku. Spolek Kapradí, ve kterém je Rybářová Vavrečková koordinátorkou aktivit, si sadem plní cíl pečovat o životní prostředí, vzdělávání a širokou komunitu. Do správy krajinné oázy už se zapojilo přes 80 dobrovolníků.

“Díky programu Impact First mi došlo, že i kdybych se rozkrájela, náš spolek to neposune. Tou cestou je profesionalizace. Spolu s mentorem jsem se proto zaměřila na projektové řízení, procesy, reflexe týmových potřeb a zefektivnění komunikace. A díky koučinku jsem si v sobě uklidila, takže se teď cítím mnohem silnější a jistější,” přiznala v prezentaci před porotou. “Přestože jsme Kapradí založili jako dobrovolnickou iniciativu, každoročně se nám daří navyšovat příjmy. Abychom podpořili udržitelnost projektu skrze další zisk, rozjeli jsme teď také pilotní provoz Kytek z Kapradí,” dodává Rybářová Vavrečková a vysvětluje, že se s týmem pustili do ohleduplného pěstování květin, z kterých vážou originální a sezónní kytice.

Stejně zásadní pokrok zvládli za pár měsíců akcelerace udělat Natalie Baránková s týmem Lesního klubu a školky Malejov. Tento typ instituce údajně nepovažuje za jedinou správnou cestu, ale některým dětem a rodičům naplňuje potřeby nejlépe. Proto chce také tuto alternativu dále rozvíjet. “Akcelerace mi pomohla odložit některé nápady a začít se soustředit na založení Přírodní školy, která na školku naváže. Další stupeň navrhli sami rodiče napojení na naši komunitu a škola se pro mne stala prioritou. Povedlo se sehnat ideální prostory a projekt už je na papíře. V jádru našich aktivit zároveň nadále stojí pozitivní dopad na komunitu. Staráme se o komunitní zahradu, pořádáme sousedské aktivity, např. blešáky a ornitologické procházky nebo také sousedské úklidy, a chceme v tom pokračovat,” říká Baránková, ředitelka spolku a maminka tří dětí. “Díky spolupráci s mentorem a koučem jsme spoustu věcí v organizaci stabilizovali. Po nastavení nových kompetenčních modelů se mi podařilo poodstoupit od operativy a získat tak čas na metakognici. Načerpala jsem mnohé nejen pro svůj pracovní život,” sumarizuje Baránková.

“Lokální hybatelé plní nenahraditelnou roli. Vylepšují své okolí a jeho podmínky odspoda, se znalostí lokálních potřeb a možností. Snažíme se je v aktivitách podpořit a ukázat jim, jak lze vybudovat udržitelné, společensky prospěšné podnikání. Zjednodušeně řečeno, mohou konat dobro a zároveň si jím vydělávat, aby nemuseli bohulibé aktivity dotovat svými prostředky bez náhrady. Impact First proto uvádí edici Silnější hybatelé, ve které mohou jedinci neskutečně zrychlit svůj profesní i osobní růst,” vysvětlila za organizační tým Andrea Studihradová z České Spořitelny.

Tuto zkušenost potvrzuje také další účastník, Martin Kopáček zakladatel Spirit of Street. “Pracoval jsem v denním centru pro lidi bez domova. Jednou si k nám pro polévku přišla devatenáctiletá dívka, která právě zahajovala svůj život na ulici. Ocitla se ve spirále bez prostředků, vyrůstala v dětském domově. Později jsem založil cyklodílnu pro výrobu designových kol a elektrokol a právě mladistvým ze znevýhodněného prostředí tady chci dát šanci na první práci, zkušenosti, nový kolektiv. Spirit of street tedy bude sociální podnik. A jsem na začátku, ale Impact First mi dal spousta podnětů a dostal jsem množství klíčových rad. Celá akcelerace spočívá v tom, že vás tlačí kupředu, bez stresu a motivujícím způsobem,“ uvedl Kopáček působící v Ostravě.

Další příležitost získat nové know-how, nové kontakty a podporu v hodnotě 150 000 Kč je otevřena do 6. března. Zájemci také mohou využít nezávazné a bezplatné konzultace svého záměru a projektu s koordinačním týmem Impact Hubu. Více informací o celém programu najdete ZDE.


Zdroj: Pokud pořádáte komunitní a sousedské aktivity, máte nárok na podporu pro rozvoj společensky prospěšného podnikání, říkají tvůrci programu Silnější hybatelé. Česká spořitelna. Tisková zpráva, 3. 2. 2022.

Související

Chystáte se v práci odhalit nepravost? Teď už vám někdo kryje záda. Je tady první Whistleblowing centrum

Přejít na článek

Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

Přejít na článek