Integrační školičky Občanského sdružení Smíšek

26. 12. 2013

Na dětství většina z nás, dospělých, vzpomíná jako na nejkrásnější období svého života. Ne v každé rodině vše vždy funguje tak, jak má a nejvíce tím trpí děti, které za nic nemohou a nerozumí situaci, co se kolem nich děje.

Jak řekla patronka Občanského sdružení Smíšek, zpěvačka Marcela Březinová: „Děti se neptaj, ty to nepoznaj, ty si chtějí jenom hrát.“

A přesně v tomto stylu jsou provozovány integrační školičky člena Asociace společenské odpovědnosti – Občanského sdružení Smíšek, které se věnují převážně dětem ze sociálně znevýhodněných rodin a dětem s lehkým hendikepem, které do zařízení dochází na doporučení příslušných sociálních odborů.

Na rozdíl od běžných mateřských školek je kladen důraz na individualitu dítěte. Vedle běžného předškolního výukového plánu má každé dítko i svůj individuální plán, takže děti dosahují rychlejších posunů a výsledků, co se vývoje týče.

Ve Smíšku se nejenom vyučuje, ale jezdí na výlety, tábory a děti byly dokonce i u moře, můžeme s klidem říct, že Smíšek není jen tak běžný, nic neříkající název, ale doslova vypovídá za vše. Docházka dětem opravdu vyvolává úsměv na tváři a radost ze života. To vše se děje především díky společenské odpovědnosti firem a osob, které přispívají jak finančně, tak hmotnými dary a Smíšek tak může pořádat akce, které přináší dětem radost.

Naše zkušenost je bohužel taková, že společenská odpovědnost v České republice stále ještě nepatří mezi běžnou firemní praxi. Setkáváme se s ní převážně u zahraničních a velkých firem. Malé firmy a živnostníci stále velmi často ani nevědí, že něco takového existuje. A pokud se rozhodnou k podpoře tak je to čistě o povaze člověka a náklonosti někomu pomoci. Aniž by věděl, že se jedná o společenskou odpovědnost.

Ostatně, funkci Smíšku přiblížila paní Vladislava Táčnerová, zakladatelka Občanského sdružení, v rozhovoru pro magazín Best Of. Rozhovor najdete zde.