Impact Hub spouští projekt na podporu podnikání v kreativních a tvůrčích odvětvích

6. 2. 2023

Pandemie Covid-19 ovlivnila životy nás všech, bezesporu nejdrtivěji však dopadla na kulturní a tvůrčí sféru. Ve společnosti se ozývaly hlasy, že nejkrásnější díla vytvořili umělci, když byli hladoví. Nejlepší díla ovšem umělci tvoří když jsou svobodní, a to i ekonomicky. Impact Hub proto pod hlavičkou programu Erasmus+ spouští nový projekt CreateUp s cílem podpořit podnikání v těchto oblastech a zlepšit podmínky do jejich zapojení.

Navrhují budovy, tvoří obrazy, šijí oblečení, vytváří řemeslné produkty či píší hudbu… Kreativci. Vynikají ve své oblasti, ale často jim chybí know-how pro to, jak se podnikatelsky uplatnit. A přesně na to cílí program CreateUp: zlepšit podmínky pro zapojení do kreativního průmyslu, naučit účastníky jak překonat všechny ekonomické a podnikatelské překážky na jejich cestě, díky čemuž mohou posilnit význam tvůrčích a kreativních oborů. A díky záštitě programu Erasmus+ toho chce CreateUp dosáhnout pomocí kvalitního a lépe designovaného vzdělávání dospělých.

Vycházíme z jednoduché premisy. Každé vzdělávání má svá slabá místa, každý školitel či lektor umí jen něco a málokterý tvůrce exceluje ve všech aktivitách spjatých s úspěšným kreativním podnikáním. Chceme odkrýt, co potřebují zástupci pedagogického a lektorského aparátu a co koncoví uživatelé, tedy ti, kteří se vzdělávají. Po úvodním mapování pak poskytneme všem aktérům přístup k systematičtějšímu vzdělávání, které pokryje i ta slabá místa, jejichž následkem může být například špatná uplatnitelnost na trhu, nízká zaměstnanost v oboru nebo krátká životnost projektů,” říká Ondřej Durkáč, český koordinátor projektu CreateUp.

V praxi chce tedy projekt zajistit, aby kreativci znali dostupné možnosti, například zda mohou čerpat dotace a jak o ně požádat, a aby věděli, jak vstoupit na trh a nastavit byznys model, nebo aby si přinejmenším uměli říct, co z nezvládnutých dovedností jim brání v úspěšném vykonávání činnosti.

Zapojte se

Jste školitel, vyučující či lektor v jakémkoli kreativním oboru a chcete být součástí pilotního běhu projektu? Stačí vyplnit krátký dotazník.

Nebo stojíte na druhé straně a jste aktivní v umělecké a kreativní tvorbě? Nezáleží na tom, jestli jako student, žák, samostatný subjekt nebo tvůrce… I vy můžete přispět vyplněním dotazníku, ve kterém poskytnete pohled na své potřeby a požadavky v oblasti vzdělávání.

Následně oba dotazníky i s partnery ze zahraničí Impact Hub zpracuje a ze zjištěných dat připraví sérii událostí. Na závěrech postaví digitální vzdělávání v oblasti podnikání a ekonomických témat. Vzdělávání bude mít za cíl přizpůsobit se co nejvíce jednotlivým situacím, kterým začínající podnikatelé v kreativním průmyslu mohou na startu čelit.


Zdroj: Impact Hub spouští projekt na podporu podnikání v kreativních a tvůrčích odvětvích. Impact Hub. Tisková zpráva. 3. 2. 2023.

Související

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Přejít na článek

Začal nový semestr a Univerzita Karlova to oslavila udržitelně. Menzy vaří vegansky už od září

Přejít na článek