Irská škola na měsíc vyměnila domácí úkoly za dobré skutky

19. 12. 2019

Žáci jedné irské školy se v průběhu prosince nemusí trápit s tradičními domácími úkoly a namísto toho jsou vedeni k vykonávání dobrých skutků a aktům laskavosti.

Navzdory kontroverzním, ale přesvědčivým důkazům, že domácí úkoly mají minimální přínos pro dítě a berou rodinám kvalitní čas, tráví děti stále více hodin učením mimo školu. A ačkoliv je prokázáno, že i malý dobrý skutek šíří pozitivní energii rychle jako blesk, mnoho malých dětí je v realitě stále oběťmi každodenní šikany.

Možná právě proto se irská škola Gaelscoil Mhíchíl Uí Choileáin odhodlala k radikálnímu kroku. V posledním měsíci v roce opustila od tradičních domácích úkolů a namísto toho motivuje žáky každý den vykonat nějaký dobrý skutek. V pondělky jsou vyzváni oslovit starší osobu a povídat si s ní. V úterý pomáhají doma a ujímají se nějaké domácí práce, aniž by o to byli požádáni. Ve středu mají možnost udělat jakýkoliv dobrý skutek, který se jim zamane. Čtvrtky jsou věnovány aktům, které udělají radost jim samotným a posílí jejich mentální zdraví.

Každý žák byl vyzván vést si svůj deníček dobrých skutků. Škola také založila Kyblík laskavosti, kam žáci mohou házet na papírku napsané pozitivní vzkazy a pochvalovat své spolužáky s cílem posílit jejich sebevědomí. Každé páteční ráno jsou vybrané vzkazy čteny nahlas před všemi žáky. Na závěr žáci každé třídy vymyslí dohromady nějaký dobrý skutek, který pak společně vykonají.

Žáci této školy realizují podobné zajímavé aktivity již třetí prosinec v řadě. V loňském roce se soustředili na téma vděčnosti. Zástupce ředitele školy sdílel na Facebooku své nadšení: „Snažíme se dětem ukázat pravého ducha Vánoc, kterým je štědrost a laskavost. V dnešním světě, kdy je kladem důraz především na materialistické a komerční aspekty Vánoc, přehlížíme to nejdůležitější. Dobré srdce. Bohužel ne každý je v situaci, kdy si může vánoční svátky užít. Někdo je sám nebo je nemocný, někdo nemá peníze a někdo zkrátka nemá rád svátky. Ale zaručeně každému udělá radost nějaký dobrý skutek. Navíc radost z dobrého skutku nic nestojí.“

Co kdyby všechny školy na světě dělaly něco podobného? A nejen ve vánočním období? Co kdybychom se zaměřili více na dobrý charakter žáků než na to, jak jsou připraveni na test? Co kdyby se každá škola řídila heslem „být laskavý je důležitější, než být chytrý“ po celý rok?

Nejpalčivější problémy, které dnešní svět trápí, nejsou způsobeny nedostatkem inteligence nebo neznalostí, ale spíše nedostatkem sdílených hodnot, které v nás vzbuzují potřebu starat se jeden o druhého. Bez základů lidské slušnosti a laskavosti vyústí naše znalosti a schopnosti akorát k více problémům. Naproti tomu věnování více energie do laskavosti může celému světu i nám samotným jedině prospět.

Irská škola shrnula situaci velmi výstižně: „V dnešním světě sociálních sítí, ve kterém jsou mladí lidé často pod tlakem, není lepšího způsobu než ukázat jim cestu vpřed v podobě dobrých skutků. Všichni moc dobře víme, že akt pomáhání ostatním v nás vzbuzuje dobrý pocit. Co se vám na tom nemůže líbit? Dobrý pocit z pomáhání nelze vyčíslit. Naše rada dětem je velmi jednoduchá: právě vy můžete být důvodem, proč se někdo zasměje a právě vy můžete tento svět udělat lepším místem pro ostatní i pro sebe.“


Zdroj: An Irish school is ditching homework for a month, assigning ‚acts of kindness‘ instead – Upworthy. Upworthy [online]. Dostupné ZDE.