Ze světa členů
Inovacemi k udržitelnosti: Poznali jsme digitální dvojče, řízené ortézy i tištěný dům
26. 2. 2023
Tentokrát do Mladé Boleslavi. Protože kam jinam za poznáním chytrých technologií v kontextu udržitelnosti a projektů, které už digitalizaci, robotiku nebo i umělou inteligenci přijaly za své, než na půdu moderní technologické společnosti a zároveň symbolu českého průmyslu a inovací Škoda Auto. Inspirujte se na následujících řádcích i vy.
Ve čtvrtek 23. února jsme společně se členy Asociace společenské odpovědnosti vyrazili do Škody Auto. Naše první kroky vedly do muzea Škody, prostor bývalých výrobních hal. Nad exponáty symbolizujícími minulost se spustila série krátkých prezentací, které naopak přiměly posluchače hledět do budoucnosti.
Hosty za Škodu Auto přivítala Veronika Marčeková z oddělení Extrenal Affairs a potvrdila vizionářskou řečí slova Ladislava Kučery, koordinátora sociální udržitelnosti ve Škoda Auto: „Inovace vnímáme jako hybnou sílu trvalé udržitelnosti, je pro nás ale důležité hledat balanc mezi rychlým technickým pokrokem a sociální udržitelností, tak aby lidé stále nacházeli uplatnění a v práci i v životě viděli smysl. Jen tak budeme schopni zajistit trvale udržitelný rozvoj a rovnováhu.”
Technologické inovace jako nositelé celospolečenských změn
Před zraky hostů se vystřídalo celkem osm prezentujících. Osm nových řešení nebo přístupů, které nás posouvají směrem k udržitelné budoucnosti. Lukáš Kousal, expert na automatizaci ze Škody Auto, přinesl pohled inovátora. „Zakládáme si na data driven řešeních, energy managementu a vytváříme třeba digitální dvojče areálů. Proč? Je to snaha využít energie, snížit ceny a lépe je využívat ve výrobě. Například jsme naskenovali jednu výrobní halu, přidali jsme data naše i od zaměstnanců a vytváříme monitoring – hlídáme tak rozdíly ve spotřebě pitné vody, svícení, vypínáme vzduchotechniku na celozávodní dovolenou a podobně,” popsal a dodal, že jen díky datům a dvojčeti, které „nosí v kapse”, ihned vidí, kde je porucha, kde se plýtvá, kde může v řádu hodin ušetřit.
Digitalizaci automobilky pak Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti T-Mobile, posunul k Technologické gramotnosti. „Ti, kteří technologiemi žijí – studenti technologických vysokých škol – předávají své znalosti a zkušenosti žákům základních a středních škol. Neuvěřitelně chytlavým způsobem se baví o 5G, elektromobilitě, kryptoměnách nebo dobývání vesmíru.” Na vzdělávání hrou navázala Vladimíra Coufalová z Českých center. Představila výstavu SDGs: Innovations for a Sustainable Future, kde každý z cílů SDGs dostal svoji textovou, ale i vizuální podobu pomocí rozšířené reality.
Když se řeknou inovace, většinu z nás napadne výroba energie. Inovace bezemisních zdrojů a futuristické myšlenky Skupiny ČEZ popsal Ondřej Šikl, specialista útvaru ESG. „Naše výrobní portfolio je teď z 60 % z bezemisních zdrojů. Provedli jsme obrovskou modernizaci vodních elektráren a snažíme se o výrobu stejného objemu elektřiny z menšího množství odebrané vody.” U čísel ale nezůstal, Skupina ČEZ už totiž delší dobu testuje světově unikátní plovoucí fotovoltaiku.
Od digitalizace dobrovolnictví po automatizaci investování
Kristýna Martincová se věnuje fyzioterapii v ParaCETRU Fenix. Není nikdo povolanější, kdo by měl mluvit o inovaci, která pomáhá na cestě za životem v pohybu. „Každý rok přibude v Česku 250 až 300 lidí s poraněním míchy. A právě oni využívají řízenou ortézu, tedy rehabilitaci chůze, a díky kombinaci s pohyblivým chodníkem neztrácejí svalovou hmotu, psychickou stabilitu a naději, že se znovu vrátí k pohybu.”
Tematickou otočkou od zdravotnictví k robotice v architektuře pak začal System Service Execution Manager ze společnosti ABB Jan Šindler. Na několika fotografiích ukázal 3D tisk z vysokopevnostního betonu. „Představil bych například projekt Prvok – 3D tištěný dům. Spolupracujeme třeba i na zastávce MHD na Praze 7, kde byla pomocí robotů vytištěna celá její střecha.” Dodal, že roboti se ale neomezují jen na beton, jsou schopni se přizpůsobit různým materiálům. A tak jsme slyšeli přednášku o velmi blízké, a přesto přelomové, budoucnosti stavebnictví!
„Čeští dobrovolníci ročně odpracují 45 milionů hodin, přitom jim chybí jednoduchá možnost zapojení. Proto vznikla aplikace OnSinch – all-in-one nástroj pro řízení projektů a dobrovolníků – a portál Vlna pomoci, který digitalizuje dobrovolnictví,” popsal jeho spoluzakladatel David Suslik. Do tajů finančnictví nás pak zavedla Jana Prokšanová, Operation Manažerka investiční platformy Portu, a představila funkci roboadviserů. Ti pomocí dotazníku zjistí vaši finanční situaci a cíle, doporučí vhodné investiční portfolio a pak se o něj dál starají. A jak odpověděla na otázku, kam celý obor směřuje? „K automatizaci a robotizaci procesů.”
A sérii „pětiminutovek” zakončil Michael Sido z Virtuplexu. Věděli jste, díky virtuální realitě můžete ověřovat koncepty a modely v architektuře, provádět uživatelské testování, operovat na dálku a spoustu dalšího? To všechno Michael Sido v rychlosti představil a pro hosty si připravil ukázku virtuální reality v praxi.
A co by to bylo za výlet bez pořádné exkurze? Po obědě se zájezd vydal na prohlídku závodu Škoda Auto či do vzdělávací instituce Škoda Academy. Hosté tak poznali automatizaci a robotizaci na nejvyšší světové úrovni nebo jedinečné propojení interního vzdělávání zaměstnanců a středoškolského vzdělávání studentů. Při prohlídce mnohé ohromily třeba modely aut vytvořené právě studenty i důmyslné učebny pro budoucí špičkové specialisty a odborníky Industry 4.0.
Na otázku, jak se technologie snoubí s udržitelností, odpověděli všichni čtvrteční řečníci tím nejužitečnějším, tedy příklady dobré praxe ze svého oboru, se kterými pracují každý den. „A to je cílem všech pravidelných setkání Asociace společenské odpovědnosti – inspirovat, motivovat a propojovat,” uzavřela její provozní ředitelka Julie Borovcová.
A jak celou událost zachytil fotograf Libor Fojtík se podívejte ZDE.
Autor: Asociace společenské odpovědnosti
Související
Zn. Chci pracovat, ale nemám hlídání