Jak minulou sobotu probíhal World Cleanup Day 2019? Kdo z našich členů vyrazil ploggovat?

28. 9. 2019

V rámci celosvětového úklidového dne jsme se i v letošním roce rozhodli rozšířit povědomí o tomto důležitém dni mezi našimi členy a širokou veřejností.

V sobotu 21. září 2019 se po celém světě konal World Cleanup Day. Celosvětový úklidový den je myšlenka, která vyvstala ze spontánní národní iniciativy Let’s Do It! v Estonsku v roce 2008, kdy 4 % obyvatel vyčistilo celé Estonsko za pouhých pět hodin. Od té doby se myšlenka národních úklidů rozšířila do více než 100 zemí na všech kontinentech. Letos se během tohoto dne přibližně 20 milionů lidí ve 179 zemích a teritoriích postavilo proti globálnímu problému s odpady a vyčistili silnice, parky, pláže, lesy, řeky. Více o výsledcích World Cleanup Day naleznete v tiskové zprávě ZDE.

 

Vítězové soutěže v rámci iniciativy Plogging Česko

Ploggery v Česku jsme podpoři v rámci soutěže o 5 udržitelných batohů Re-Kånken švédské značky Fjällräven. Speciální edice je vyrobená z polyesteru recyklovaného z jedenácti plastových lahví. Batohy jsou barvené pomocí technologie SpinDye, která snižuje množství použité vody, energie i chemikálií (více o batohu ZDE). Ocenili jsme 5 šťastlivců na Instagramu, jejich vítězné fotogragrafie si můžete lépe prohlédnout na tomto odkazu.

Naši členové podporují úklidy a plogging

Zaměstnanci společnosti Hello bank! ploggovali již v loňském roce. Začátek letošního školního roku oslavili na Petříně společným ploggingem s vodním slalomářem Jirkou Prskavcem. Kromě dobrého pocitu z uklizeného Petřína si s Jirkou stihli i popovídat a dostali pár dobrých rad ohledně techniky běhu, protažení a stravy. Více z jejich akce najdete na tomto odkazu.

 

Zaměstnanci Hello bank! s Jirkou Prskavcem uklidili Petřín

Letos se do úklidů zapojila také společnost Unilever v rámci letní kampaně zmrzliny Míša s názvem O kousek lepší Česko. Na World Cleanup Day 2019 vyběhli také zaměstnanci SAP nebo studenti z neziskové organizace AIESEC, kteří ploggovali na akci Prvákoviny ZČU 2019 ve městě Přimda.

 

Na 30 studentů z organizace AIESEC uklidilo okolí města Přimda

V rámci již tradiční akce Ukliďmě Česko pomáhali z řad našich členů zaměstnanci Penny Marketu, FlixBusu nebo MSD. Za MSD se účastnilo téměř 80 zaměstnanců, kteří si na webu uklidmecesko.cz zaregistrovalo celkem 16 úklidových aktivit. Zvolené lokality byly především v Praze a v přilehlých oblastech (Všenory, Černošice, Velké Popovice, Milovice). Par týmu se rozhodlo i ploggovat (v Ďáblickém háji, na Planetární stezce nebo na cyklostezce ze Smíchova do Chuchle). Dohromady nasbírali více než 300 kg odpadu.

 

Téměř 80 zaměstnanců MSD nasbíralo více než 300 kg odpadu

Od dubna 2019 mohou ploggeři na webu Ukliďme Česko dokonce registrovat svůj úklid jako „plogging“.

 

Mapa úklidů Ukliďme Česko 2019

Iniciativu úklidů a Plogging Česko podporuje také Jana Králiková ze Zásadně zdravě, bloggerský pár Soňa a Michal z Running 2, na Instagramu aktivní Krušnoholka Štěpánka Kadlecová, instagrameři Bianka a Honza z Flying Power CZE, a také Andy Pavelcová z fitness blogu Fit & Fabulous, která stojí za unikátním 4týdenním fitness programem FITFAB Strong. Na jejich víkendovém soustředění FITFAB Summer 2019 byli také ploggovat.

 

Plogging na soustředění FITFAB Summer 2019

Další World Cleanup Day vychází na sobotu 19. září 2020. Uklízet a ploggovat ale můžeme během celého roku. Více o Plogging Česko naleznete na webových stránkách www.ploggingcesko.cz.


Zdroj:

  • World Cleanup Day. Press Release | World Cleanup Day [online]. Dostupné ZDE.
  • Celosvětový úklidový den – sobota 21. září 2019. Celosvětový úklidový den – sobota 21. září 2019 [online]. Dostupné na www.svetovyuklid.cz.
  • Mapa | Ukliďme svět, ukliďme Česko. Zapojte se také do úklidové akce! | Ukliďme svět, ukliďme Česko [online]. Dostupné na www.uklidmecesko.cz/map.
  • O kousek lepší Česko a Slovensko – Zmrzlina Míša. [online]. Dostupné na www.zmrzlina-misa.cz/okouseklepsi.
  • Fotogalerie: Soustředění FITFAB Summer 2019 – FITFAB Strong. Home – FITFAB Strong [online]. Copyright © 2019 FITFAB Strong [cit. 28.09.2019]. Dostupné na tomto odkazu.