Jak stavět rychle a zároveň šetrně ukazují stavební společnosti Archiblox a Lindbäcks

29. 12. 2017

Téma udržitelnosti se dotýká stále širšího spektra témat a odvětví, výjimkou není ani stavebnictví.

Jakým způsobem se dají zařadit environmentálně šetrné postupy do stavby domu ukazuje britská stavební společnost Archiblox, která do svého projektu modulárních prefabrikovaných domů začlenila ty nejlepší environmentálně šetrné designové postupy a technologické vychytávky. Ty způsobují, že energetická náročnost domu je snížena na minimum a domy jsou tedy tzv. uhlíkově pozitivní a dosahují minimální ekologické stopy. Energetické účinnosti je dosaženo využitím technik přirozeného vytápění a chlazení a tzv. izolačních zelených střech a posuvných zahradních stěn, které dle potřeby zpřístupňují či naopak blokují příliv slunečního svitu do interiéru domu.

 

Společnost při projektování domů neopomíjí ani otázku vodních úsporných opatření, k čemuž jsou v domech zabudována inteligentní zařízení využívající dešťovou vodu a při projektování již zmíněných zelených střech a stěn jsou využívány především suchomilné rostliny, tedy rostliny nenáročné na vodu.

Co se konstrukce prefabrikovaných modulů týče, je velmi snadná a časově nenáročná. Prefabrikovaný modul může být sestaven a instalován v horizontu pouhých pěti týdnů. Podlahová plošní výměra činí jen 53 m², tedy nikterak velká obytná plocha, ovšem díky otevřenému prostoru je využita na maximum, a především – čím menší plošní konstrukce, tím menší spotřeba energie potřebná pro chlazení a vytápění domu.

V duchu energeticky úsporného bydlení navrhuje a konstruuje prefabrikované apartmány a vícepodlažní bloky i švédská Lindbäcks. Tato společnost s 90letou tradicí využívá ve svých stavebních projektech tradiční stavební surovinu, dřevo, z něhož jsou vyrobeny rámové konstrukční systémy domu. Bytové jednotky jsou prefabrikovány, tedy předvyrobeny v továrnách, a poté v krátkém časově úseku sestaveny na daném pozemku. Každý týden dokončí Lindbäcks zhruba 20 bytových jednotek. V současné době zároveň buduje novou konstrukční továrnu, která bude využívat energii z obnovitelných zdrojů a přispěje ke ztrojnásobení produkce udržitelných a nákladově efektivních dřevěných budov. Termín otevření továrny je konec letošního roku a podíl zaměstnanců bude genderově vyvážený, tedy 50 % mužů a 50 % žen.

 

Udržitelný rozvoj a debata nad využívanými materiály budou tématy, která budou stavební průmysl zaměstnávat v následujících dekádách. Dřevo, jakožto tradiční, udržitelný a obnovitelný materiál, může, pokud bude využíván správným způsobem, hrát v budoucím vývoji v rámci stavebnictví významnou roli.


Zdroj: