Jak budou vypadat olympijské medaile v roce 2020? Surovinou se mohou stát staré mobilní telefony

19. 3. 2018

Olympijské hry v roce 2020 by mohly odstartovat budoucnost s nulovými emisemi.

Hostit Olympijské hry je snem každé země. Nabízí se pro ni totiž jedinečná příležitost, jak prezentovat své nejlepší já celému světu. Staví se překrásné stadiony, modernizuje se doprava, okolí se mění a přizpůsobuje potřebám her. Všichni doufají, že se daná lokalita ustálí v turistickém hledáčku na několik let dopředu.

Olympijské hry v Tokiu v roce 2020 by měly tento model změnit. Stále se bude jednat o městečka, která lákají turisty. Investice do přestaveb však půjdou skrze udržitelné iniciativy. Podle Metropolitní vlády v Tokiu půjde o výraznou změnu ve snaze ovlivnit městský život po celém světě. Tokijská vláda si uvědomuje, jak výraznou roli hrají města v globálním boji za zmírnění změn klimatu. Jedná se o začátek „budoucnosti s nulovými emisemi“.

Snahou je dostat celý tento udržitelný koncept také do samotných her. Olympijské medaile budou vyrobeny z recyklovaného kovu ze starých mobilních telefonů. Průměrný mobilní telefon v sobě obsahuje pouze triviální množství vzácných kovů, město však již teď nashromáždilo přes 80 tisíc nepoužívaných telefonů, které budou zprácovány na výrobu buničiny pro více něž 50 tisíc medailí pro Olympijské a Paralympijské hry v roce 2020.

Město se navíc chystá urychlit své plnění v rámci Pařížské klimatické dohody. Do roku 2030 chce snížit své emise o 30 % z úrovně z roce 2000. Tokio zároveň do té doby plánuje dosáhnout na 30 % obnovitelné energie a zvýšit energetickou účinnost budov o 38 %. Navíc napříč celým městem vyrůstají nové dobíjecí stanice pro elektrická vozidla. Mění se ráz celého města.

Tokio přijalo v roce 2010 program snižování emisí. V průběhu Olympijských her z něj bude čerpat. Vláda se chystá využívat ušetřené kredity během zahajovacích a ukončovacích ceremonií, které jsou energeticky náročně stejně jako provoz města na celé čtyři dny. Tokio se tak snaží ukázat potenciál těchto programů, které představují směr k budoucnosti s nulovými emisemi.

Města se po celém světě snaží nacházet nové cesty k boji se změnou klimatu. Modernizují infrastruktury, zakazují benzínové motory a nebezpečné materiály. Podporují investice do obnovitelných zdrojů energie a společně se snaží přimět také podniky, aby se adaptovaly na fungování pro udržitelnou budoucnost.

Během Olympijských her v roce 2020 bude světová pozornost věnována Tokiu více než kdy jindy. To se díky své pověsti jednoho z nejvíce udržitelných měst pokusí odrážet tuto pozornost zpět do měst po celém světě, bude tak podněcovat další, aby podporovali udržitelnou budoucnost.


Zdroj: Recycled Cell Phone Gold Will Be Used for 2020 Olympic Medals. [online]. Copyright © 2012 [cit. 19.03.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.