Jak Ceny SDGs objevují mladé talenty: Od ocenění až do slavného žebříčku

2. 2. 2023

Mladí, schopní, úspěšní: talentovaní lidé ze světa technologií, medicíny, umění a mnoha dalších – tak popisuje Forbes Česko svůj žebříček 30 pod 30 a stejné vlastnosti sedí na kategorii Mladý lídr, která je součástí prestižních Cen SDGs pořádaných Asociací společenské odpovědnosti. Každý rok se držitel ocenění zařadil do žebříčku, a jinak tomu není ani tentokrát. Tak kdo je letos náš „30 pod 30”?

Naši budoucnost utváří i současná mladá generace – svými nápady, energií a novým pohledem na svět. Proto dostávají mladí lídři speciální prostor a uznání za to, že pomocí inovativních a udržitelných projektů přispívají k dosažení Cílů udržitelného rozvoje. A naposledy, 13. října 2022, si toho ocenění odnesli pětadvacetiletí kolegové Vasil Kostin a Tomáš Trejdl se svým projektem Wrest.

„Jsem studentem medicíny, věnuji se MedTech & HealthTech a zabývám se prevencí syndromu karpálního tunelu s projektem Wrest,” říká pro Forbes Vasil Kostin a odkazuje i na svého kolegu Tomáše Trejdla. Jsem designér digitálních produktů a spolutvůrce chytré podložky pod myš Wrest,” doplňuje Tomáš, který právě odjíždí studovat do Austrálie, kde se bude věnovat user experience designu a dokončovat svou diplomovou práci. A co chystají se svým projektem? Připravují se na založení spin-off firmy.

Tomáš Trejdl a Vasil Kostin se díky Cenám SDGs dostali do povědomí široké veřejnosti i do světoznámého žebříčku magazínu Forbes. Poznejte jejich předchůdce, kteří v kategorii Mladý lídr zvítězili v Cenách SDGs v předchozích letech.

2021 – Tadeáš Kula a Reknihy

Víte, že průměrná spotřeba knižního průmyslu činí 125 milionů stromů za rok? Zatímco výroba každé další knihy zatěžuje naši planetu, ty přečtené v perfektním stavu leží zaprášené v policích nebo zbytečně končí v modrých popelnicích. A proti tomu začal bojovat Tadeáš Kula a vytvořil prostor pro sdílení knih a učebnic mezi čtenáři. Hledá jim nové majitele. Už před dvěma lety se během Cen SDGs pyšnil 17 000 rečtenářů, více než 20 000 knih poslaných zpátky do oběhu a 8 071 317 m2 deštných pralesů ochráněných ve spolupráci s Rainforest Trust. Stránky reknih se stále otáčejí a čísla stále rostou.

2020 – Radek Hušek a SENS Foods

Hmyz jako udržitelný protein budoucnosti? Myšlenka už několik let stará, přesto stále v ústraní. Už v roce 2016 se s tím rozhodli něco udělat Radek Hušek a Daniel Vach a postavili největší cvrččí farmu na světě, ve které produkují udržitelný cvrččí protein a plní s ním proteinové tyčinky s arašídovým máslem nebo bezlepkové těstoviny… Cvrčci obsahují stejně kvalitní bílkoviny jako nejlepší hovězí, mají více zdravých tuků, zdravou vlákninu chitin a mikroživiny jako vstřebatelné železo, vápník, zinek nebo vitamín B12 a potřebují minimální množství přírodních zdrojů. Vyzkoušeli jste už?

2019 – Ondřej Gonzor a pochopim.to

V roce 2019 vyšla neveselá statistika – až 25 % učitelů nikdy nedostane hodnocení svých hodin. A na to se rozhodl zareagovat tehdy středoškolák Ondřej Gonzor a vytvořil aplikaci pochopim.to, která žákům umožnila dát na konci hodiny učiteli rychlou zpětnou vazbu. Stačilo, aby kantor spustil hlasování a žáci mohli anonymně hodnotit. Jen tak se učitel dozvěděl, na co se příště zaměřit.

2018 – Filip Maleňák a Aplikace Záchranka

„Na projektu aplikace Záchranka jsem od počátku spolupracoval se záchranáři. Právě na základě jejich i uživatelských podnětů se aplikace neustále zlepšuje,“ popsal revoluční aplikaci její autor Filip Maleňák. Záchranka vytváří revoluci v tísňovém volání, která nemá v EU obdoby. Jediným nástrojem pro lokaci zraněného nebo svědka, který volá o pomoc, byl vždy jen lidský hlas. Zranění, šok nebo nebo strach ale nejsou nejlepšími přáteli stručné a efektivní komunikace, a právě s tím pomáhá Aplikace Záchranka. Je připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka, včetně přenosu obrazu.

Věříme, že vás příběhy mladých lídrů inspirovaly. Do jejich řad se přidá další inovativní projekt v roce 2024, Asociace společenské odpovědnosti se chystá udělovat Ceny SDGs každé dva roky.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Nové nebezpečí pro přírodu i ekonomiku. Svět zarůstá křovinami, vědci si lámou hlavu, co s tím

Přejít na článek

Kooperativa a Transkript online spustili novou službu pro osoby se sluchovým postižením

Přejít na článek