Jak se správně hýčkat u příležitosti Světového dne zdraví?

8. 4. 2021

Asociace společenské odpovědnosti uspořádala 7. 4. 2021 online setkání k tématu zdraví a duševní rovnováhy. To je za současné koronavirové krize více než aktuální. Proto se bleskové prezentace jednotlivých řečníků zaměřili na rady a tipy, jak se v této chaotické době naučit naslouchat vnitřním potřebám a pečovat o své zdraví.

Akci odstartovala ranní lekce jógy a krátká meditace, které se ujala Sylvie Nikolićová, lektorka z Balance Club Brumlovka. Účastníci se naladili na správnou vlnu a mohli se následně společně se socioložkou a psychoterapeutkou Markétou Šetinovou ponořit do tajů partnerských vztahů a moderní lásky. Ta doporučila, že současná doba je ideální pro hledání nových známostí. Stejně tak bychom neměli zapomínat na utužování vztahů současných a vytvářet si speciální okamžiky i v zevšedněných dnech.

Jiří Devát z Nadačního fondu Filantia se věnoval problematice pracovních vztahů a upozornil na případy psychického násilí na pracovišti a důležitost jejich řešení. Dle průzkumu se se šikanou v práci setkalo více než 30 % zaměstnanců. Na téma navázala Zuzana Holá z Nadace Vodafone, která představila aplikaci Bright Sky. Aplikace pomáhá obětem domácího násilí například tajně odesílat důkazy a usnadňuje jim kontaktování organizací, jež pomáhají tyto problémy řešit.

Jak se vypořádat se zahlcením technologiemi a jak nalézt rovnováhu v digitálním světě dále poradila Markéta Homolková z organizace Replug me. Dle ní je důležité nastavit hranice online světu a nebát se telefon na chvíli vypnout. Co třeba dodržovat jednoduché pravidlo od 7 večer do 7 ráno, kdy prostě nebudete brát telefon do ruky?

Psychickému i fyzickému zdraví seniorů se věnoval Marek Háša z organizace Kaleido, jež zajišťuje filmové virtuální cestování pro seniory v domovech. Procházky lesem, relaxace na pláži, všechny tyto virtuální zážitky mají pozitivní dopad na zdraví seniorů a snižování rizika vzniku demence či pocitů jejich osamělosti.

Téma darování krve přiblížil posluchačům Petr Kopeček z iniciativy Daruju krev a upozornil na nedostatek dárců krve v Česku. V souvislosti s tím představil aplikaci Daruju krev, která má za cíl motivovat mladé lidi k pravidelnému darování a usnadnit koordinaci celého procesu dárcovství.

Zdravému aspektu farmaření ve městě se věnovala Simona Tišerová ze společnosti GreenTech, která přináší inovativní řešení pro lokální pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce. Hlavním projektem společnosti GreenTech jsou hydroponické kontejnery pro pěstování bez vody v jakýchkoliv podmínkách. Jedním z takových míst je HerbaFabrika v pražských Holešovicích. GreenTech také nabízí firmám zásobování lokálně vypěstovanými mikrobylinkami, které lze uchovávat se speciálních HerbaShare regálech. Jeden takový regál byl k vidění i ve virtuálním studiu dnešní akce.

Eva Kotěrová z Balance Club Brumlovka nalákala posluchače na aktivní odpočinek, který je za současné situace pro naše fyzické i duševní zdraví velmi důležitý. S Balance Club Brumlovka si můžete užít řadu online fitness lekcí, včetně speciálního cvičení pro osoby, které prodělali covid.

Dle výzkumu agentury Ipsos to jsou právě pohybové aktivity, ve kterých Češi v době pandemie v mezinárodním srovnání zaostávají. Tyto a další zajímavé výsledky z březnového výzkumu k tématu změny u lidí od začátku pandemie Covid-19 prezentovala na akci Markéta Kneblíková z Ipsos. Podrobnější výsledky výzkumu naleznete zde.

Celý videozáznam online akce je dostupný na Youtube kanále Asociace společenské odpovědnosti.

Související

Asociace společenské odpovědnosti nachystala balíčky udržitelných dárků do Velké vánoční soutěže na Lidovky.cz

Přejít na článek

Centrum Černý Most radí, jak nakupovat s ohledem na přírodu. Má pro vás několik tipů

Přejít na článek