Iniciativa Plant-for-the-Planet vyzývá k zasazení bilionu stromů
13. 6. 2020
Plant-for-the-Planet vede světovou iniciativu o reforestaci jednoho bilionu stromů. Ten je nezbytný k vyřešení klimatické krize. Organizace založená dětmi z Německa dnes působí po celém světě a spolu s OSN chtějí bilion stromů vysadit do roku 2030, neb tak můžeme pohltit 2/3 dosavadních emisí CO2. Nyní chce organizace zopakovat úspěch v Česku a potřebuje Vaši podporu.
„Lesy představují pro nás děti naši budoucnost.“ Těmito slovy začal svůj proslov v OSN Felix Finkbeiner, chlapec, který ve svých devíti letech v roce 2007 začal sázet stromy pro řešení klimatické krize a založil organizaci Plant-for-the-Planet (neboli Sázejme pro Planetu). Stromy totiž pohlcují oxid uhličitý a tím nám dávají čas navíc na to omezit naše emise. Felix a tisíce dalších dětí po celém světě začali přesvědčovat dospělé, společnosti a politiky, aby sázeli stromy – především v rozvojových zemích. Jedině tak totiž dovedeme vyřešit klimatickou krizi a chudobu současně, dvě hlavní krize dnešní doby, které spolu fundamentálně souvisí.
Děti začaly učit další děti a mladé lidi o tom, co klimatická krize je, přesvědčovaly další k sázení stromů a vyvíjely snažení už v době, kdy klima ještě moc lidí neřešilo, dávno před Gretou Thunberg a dalšími. Společně s OSN se dětem z Plant-for-the-Planet takhle podařilo dosáhnout cíle Billion Tree Campaign, tedy kampaně za miliardu stromů. Od té doby se více než 90 tisícům mladých Ambasadorů Plant-for-the-Planet ve světě podařilo zasloužit se o výsadbu přes 13 miliard stromů a získat tak přední místo mezi světovými reforestačními organizacemi.
Díky takovému úspěchu dostala Plant-for-the-Planet do rukou dohled nad světovou reforestací pro mitigaci klimatické krize přímo od OSN (která mimo jiné stojí za cíli udržitelného rozvoje). Ambasadoři Plant-for-the-Planet se proto spojili s vědci z Yale University a položili jim následující otázky: Kolik stromů můžeme na světě zasadit? Jak velký dopad může taková reforestace mít na klimatickou krizi? A kolik stromů už vlastně na planetě máme?
Plant-for-the-Planet tak iniciovalo několikaletý výzkum uznávaných vědců z Crowther Lab. Ten ukázal, že na světě dnes existují 3 biliony stromů z původních 6 bilionů před rozkvětem civilizace. To znamená, že jsme přišli o polovinu přirozených lesních pohlcovačů CO2! Navíc k tomu naše emise CO2 závratně rostou a rozhodně je nestíháme snižovat tak, jak je třeba, abychom předešli nárustu teploty o 2°C do roku 2050 a kritickým následkům na životě s tím spojenými.
Vědci z Crowther Lab však došli i k optimistickým zjištěním. Stále totiž máme na planetě místo na vysazení JEDNOHO BILIONU STROMŮ. Podaří-li se nám to do deseti let, tak tyto stromy mohou pohltit zhruba 2/3 všech dosavadních antropogenních emisí CO2 – takže můžeme získat přes 15 let navíc k tomu, abychom omezili své emise technologickými řešeními a předešli devastujícímu nárustu globální teploty o 2°C.
Plant-for-the-Planet společně s OSN proto zahájili v roce 2018 Trillion Tree Campaign, tedy kampaň za bilion stromů. Cílem organizace je spojit všechny reforestační projekty světa pod pod střechu Plant-for-the-Planet a podporovat je prostřednictvím Aplikace Plant-for-the-Planet. Drtivá většina toho jednoho bilionu stromů totiž musí přijít do rozvojových zemí Globálního Jihu – tam stromy rostou rychleji, pohltí více CO2 a zároveň umožní chudým zemím nastartovat udržitelný rozvoj ekonomiky. Plant-for-the-Planet proto spojuje stovky menších reforestačních projektů rozvojových zemí s bohatými zeměmi, aby se k nim dostaly potřebné zdroje pro výsadbu stromů. Iniciativu Trillion Tree Campaign od té doby podpořilo spoustu světových lídrů a společností, dokonce i Donald Trump. Není totiž pochyb o tom, že k vyřešení klimatické krize je globální reforestace jednoho bilionu stromů naprosto nezbytným krokem.
V Česku začaly aktivity Plant-for-the-Planet v roce 2014, kdy tehdy patnáctiletý Šimon Michalčík začal vzdělávat o klimatické krizi děti v Ostravě. Po více než deseti akcích, kterými prošlo přes 1000 dětí, si organizace všiml známý textař Michal Horáček během své prezidentské kampaně. Bylo jasné, že k tomu, aby Plant-for-the-Planet dosáhlo svých cílů a největší současný světový problém mohl být vyřešen, bude zapotřebí zapojit do projektu celé Česko. Proto Michal Horáček s Šimonem nyní nově založili nadaci Plant-for-the-Planet Czech Republic, a cílí na to, aby česká společnost přispěla k bilionovému cíli alespoň jednou miliardou stromů do rozvojových zemí.
Plant-for-the-Planet v Česku vzdělává děti o klimatické krizi, umožňuje velkým společnostem sázet stromy a stát se tak climate-neutral, a přibližuje svými aktivitami svět blíže k reforestaci jednoho bilionu stromů díky pozitivní řetězové reakci.
Podpořte rozvoj české nadace iniciativy Plant-for-the-Planet na tomto odkazu! Staňte se součástí globálního řešení klimatické krize a předejděme jejím dramatickým dopadům na Česko. Pro řešení klimatické krize totiž nestačí se pouze na následky adaptovat – musíme jim zabránit: snižováním emisí a reforestací bilionu stromů.
Zdroj: Plant-for-the-Planet: Jak získat 15 let navíc na řešení klimatické křize? Zasadíme bilion stomů!
Související
Kde sledovat filmy z oblasti SDGs?